EDİRNE Açık 26°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 22°C   ÇANAKKALE Açık 22°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
BUÇUKTEPE VERİCİLERİ SELİMİYE İLE YARIŞIYOR
21 Şubat 2018 Çarşamba
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Bu fotoğraf Hıdırlık Tepesi'nden çekildi. Edirne Müdafii Şükrü Paşa'nın, ünlü Edirne savunmasını yaptığı tabyanın bulunduğu noktadan. Edirne siluetinin en güzel izlenebildiği yerden.

Bu tabyaların restorasyonu yapılmıştı biliyorsunuz ve buraya büyük harcamalarla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından muhteşem bir Balkan Tarihi Müzesi müze yapılıyor. Zaten bu noktanın çok sayıda ziyaretçisi oluyordu, bu müzenin tamamlanmasıyla Edirne'de en çok ziyaret edilen yerlerden biri olacak.

Evet bu noktaya çıkan her kes son derece etkili bir Edirne manzarası ile karşılaşıyor.  Şehir eski ve yeni dokusuyla olduğu gibi karşıda duruyor. Selimiye, muhteşem kubbesi ve minareleriyle bütün dikkatleri üzerine topluyor. Üç Şerefeli ve Eski Camiinin minareleri de bu muhteşem silueti tamamlıyor.

Her şey iyi güzel de ya arkadaki metal minareler? Ya o çirkin TV vericileri? Tam Mimar Sinan Eseri Selimiye Camii minarelerinin arkasında yükselen on kadar yüksel televizyon vericisi bu güzelim şehir siluetini mahvediyor.

Yani Balkan Tarihi Müzesi ve Şükrü Paşa'nın destan yazdığı Hıdırlık Tabyası'nı görmek, ya da güzel bir şehir manzarası seyretmek için bu noktaya gelenlerin gözünü tırmalarcasına Edirne semalarında yükseliyor.

Günümüz şehircilik anlayışında kent siluetini korumak en büyük amaç olarak kabul edilmektedir. Hele Edirne gibi tarihi kimlikleri olan şehirlerde bu siluetin korunması çok daha önemlidir. Edirne'nin genellikle İstanbul yolundan gelişteki silueti hep tartışma konusu olmuştur. Ya tamamen yok olan Kıyık tarafından görülen silueti- ki Edirne'nin en güzel görüntüsü 15-20 yıl öncesine kadar bu taraflardan izlenirdi- şimdi çirkin beton yapılarla tamamen kapandı. Ya Kapıkule tarafından girişteki silueti- ki hiç bir şehir girişine nasip olmayacak muhteşem bir manzara karşılar sizi.

Zamanın Belediye başkanı Hamdi Sedefçi, bu fotoğrafın çekildiği Hıdırlık Tepesi'ne bir seyir kulesi dikmeyi hayal etmişti. Hem tüm bu anten yığınını kaldırıp bu kulede toplayacaktı hem de seyir kulesi ve restoran olarak hizmet verecekti. O yıllarda hiç kimsenin ciddiye almadığı bu proje bir şehir için yapılamayacak bir şey değildi ama nedense bu şehir için olması gereken birçok şey gibi bir türlü hayata geçmedi.

Hıdırlık tepesine bir TV kulesi dikilir mi bilinmez ama şehrin en merkezi tepesi olan Buçuktepe'ye dikilen ve Selimiye'nin minareleriyle yarışan bu çirkin TV vericileri ne yapıp edip bu noktadan kaldırılmalıdır.

Büyük ve ödüllü projeleri ile övünen Belediyemiz bu işe de ödüllü bir proje ile el atmalıdır.

 

Bu yazı (1085) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BİRAZ ESTETİK?!...
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
LAVANTA RÜZGARI
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
DÜNYA VE AHİRET DENGESİ
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
Ebru Güven
“PEKİYİ”
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

FAKA BASTILAR!

Osmanlı’dan Gelen Lezzet

Camdan fırladı, mucize gerçekleşti

Dostlukları Kırkpınar bestesinde yaşayacak

Meteoroloji’den Trakya bölgesine uyarı!!!        

İpsala Devlet Hastanesi hizmette

Davullu - zurnalı karşılama

Esnafı es geçmedi!

HEP BİRLİKTE YENİ HEDEFLERE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Lunaparkta ölümlü kaza

SKM Bürosu Açıldı

Demirköy'de iş adamı iftar verdi

Hayat, Sağlık Yolundan Geçecek!

Adli vaka mı? Siyasi bağlantılı bir vaka mı?

SON 15 YILDA 243,51 MİLYON TL EĞİTİM YATIRIMI YAPILDI

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx