EDİRNE Parçalı Bulutlu 18°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 15°C   KIRKLARELİ Kapalı 12°C   ÇANAKKALE Açık 14°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
SARAY PANOSUNUN İÇLER ACINACAK HALİ
13 Şubat 2018 Salı
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Tarih kitaplarında ismi Sara-ı Cedîd'i Âmire diye geçiyor. Yani Yeni Saray... Her ne kadar II. Murat'ın temellerini attığı ve Oğlu Fatih Sultan Mehmet'in tamamladığı bu sarayın üzerinden 550 yılı aşkın bir zaman geçse de, Selimiye'nin arkasındaki ilk saraya göre yeni kabul ediliyor.

Edirne Sarayı'nın tarihimizdeki önemi tartışılmaz. İmparatorluğun İstanbul'dan sonra en önemli şehirlerinden biri olan Edirne'nin, her ne kadar şu an yıkıntılar içinde olsa da sarayı da çok önemliydi. Osmanlı belirli dönemlerde bu saraydan yönetildi, dünyanın kaderini değiştiren bir çok karar bu sarayda alındı.

Edirne'nin 1829 yılında yaşadığı Rus işgali bu önemli sarayın yıkımına doğru giden taşları döşedi. 93 harbi dediğimiz 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında Edirne ikinci kez işgal edildi. Saray bu dönemde içindeki cephanelik düşman eline geçmesin diye dönemin Edirne yöneticileri tarafından havaya uçuruldu ve önemli bölümleri yanıp yıkıldı. Balkan savaşlarında önce Bulgar ve ardından Yunan işgaline uğrayan Edirne'de sarayın tahribatı da devam etti.

Aradan yüz yılı aşkın bir zaman geçti tarihimizdeki bu önemli yapılar kaderine terk edildi. Hiç bir hükümet bu yapıları restore edip ayağa kaldırmayı düşünmediği gibi etrafındaki duvarlar, binaların önemli bölümleri ve diğer kalıntılar yavaş yavaş yok olup gitti.  Kime işlenmiş hazır taş lazımsa sarayın duvarları oradaydı. Kamyonlara yüklenip götürüldü. Sarayın önemi anlaşıldığında ise iş işten geçmişti ve kurtarılacak çok az şey kalmıştı.

Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı burayla ilgileniyor. Sarayın mutfak bölümleri ile Kum Kasrı Hamamı geçtiğimiz yıllarda restore edilmişti. Asıl önemli olan sarayın ana binası "Taht-ı Padişahi" yani Kasrı'nın restorasyon projesinin ihale edildiğini ve tüm saray arazilerinin ören yeri olarak ilan edildiğini duyuyoruz. Güzel haberler bunlar ama bir an evvel çalışmaların başlaması ve hızla yol alınması en büyük temennimiz.

Çalışmalar oluyor, olmalı ve hatta hızlanmalı... Bunlar işin bir boyutu. Ya her gün yüzlerce turistin ziyaret ettiği sarayın bu tanıtım tabelalarının böyle mi olması gerekir? Yıllar önce benim bir yazım üzerine dönemin Belediye Başkan Vekili N. Kemal Döleneken tarafından yaptırılıp bu noktaya dikilen saray krokilerinin ve fotoğraflarının da olduğu büyük bilgilendirme panosu aradan yıllar geçmesine rağmen kimse yenilemeyi akıl edemedi.

Yazılar tamamen silinmiş, okunacak durumda bile değil. Krokiler ve fotoğraflar ise hiç gözükmüyor. Dün oradan geçerken baktım soldaki bilgi panosunun yerinde ise yeller esiyor.

Edirne Sarayı'nın gittikçe öneminin arttığı ve önemsendiği günümüzde, turistlerin önünde durup bilgi edinmeye çalıştığı bu panoyu görünce şahsen ben utanıyorum. Acaba sahiden Edirne Sarayı'na verdiğimiz önem bu kadar mı?

Bu yazı (667) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
BAĞIMLI MIYIZ?
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Polisten kaçarken kaza yaptı

Okuyanlar Edirne’ye geliyor

"20 yıl önceki kötü intibayı ortadan kaldırdık"

Çiftçi "Feride Abla"nın azmi takdir topluyor

AK Parti’den ilk aday Koray Uymaz

5'inci kattan düşerek hayatını kaybetti

Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

“Farkı bir konsept yapmaya karar verdik”

“İnadına zam yapmayacağız”

Tecavüz edilip öldürüldü iddiası

Komşular için gece de açık olacak

İhalede paralar kasalarla taşındı

1 ölü, 2 yaralı

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Jandarma ekipleri imha etti

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx