EDİRNE Kapalı 7°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 7°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 5°C   ÇANAKKALE Kapalı 7°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
SARAY PANOSUNUN İÇLER ACINACAK HALİ
13 Şubat 2018 Salı
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Tarih kitaplarında ismi Sara-ı Cedîd'i Âmire diye geçiyor. Yani Yeni Saray... Her ne kadar II. Murat'ın temellerini attığı ve Oğlu Fatih Sultan Mehmet'in tamamladığı bu sarayın üzerinden 550 yılı aşkın bir zaman geçse de, Selimiye'nin arkasındaki ilk saraya göre yeni kabul ediliyor.

Edirne Sarayı'nın tarihimizdeki önemi tartışılmaz. İmparatorluğun İstanbul'dan sonra en önemli şehirlerinden biri olan Edirne'nin, her ne kadar şu an yıkıntılar içinde olsa da sarayı da çok önemliydi. Osmanlı belirli dönemlerde bu saraydan yönetildi, dünyanın kaderini değiştiren bir çok karar bu sarayda alındı.

Edirne'nin 1829 yılında yaşadığı Rus işgali bu önemli sarayın yıkımına doğru giden taşları döşedi. 93 harbi dediğimiz 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında Edirne ikinci kez işgal edildi. Saray bu dönemde içindeki cephanelik düşman eline geçmesin diye dönemin Edirne yöneticileri tarafından havaya uçuruldu ve önemli bölümleri yanıp yıkıldı. Balkan savaşlarında önce Bulgar ve ardından Yunan işgaline uğrayan Edirne'de sarayın tahribatı da devam etti.

Aradan yüz yılı aşkın bir zaman geçti tarihimizdeki bu önemli yapılar kaderine terk edildi. Hiç bir hükümet bu yapıları restore edip ayağa kaldırmayı düşünmediği gibi etrafındaki duvarlar, binaların önemli bölümleri ve diğer kalıntılar yavaş yavaş yok olup gitti.  Kime işlenmiş hazır taş lazımsa sarayın duvarları oradaydı. Kamyonlara yüklenip götürüldü. Sarayın önemi anlaşıldığında ise iş işten geçmişti ve kurtarılacak çok az şey kalmıştı.

Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı burayla ilgileniyor. Sarayın mutfak bölümleri ile Kum Kasrı Hamamı geçtiğimiz yıllarda restore edilmişti. Asıl önemli olan sarayın ana binası "Taht-ı Padişahi" yani Kasrı'nın restorasyon projesinin ihale edildiğini ve tüm saray arazilerinin ören yeri olarak ilan edildiğini duyuyoruz. Güzel haberler bunlar ama bir an evvel çalışmaların başlaması ve hızla yol alınması en büyük temennimiz.

Çalışmalar oluyor, olmalı ve hatta hızlanmalı... Bunlar işin bir boyutu. Ya her gün yüzlerce turistin ziyaret ettiği sarayın bu tanıtım tabelalarının böyle mi olması gerekir? Yıllar önce benim bir yazım üzerine dönemin Belediye Başkan Vekili N. Kemal Döleneken tarafından yaptırılıp bu noktaya dikilen saray krokilerinin ve fotoğraflarının da olduğu büyük bilgilendirme panosu aradan yıllar geçmesine rağmen kimse yenilemeyi akıl edemedi.

Yazılar tamamen silinmiş, okunacak durumda bile değil. Krokiler ve fotoğraflar ise hiç gözükmüyor. Dün oradan geçerken baktım soldaki bilgi panosunun yerinde ise yeller esiyor.

Edirne Sarayı'nın gittikçe öneminin arttığı ve önemsendiği günümüzde, turistlerin önünde durup bilgi edinmeye çalıştığı bu panoyu görünce şahsen ben utanıyorum. Acaba sahiden Edirne Sarayı'na verdiğimiz önem bu kadar mı?

Bu yazı (317) defa okundu.
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Mehmet Uzun ile…
Beyazıt Sansı
BİR KADİR ZURNA, VARDI…
İ. Melih Yurduseven
SİYASET VE SEÇİMLER…
Enver Şengül
BUÇUKTEPE VERİCİLERİ SELİMİYE İLE YARIŞIYOR
Mehmet DENİZ
KADROYA GEÇİRİLECEK ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ
Kerim YURK
NEDEN YEREL GAZETE OKUMAMALIYIM…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
AFFEDELİM AMA KİMİ?
Muammer Oytan
ALLAH’IN SEVMEDİĞİ KULLARI KİMLERDİR?
Cuma Sohbetleri
CİHAD
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Motosiklet otomobile çarptı

Minibüsle servis aracı çarpıştı

Kaçakçılar gözaltında

Radarlar kalktı diye sevinmeyin..

Para cezası uygulanacak

Kar geliyor!

3 metrelik ölü yılan bulundu

100’ncü Ameliyata kutlama

Emniyet Müdürüne son görev

İnşaatta başına takoz düşen işçi öldü

Şanlıurfa’dan geldi, Edirne’de dolandırdı

Akmeşe'nin acı günü

Yayaya çarptı

Ağaca çarparak durabildi

Doğalgaz geldi, satışlar düştü

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir