EDİRNE Yağmur 4°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 9°C   KIRKLARELİ Yağmur 4°C   ÇANAKKALE Yağmur 6°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
BUÇUKTEPE VERİCİLERİ SELİMİYE İLE YARIŞIYOR
21 Şubat 2018 Çarşamba
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Bu fotoğraf Hıdırlık Tepesi'nden çekildi. Edirne Müdafii Şükrü Paşa'nın, ünlü Edirne savunmasını yaptığı tabyanın bulunduğu noktadan. Edirne siluetinin en güzel izlenebildiği yerden.

Bu tabyaların restorasyonu yapılmıştı biliyorsunuz ve buraya büyük harcamalarla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından muhteşem bir Balkan Tarihi Müzesi müze yapılıyor. Zaten bu noktanın çok sayıda ziyaretçisi oluyordu, bu müzenin tamamlanmasıyla Edirne'de en çok ziyaret edilen yerlerden biri olacak.

Evet bu noktaya çıkan her kes son derece etkili bir Edirne manzarası ile karşılaşıyor.  Şehir eski ve yeni dokusuyla olduğu gibi karşıda duruyor. Selimiye, muhteşem kubbesi ve minareleriyle bütün dikkatleri üzerine topluyor. Üç Şerefeli ve Eski Camiinin minareleri de bu muhteşem silueti tamamlıyor.

Her şey iyi güzel de ya arkadaki metal minareler? Ya o çirkin TV vericileri? Tam Mimar Sinan Eseri Selimiye Camii minarelerinin arkasında yükselen on kadar yüksel televizyon vericisi bu güzelim şehir siluetini mahvediyor.

Yani Balkan Tarihi Müzesi ve Şükrü Paşa'nın destan yazdığı Hıdırlık Tabyası'nı görmek, ya da güzel bir şehir manzarası seyretmek için bu noktaya gelenlerin gözünü tırmalarcasına Edirne semalarında yükseliyor.

Günümüz şehircilik anlayışında kent siluetini korumak en büyük amaç olarak kabul edilmektedir. Hele Edirne gibi tarihi kimlikleri olan şehirlerde bu siluetin korunması çok daha önemlidir. Edirne'nin genellikle İstanbul yolundan gelişteki silueti hep tartışma konusu olmuştur. Ya tamamen yok olan Kıyık tarafından görülen silueti- ki Edirne'nin en güzel görüntüsü 15-20 yıl öncesine kadar bu taraflardan izlenirdi- şimdi çirkin beton yapılarla tamamen kapandı. Ya Kapıkule tarafından girişteki silueti- ki hiç bir şehir girişine nasip olmayacak muhteşem bir manzara karşılar sizi.

Zamanın Belediye başkanı Hamdi Sedefçi, bu fotoğrafın çekildiği Hıdırlık Tepesi'ne bir seyir kulesi dikmeyi hayal etmişti. Hem tüm bu anten yığınını kaldırıp bu kulede toplayacaktı hem de seyir kulesi ve restoran olarak hizmet verecekti. O yıllarda hiç kimsenin ciddiye almadığı bu proje bir şehir için yapılamayacak bir şey değildi ama nedense bu şehir için olması gereken birçok şey gibi bir türlü hayata geçmedi.

Hıdırlık tepesine bir TV kulesi dikilir mi bilinmez ama şehrin en merkezi tepesi olan Buçuktepe'ye dikilen ve Selimiye'nin minareleriyle yarışan bu çirkin TV vericileri ne yapıp edip bu noktadan kaldırılmalıdır.

Büyük ve ödüllü projeleri ile övünen Belediyemiz bu işe de ödüllü bir proje ile el atmalıdır.

 

Bu yazı (1517) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
SAĞLIKLI KIŞ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Edirne Alarma Geçti

“Parti mi - kişi mi?”

Edirne’de Anlaşma Yok!

“Bıçak kemiğe dayandı”

“Emel’in Mutfağı” Açıldı

Dev yatırım hızla ilerliyor

“Edirne, belediyecilik hizmetinde sınıfta kalmıştır”

Öğrenci servisi devrildi

Genç Avukatın Ofis Heyecanı

Sağlık çalışanına hakarete gözaltı

Tarihi hamamın kubbesini pürmüzle membran kaplayacaktı

AK Parti'de görev dağılımı

Tarlasında tarihi tünel buldu

Görünmez kaza sebebi olabilir

“Alt yapının vaat olarak söylenmesi utanç verici”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir