EDİRNE Kapalı 7°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 7°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 5°C   ÇANAKKALE Kapalı 7°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
KÜLTÜR MİRASINDAN ENKAZ YIĞININA
17 Ocak 2018 Çarşamba
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Edirne'nin Kaleiçi semti bu tarihi şehrin "Eski şehri" olarak biliniyor. Bu semt isminden de anlaşılacağı gibi bir kalenin içindeydi. Roma İmparatoru Hadrianus tarafında yaptırılan ve devasa burçları ile aşılması zor olan bu kale yüzyıllar boyunca varlığını sürdürdü. Ziraat Bankası arkasındaki Makedonya kulesi olarak bilinen yüksekçe yapı bu kalenin günümüze ulaşan dört önemli burcundan biriydi.

Yüzyıllarca önemli inançları ve kültürleri içinde barındıran bu mahallede önce nasıl olsuysa bu aşılması zor olan devasa kale duvarları yok olup gitti. Sonra biri hariç diğer burçlar yerle bir oldu.

Bu semt büyük yangınlar geçirdi ve Balkan Savaşı'nda önemli bir bölümü top atışları ile yıkılıp yakıldı. Ama ne tarihteki savaşlar ve ne de büyük yangınlar Kaleiçi'nin o birbirinden güzel ahşap ev ve konaklarını yok edemedi. Ta ki 1980 sonrası müteahhitlerinin aç gözlü saldırılarına kadar. Hiç bir kültür ve koruma bilincinin olmadığı bir dönemde müteahhitle büyük bir hızla bu güzelim ev ve konakları yıkarak yerine 4'er beşer katlı hiç bir estetik özelliği olmayan çirkin beton binaları diktiler.

Yıllar sonra Kaleiçi'nin önemi anlaşıldı, koruma kurulları oluşturuldu ama iş işten geçmişti. Çünkü semtin o çok zengin kültürel mimari dokusundan geriye pek bir şey kalmamıştı. Tek tük de olsa kalanlar ise bu kez günümüzde bile ilgisizliğin kurbanı olmaya devam ediyorlar.

Ama tüm bunlara rağmen hala Kaleiçi'nin ara sokaklarını dolaştığınızda yine geçmişin o güzel hatıraları ile dolu yapıları her şeye rağmen direnmeye devam ederken bazıları da yanarak, çökerek hazin bir şekilde ömürlerini sona erdiriyorlar.

Bundan on beş yıl kadar önce o dönemin rahmetli Valisi Fahri Yücel'in dışında ne bir vali ne de bir belediye başkanı Kaleiçi'nin bu tarihi ev ve konaklarının kıymetini bilemedi önemini anlayamadı, bunların kurtarılmasına yönelik bir projeler geliştiremedi.

Yazımın içindeki fotoğrafa dikkatle bakınız. Bundan 15 yıl önceki haliyle şimdiki halini görüyorsunuz.  Alipaşa Çarşısı'nın bir arkasındaki Maarif Caddesi'ndeki bu yapı, geçmişin izlerini günümüze taşımasının yanı sıra, EFOD Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği'ne on yılı aşkın hizmet vermiş olan bir binadır. Hatta birçok ünlü sanatçının yanı sıra, Belediye Başkanımız Recep Gürkan'ın bile fotoğraf sergisi bu binada açılmıştır. Son haliyle de bir harabe yığını halinde her kesin gelip geçtiği, üzerinde tarihi binaların da olduğu turistik bir cadde üzerinde durmaktadır.

Geçmişte Edirne'nin ünlü kuyumcularından Niko'nun evi olarak bilinen koruyamadığımız bu bina, traji komik şekilde Kültür Varlıkları'nı Koruma Kurulu binasıyla komşudur.  Bir yanında içinde bu kurulun görev yaptığı İlhan Koman evi, diğer tarafında rahmetli araştırmacı Yazar Oral Onur'un evi, karşısında Tuna Otel ve bir arka sokakta restorasyonu tamamlanan Türk Ocağı binası ile çevrilidir. Yani çok önemli bir yerdedir.

Sizleri bilmem ama ben buradan her geçişte bir vatandaş olarak bu görüntüden utanıyorum. Bu tür kültür varlıklarını korumadığımız, restorasyonunu yapıp gelecek kuşaklara taşıyamadığımız ve bu haliyle de gelen geçenin gözüne sokarcasına beklettiğimiz için üzülüyorum.

 

Bu yazı (888) defa okundu.
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Mehmet Uzun ile…
Beyazıt Sansı
BİR KADİR ZURNA, VARDI…
İ. Melih Yurduseven
SİYASET VE SEÇİMLER…
Enver Şengül
BUÇUKTEPE VERİCİLERİ SELİMİYE İLE YARIŞIYOR
Mehmet DENİZ
KADROYA GEÇİRİLECEK ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ
Kerim YURK
NEDEN YEREL GAZETE OKUMAMALIYIM…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
AFFEDELİM AMA KİMİ?
Muammer Oytan
ALLAH’IN SEVMEDİĞİ KULLARI KİMLERDİR?
Cuma Sohbetleri
CİHAD
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Motosiklet otomobile çarptı

Minibüsle servis aracı çarpıştı

Kaçakçılar gözaltında

Radarlar kalktı diye sevinmeyin..

Para cezası uygulanacak

Kar geliyor!

3 metrelik ölü yılan bulundu

100’ncü Ameliyata kutlama

Emniyet Müdürüne son görev

İnşaatta başına takoz düşen işçi öldü

Şanlıurfa’dan geldi, Edirne’de dolandırdı

Akmeşe'nin acı günü

Yayaya çarptı

Ağaca çarparak durabildi

Doğalgaz geldi, satışlar düştü

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir