EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
YENİ KIRKPINAR STADYUMUNUN TEKRAR SARAY ALANINDA YAPILMASI ŞART MI?
22 Mart 2018 Perşembe
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Yazımla birlikte yayınladığım bu eski fotoğrafa dikkatle bakınız.1873 yılında zamanın ünlü fotoğrafçısı Kargopulo tarafından Osmanlı Rus Savaşı'nın başlamasından bir kaç yıl önce çekilmiş. Edirne Sarayı Cihannüma Kasrı henüz havaya uçurulmadığı için bu manzara sarayın en üst katındaki cihannümanın penceresinden görüntülenmiş. Yani tarihi değeri oldukça yüksek bir fotoğraf.

Hemen altta henüz ayakta duran sarayın yüksek çevre duvarları ile meşhur Demir Kapısı'nı; devamında ise Fatih Köprüsü ve kurşunları yıkılmış Adalet Kasrı ile biraz solda İftar Köşkü'nü görüyorsunuz. İftar köşkünün arkasında bulunan ağaçlıklar içindeki düz alanın ise Osmanlı sarayının has bahçesi, yani şu an devasa beton kolonlar üzerindeki Kırkpınar stadyumunun bulunduğu yer olduğunu anlamışsınızdır.

Kırkpınar güreşleri tarihin en eski spor organizasyonlarından biri ve bu yönüyle kültürel değeri çok ama çok önemli.  Dile kolay 656 yıldan beri yaşatılan ve günümüze ulaşan ve UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başaran bir köklü geleneğe sahip olduğumuz için çok şanslı olmalıyız.

Bu önemli spor organizasyonu yüzyıllar boyunca, elbette ki Edirne'de ve sarayın has bahçesinde değil  Lozan anlaşması ile birlikte Yunanistan sınırları içinde kalan Somona'da yapılıyordu.  Cumhuriyetin ilanından sonra yani 1924 yılından itibaren güreşler Edirne Sarayiçi'nde yapılmaya başladı.

O zaman şartlarında has bahçenin doğal çayırları üzerinde güreş tutmanın hiç bir sakıncası yoktu. Aradan geçen uzun yıllar boyunca da geçici ahşap türbinlerin kurulduğu çayırda güreş tutmanın da hiç bir mahsuru görülmedi. Ama zaman geçince ve 1980'lerdenlerden sonra ise buraya devasa beton blokların üzerine kurulu yaklaşık 20 bin kişi kapasiteli koca bir stadyum yapılınca işler değişti.

Osmanlı Sarayı sınırları içindeki Hasbahçe’nin bağrına bir hançer saplanmıştı. Tabi o yıllarda tarih sevgisi ve kültürel miras bilinci günümüzün ulaştığı noktalarda değildi. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu gibi kuruluşlar da yoktu. Bu çirkin yapı sanki Edirne'de hiç bir boş arazi yokmuş gibi Balkan Savaşı'nın en hazin anılarının da yaşandığı bu bahçenin tam ortasına dikildi.

Yaklaşık 2 yıldır bu stadyumun yıkılacağı ve yerine, tam 75 Milyon liralık harcamayla yenisinin yapılacağı kesinleşmiş durumda. Belediyemizle Spor Bakanlığı arasında protokollerin imzalandığını ve bu yılki güreşlerin hemen ardından inşaata başlanacağı açıklanıyor.

Haydi diyelim Cumhuriyetin ilk yıllarında ülke yeniden kurulmuştu, Edirne Balkan savaşı ve Bulgar işgali gibi bir felaketin ardından Yunan işgalinden çıkmıştı ve her şey yeniden dizayn ediliyordu. Bu nedenle Sarayın Hasbahçe’sinde güreş tutmanın bir sakıncası görülmemişti. Hatta kimse bunu düşünecek durumda bile değildi.

Hadi yine diyelim Edirne 1980'li yıllarda 12 Eylül askeri ihtilalının silindirinden geçmişti, o yıllarda da kültürel miras bilinci yine yeterince gelişmemişti ve bu çirkin yapının önemli bir marifetmiş gibi bu alana inşa edilmesi çok normal karşılandı.

Ama ya şimdi? 2018'in Türkiye'sinde durum hala eski anlayışla mı olmalı? Artık halk ve yönetim kademeleri olarak yeterince bilinçlenmedik mi? Kültürel mirasın değerini hala mı bilmiyoruz? Kültür Varlıklarını koruma denilen bir anlayışın farkına varamadık mı? Saray ve tüm çevresinin Kültür Bakanlığınca mesire yeri ilan edildiğini ve bu bölgedeki saray yapılarının yeniden ihya edileceğinden haberimiz yok mu? Balkan savaşında bu şehrin Bulgarlar tarafından işgal edildiği 1913 yılında binlerce Türk asker ve subayının açlık, hastalık ve sefalet içinde esir tutuldukları bu alanda ağaç kabuklarını yiyerek şehit oldukları tarihsel bilgisinden yoksun muyuz?

Edirne'de onca uygun arazi varken ve Kırkpınar'a özgü yeni bir cazibe merkezi yakalama şansı yakalanmışken, bu noktaya tekrar bu beton yığınlarını dikmekte ısrar etmenin hiç bir açıklaması olabilir mi?

Umarım son anda bu konulara duyarlı biri çıkar da "Ya arkadaşlar sahiden ne yapıyoruz? Madem stadyum yeniden yapılacak bunu şu tarihi alandan çıkarıp daha geniş bir alanda daha uygun yerde, tüm detaylarıyla, stadyumundan tutun güreş okuluna, soyunma odalarından duşlarına, alışveriş merkezinden müzesine kadar gerçek bir Kırkpınar kompleksi yapalım, saray alanını da bu beton yığınından ve sıkışıklıktan kurtaralım" der de tarihimizin bu çok önemli alanı tekrar beton yığınlarına gömülmekten kurtulur.

Olmayacak bir şey mi? Bence değil...

 

 

Bu yazı (3013) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Yasağa rağmen nişan yaptılar

Komşu’nun balıkları Edirne’den

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

65 bin dekar arazi bu projeyle hayat bulacak

Komşuyu sarsan olay

"Günde 5 vakit" temizlik

Vaka sayıları esnafları düşündürüyor

El emeği ürünler Selimiye’nin gölgesinde sergilendi

MASKE TAKMAYANLARA TUTANAK TUTULDU

Kan bağışlayana 5 litre sıvı yağ hediye

GÜRKAN’A ÇAKICI ELEŞTİRİSİ

Keşan’a yeni spor alanları kazandırılıyor

CEP TELEFONU TAMİRİNE KURYELİ HİZMET

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir