EDİRNE Parçalı Bulutlu 18°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 15°C   KIRKLARELİ Kapalı 12°C   ÇANAKKALE Açık 14°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
KÜLTÜR MİRASINDAN ENKAZ YIĞININA
17 Ocak 2018 Çarşamba
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Edirne'nin Kaleiçi semti bu tarihi şehrin "Eski şehri" olarak biliniyor. Bu semt isminden de anlaşılacağı gibi bir kalenin içindeydi. Roma İmparatoru Hadrianus tarafında yaptırılan ve devasa burçları ile aşılması zor olan bu kale yüzyıllar boyunca varlığını sürdürdü. Ziraat Bankası arkasındaki Makedonya kulesi olarak bilinen yüksekçe yapı bu kalenin günümüze ulaşan dört önemli burcundan biriydi.

Yüzyıllarca önemli inançları ve kültürleri içinde barındıran bu mahallede önce nasıl olsuysa bu aşılması zor olan devasa kale duvarları yok olup gitti. Sonra biri hariç diğer burçlar yerle bir oldu.

Bu semt büyük yangınlar geçirdi ve Balkan Savaşı'nda önemli bir bölümü top atışları ile yıkılıp yakıldı. Ama ne tarihteki savaşlar ve ne de büyük yangınlar Kaleiçi'nin o birbirinden güzel ahşap ev ve konaklarını yok edemedi. Ta ki 1980 sonrası müteahhitlerinin aç gözlü saldırılarına kadar. Hiç bir kültür ve koruma bilincinin olmadığı bir dönemde müteahhitle büyük bir hızla bu güzelim ev ve konakları yıkarak yerine 4'er beşer katlı hiç bir estetik özelliği olmayan çirkin beton binaları diktiler.

Yıllar sonra Kaleiçi'nin önemi anlaşıldı, koruma kurulları oluşturuldu ama iş işten geçmişti. Çünkü semtin o çok zengin kültürel mimari dokusundan geriye pek bir şey kalmamıştı. Tek tük de olsa kalanlar ise bu kez günümüzde bile ilgisizliğin kurbanı olmaya devam ediyorlar.

Ama tüm bunlara rağmen hala Kaleiçi'nin ara sokaklarını dolaştığınızda yine geçmişin o güzel hatıraları ile dolu yapıları her şeye rağmen direnmeye devam ederken bazıları da yanarak, çökerek hazin bir şekilde ömürlerini sona erdiriyorlar.

Bundan on beş yıl kadar önce o dönemin rahmetli Valisi Fahri Yücel'in dışında ne bir vali ne de bir belediye başkanı Kaleiçi'nin bu tarihi ev ve konaklarının kıymetini bilemedi önemini anlayamadı, bunların kurtarılmasına yönelik bir projeler geliştiremedi.

Yazımın içindeki fotoğrafa dikkatle bakınız. Bundan 15 yıl önceki haliyle şimdiki halini görüyorsunuz.  Alipaşa Çarşısı'nın bir arkasındaki Maarif Caddesi'ndeki bu yapı, geçmişin izlerini günümüze taşımasının yanı sıra, EFOD Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği'ne on yılı aşkın hizmet vermiş olan bir binadır. Hatta birçok ünlü sanatçının yanı sıra, Belediye Başkanımız Recep Gürkan'ın bile fotoğraf sergisi bu binada açılmıştır. Son haliyle de bir harabe yığını halinde her kesin gelip geçtiği, üzerinde tarihi binaların da olduğu turistik bir cadde üzerinde durmaktadır.

Geçmişte Edirne'nin ünlü kuyumcularından Niko'nun evi olarak bilinen koruyamadığımız bu bina, traji komik şekilde Kültür Varlıkları'nı Koruma Kurulu binasıyla komşudur.  Bir yanında içinde bu kurulun görev yaptığı İlhan Koman evi, diğer tarafında rahmetli araştırmacı Yazar Oral Onur'un evi, karşısında Tuna Otel ve bir arka sokakta restorasyonu tamamlanan Türk Ocağı binası ile çevrilidir. Yani çok önemli bir yerdedir.

Sizleri bilmem ama ben buradan her geçişte bir vatandaş olarak bu görüntüden utanıyorum. Bu tür kültür varlıklarını korumadığımız, restorasyonunu yapıp gelecek kuşaklara taşıyamadığımız ve bu haliyle de gelen geçenin gözüne sokarcasına beklettiğimiz için üzülüyorum.

 

Bu yazı (1413) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
BAĞIMLI MIYIZ?
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Polisten kaçarken kaza yaptı

Okuyanlar Edirne’ye geliyor

"20 yıl önceki kötü intibayı ortadan kaldırdık"

Çiftçi "Feride Abla"nın azmi takdir topluyor

AK Parti’den ilk aday Koray Uymaz

5'inci kattan düşerek hayatını kaybetti

Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

“Farkı bir konsept yapmaya karar verdik”

“İnadına zam yapmayacağız”

Tecavüz edilip öldürüldü iddiası

Komşular için gece de açık olacak

İhalede paralar kasalarla taşındı

1 ölü, 2 yaralı

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Jandarma ekipleri imha etti

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx