EDİRNE Yağmur 6°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 10°C   KIRKLARELİ Yağmur 2°C   ÇANAKKALE Yağmur 10°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
MERİÇ KANALI
09 Ocak 2018 Salı
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Meriç Nehri'nin taşkınlarını önlemek için DSİ son yıllarda inanılmaz çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. verilen. Bunlardan en önemlilerden ikisi de bitmek üzere. “Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı” adı bu projelerden biri taşkın zamanlarında nehrin paypass edileceği büyük bir kanal- ki Karaağaç üzerinden geçip Bosnaköy civarında tekrar nehirle buluşacak- Diğeri ise her kesin gözü önünde yapımına devam eden nehrin sağ ve solunun beton duvarlar içine alınıp yatağının tamamen ıslah edilmesi.

Meriç Nehri; Karaağaç yolu gibi yıllardır ihmal edilen doğal güzelliklerimizin başında geliyor. Bakımsız ve yer yer işgal edilmiş kıyılarına, taşkınların yarattığı çirkinlikler de eklenince durum bu şehre yakışmayacak bir hal alıyordu.  Bu sahillerin mutlaka düzenlenmesi ve yurtdışında gördüğümüz güzel örnekler gibi Edirne'ye yakışan bir hale getirilmesi gerekiyordu.

DSİ buna el attı ve bu kente yapılan Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından birini gerçekleştiriyor. Sahiden az buz değil büyük paralar harcanıyor. Nehrin Meriç Köprüsü'nde yaklaşık olarak 1 km yukarısı ve aşağısı devasa beton kazıkların çakılmasının ardından yüksek beton duvarlar arasına alınıyor.

İş bitmeye başlayınca da ortaya çirkin ve telafi edilemez bir görüntü çıkmaya başladı. Güzelim Meriç Nehri, daha önce Kent Konseyi'nin ısrarla anlatmaya çalıştığı gibi hiç de hoş olmayan büyük bir kanala dönüşüyor. 

Devlet Su İşlerinin çalışma ve görev mantığı ile kent bilinci, kent peyzajı mantığı ne yazık ki biri birine uymuyor. Çok merak ediyorum mesela bu devasa proje hazırlanırken Valiliğe, Belediyeye ya da şehir plancılarına danışıldı mı yoksa tamamen nehri taşkından koruma mantığı ile mi hareket edildi.

Proje bittiğinde kanalın üst taraflarını güzelce düzenleneceğine, dinlenme ve gezi alanları yaratılacağına inanıyorum ama iş bununla bitmiyor. Mesele Meriç Köprüsü gibi şehrimizin en nadide tarihi eserlerinden birinin beton bir kanal arasına alınması ve nehrin o güzelim doğal atmosferinin yok edilmesidir.

Şimdiden bu duvar üzerine meraklılar grafiti yazılarla boyamaya başladılar. Bir kaç yıl içinde boya ve yazılarla kaplı çirkin bir beton yığını gözlerimizi tırmalayıp duracak.

Özellikle Avrupa şehirlerini gezenler, özellikle tarihi şehirlerin içinden geçen nehirlerde nasıl bir çalışma yapıldığını, nasıl estetik düşünülüp akarsuların ıslah edildiğini görmüşlerdir. Mesela Paris bunlardan en çok bilinenidir. Sen Nehri'nin boydan boya sağ ve sol kenarları taş duvarlar arasına alınmıştır İki kademeli olarak yükselen bu duvarların ilk basamakları yürüyüş ve bisiklet yoludur.

Ben de Litvanya'nın başkenti Vilnius'da yıllar önce görüp Edirne'ye çok yakıştırdığım bu güzel örneğin fotoğrafını çekmiştim.  Nehir sağlı sollu belirli seviyeye kadar taş duvar örülmüş, araya yürüyüş yolları konulduktan sonra yine yüksekçe eğimli içinden çimlerin de çıktığı taş örgü ile tamamlanmıştı. Şimdi Edirne'mizde yapılanla bunu yan yana koyup görüşlerinize sunuyorum. Aradaki dünyalar kadar farkı iyice inceleyip elinizi vicdanınıza koyun.

Çok büyük paralar harcanarak oluşturulan bu betondan manzara Edirne'mize ve Meriç Köprüsü'nün o güzelim estetik taş yapısına yakışıyor mu?

 

Bu yazı (1023) defa okundu.
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
EDEKÖY KONUSUNDA, EDİRNE MİLLETVEKİLİ MEHMET ŞEREF’İN YAZDIKLARINDAN DA OKUDUM!
Beyazıt Sansı
BAŞ CAZGIR ŞÜKRÜ KAYABAŞ’IN HEYKELİ?!...
İ. Melih Yurduseven
BU BİNA ŞİMDİ EDİRNE'YE YAKIŞIYOR İŞTE…
Enver Şengül
KÜLTÜR MİRASINDAN ENKAZ YIĞININA
Mehmet DENİZ
TAŞERON İŞÇİLERİN ÜCRET, İZİN VE KIDEM TAZMİNATLARI
Kerim YURK
NEDEN YEREL GAZETE OKUMAMALIYIM…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
KADIN VE ERKEK
Muammer Oytan
KELİME-İ ŞAHADET VE FAZİLETİ
Cuma Sohbetleri
PEYGAMBERİ VE GETİRDİKLERİNİ NASIL ANLAMALI?
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Öğrenciler Trene yöneldi

Teşekkürler

Böyle dava görülmedi

Kimler risk altında, nasıl korunmalı?

Ölüme birlikte gittiler

Cinayet zanlısı sahte pasaportla yakalandı

Yanıcı madde döküp ateşe verdi

Hadi gözünüz aydın

Yol çöktü

Fırtına geliyor

Dilek hayata gözlerini yumdu

Yeni aday

Bilen alıyor,bilmeyen bakıyor

Edirne alt yapıyı  bekliyor

“Mazeretimiz yok”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir