EDİRNE Yağmur 10°C   TEKİRDAĞ Açık 15°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 9°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 13°C 

YÜZ YÜZE
İ. Melih Yurduseven
KADINLAR GÜNÜ VE GÜRKAN-AKMEŞE İLGİSİ…
12 Mart 2018 Pazartesi
  / / TÜM YAZILARI » 

8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Edirne'de yapılan kutlamalar ile ilgili yaptığım haberde Recep Gürkan ve İlyas Akmeşe yakınlığının ve dostluğunun meydana getirdiği değişikliği ve olumluluğu dile getirdim.

Bazı okurların; "Ne alaka" türünden sorusuna cevap vermek hemde Edirne deki kutlamaları açıklamak adına bu günkü köşe yazımı buna ayırdım.

Ak Parti Kadın Kolları bundan üç dört yıl öncesine kadar 8 Martta Atatürk Anıtı önündeki törenlere katılıp Zübeyde Hanım Heykeline çelenk sunumunda da yer alıyordu.

Nahide Demir ve Melek Uzgör'ün Başkanlıkları dönemlerinde birliktelik vardı ve doğrusuda buydu.

Ama ne olduysa oldu birkaç yıldan bu yana Ak Parti kendi bünyesinde kutlamalar gerçekleştirip CHP’nin organizasyonu olan kutlamalarda yer almamaya başladı.

Bu yılda basına servis edilen haberde İl Binasında kutlama yapılacağı, CHP’nin organizasyonu ile saatin çakıştığını bir gazetecinin hatırlatması üzerine de saatini değiştirdiklerini gördük.

Yani onlar yine ayrı bir kutlama yapacaklarını açıklamış oldular bir bakıma.

Hatta ETV deki Yerel Gündem Programımda Belediye Meclisinde grubu bulunan üç partinin bayan temsilcilerini konuk alarak program yapmayı düşündüm.

Bunu Çiğden Gegeoğlu’na söyleyip Organizasyonda yardımını istedim ama kendisinden;Ak Partinin bu kutlamalara katılmadıklarını,bunun için de gelmeyebilecekleri cevabını alınca vazgeçtim.

8 Mart sabahı Belediye Başkanı Recep Gürkan beraberinde CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile Ak Parti İl Başkanını ziyarete gidince işler değişti ve Ak Parti buradaki törenden sonra Atatürk Anıtındaki Törene de iştirak etme kararı alarak İl Başkanının da aralarında bulunduğu grup ile Anıt önüne geldi.

Bunda hiç şüphe yok ki Başkan Gürkan'ın hatırlatması veya ricası rol oynamıştır.

"Katılırsanız çok daha iyi olur" demesi bile yeterli gelmiştir bu birlikteliğe.

Çünkü Akmeşe'nin Gürkan'ı kırdığı veya dinlemediği pek görülen bir hareket değildir.

Bir vatandaş olarak uyumlu bir yaklaşım içinde olan Yerel Yönetimin başı olan Belediye Başkanı ile Merkezi Yönetimin İlimizdeki en büyük temsilcisinin iyi ilişkiler içinde olmaları ilimizin kazancını arttıracağından son derece memnuniyet duydum tabiiki.

Sadece ben değil birçok kişi ayni düşüncedeler.

Katı Particilik yapanlar hariç tabiiki.

Belediye Meclisinde Ak Parti Grup Sözcüsünün "Maddi açıdan sıkıntı içinde olan Belediyemizdeki işlerin yürüyebilmesi için Belediye Arsalarının satılmasına onay veriyoruz" diyerek açıklama yapması ve oylamada CHP ile birlikte parmak kaldırması bu uyumlu ilişkilerin etkisinin büyük olduğunu birçok kişiye göstermiş zaten.

İl Başkanının onayı olmadan bunu yapmaları mümkün değildir.

Bir Muhalefet Partisinin iktidardaki Partinin yıpranmasını istemek ve onu zora sokmak için muhalefet etmek en tabii ve doğal hakkıdır aslında ama İl Başkanı ile Belediye Başkanımın uyumlu bir birliktelik sergilemeleri Edirne’miz için önemli ve uzlaşmacı kararların alınmasına neden oluyor tabiiki.

Tebrik ediyorum her iki tarafıda.

Birçok konuda olduğu gibi güzel bir Kadınlar günü kutlaması oldu ve eskiden olduğu gibi yine tüm parti kadın kollarının birlikte kutladıkları bir etkinlik olarak anılmasıda bir kazanç sayılır.

Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığına seçilen Fatma Aksalın İl Başkanlığında düzenlemiş olduğu programda mükemmel olmuş.

İl Başkanı Akmeşe’nin de eşi ile birlikte katıldığı program partideki kadın dayanışmasının göstergesi olarakta siyasi anlamda takdir edilmesi gereken bir çalışma.

Başkan Fatma Aksalı tebrik ediyorum ve çok beğendiğim konuşmasının bir bölümü ile yazımı noktalıyorum;

"Nüfusumuzun yarısını oluşturan diğer yarısını yetiştiren fedakârlıkları, emekleri ve sevgileriyle insanlığın umudu olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Türk kadını bu vatanın kurtuluşundan devletin kuruluşuna her aşamada en ön safta yer almıştır. Bu ülkenin istiklâli ve istikbali için büyük bir mücadele vermiştir.

Erzurum'da Kara Fatma olmuş, Balkanlar'dan Kafkaslar'a cephe cephe dolaşmış, Nene Hatun olmuş tabyaları gezmiş, Şerife Bacı olmuş canını vatanını evladının önüne koymuştur.

Bilimden teknolojiye, sanattan ekonomiye ve siyasete kadar hayatın her alanında kadınlarımızın olmaması sadece kadınlar için değil tüm toplumumuz için bir eksikliktir.

Gücümüzün tamamını kullanmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği 'Muassır Medeniyet' seviyesine partimizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmamız mümkün değildir.

Kadın ve erkek olarak cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, birbirimizi tamamlayarak her alanda kadınlarımızın varlığını güçlendirerek ancak bu hedeflere ulaşabiliriz."

Bu yazı (246) defa okundu.
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
BİR ŞEKER FABRİKASI ANISI…
Beyazıt Sansı
“YAPMIŞLAR BİLE!”
İ. Melih Yurduseven
ÇANAKKALE ZAFERİ SİYASETİN DIŞINDADIR…
Enver Şengül
EDİRNE İLHAN KOMAN'IN NE KADAR FARKINDA
Mehmet DENİZ
3600 GÜNDEN EMEKLİLİK VE KIDEM TAZMİNATI HAKKI
Kerim YURK
TEK YÜREK OLAN ENEZ HALKI VE YOK OLAN SAROS KÖRFEZİ
Gözde Kabasakal
HOŞ GELDİN“ERKEKLER GÜNLERİ”
Muammer Oytan
FATİHA SÛRESİNİN FAZİLETİ:
Cuma Sohbetleri
ŞEHİTLİK VE GAZİLİK
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

B Tipi Formula Pisti yalan oldu!

Yasak bölgede yakalandılar

Polisten biber gazı

Tebrikler Kaymakam Hanım

Yerde metrelerce sürüklendi

Kendisini eğitime verdi

Tanker dehşet saçtı; 8 yaralı

Sözlü tartışma kavgaya dönüştü

Mart Kar’ı yağdı

“Edirne’liler markalarına sahip çıksın”

Zihinsel engelli vatandaşın cesedi bulundu

Refüje çıktı

Gümeler yakıldı

Çalınan aracına kavuştu

“Kapılar kapanmayacak”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir