EDİRNE Çok Bulutlu 8°C   TEKİRDAĞ Açık 4°C   KIRKLARELİ Açık 4°C   ÇANAKKALE Açık 4°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
MERİÇ KANALI
09 Ocak 2018 Salı
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Meriç Nehri'nin taşkınlarını önlemek için DSİ son yıllarda inanılmaz çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. verilen. Bunlardan en önemlilerden ikisi de bitmek üzere. “Meriç Nehri Yatak Temizliği ve Tahkimatı” adı bu projelerden biri taşkın zamanlarında nehrin paypass edileceği büyük bir kanal- ki Karaağaç üzerinden geçip Bosnaköy civarında tekrar nehirle buluşacak- Diğeri ise her kesin gözü önünde yapımına devam eden nehrin sağ ve solunun beton duvarlar içine alınıp yatağının tamamen ıslah edilmesi.

Meriç Nehri; Karaağaç yolu gibi yıllardır ihmal edilen doğal güzelliklerimizin başında geliyor. Bakımsız ve yer yer işgal edilmiş kıyılarına, taşkınların yarattığı çirkinlikler de eklenince durum bu şehre yakışmayacak bir hal alıyordu.  Bu sahillerin mutlaka düzenlenmesi ve yurtdışında gördüğümüz güzel örnekler gibi Edirne'ye yakışan bir hale getirilmesi gerekiyordu.

DSİ buna el attı ve bu kente yapılan Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından birini gerçekleştiriyor. Sahiden az buz değil büyük paralar harcanıyor. Nehrin Meriç Köprüsü'nde yaklaşık olarak 1 km yukarısı ve aşağısı devasa beton kazıkların çakılmasının ardından yüksek beton duvarlar arasına alınıyor.

İş bitmeye başlayınca da ortaya çirkin ve telafi edilemez bir görüntü çıkmaya başladı. Güzelim Meriç Nehri, daha önce Kent Konseyi'nin ısrarla anlatmaya çalıştığı gibi hiç de hoş olmayan büyük bir kanala dönüşüyor. 

Devlet Su İşlerinin çalışma ve görev mantığı ile kent bilinci, kent peyzajı mantığı ne yazık ki biri birine uymuyor. Çok merak ediyorum mesela bu devasa proje hazırlanırken Valiliğe, Belediyeye ya da şehir plancılarına danışıldı mı yoksa tamamen nehri taşkından koruma mantığı ile mi hareket edildi.

Proje bittiğinde kanalın üst taraflarını güzelce düzenleneceğine, dinlenme ve gezi alanları yaratılacağına inanıyorum ama iş bununla bitmiyor. Mesele Meriç Köprüsü gibi şehrimizin en nadide tarihi eserlerinden birinin beton bir kanal arasına alınması ve nehrin o güzelim doğal atmosferinin yok edilmesidir.

Şimdiden bu duvar üzerine meraklılar grafiti yazılarla boyamaya başladılar. Bir kaç yıl içinde boya ve yazılarla kaplı çirkin bir beton yığını gözlerimizi tırmalayıp duracak.

Özellikle Avrupa şehirlerini gezenler, özellikle tarihi şehirlerin içinden geçen nehirlerde nasıl bir çalışma yapıldığını, nasıl estetik düşünülüp akarsuların ıslah edildiğini görmüşlerdir. Mesela Paris bunlardan en çok bilinenidir. Sen Nehri'nin boydan boya sağ ve sol kenarları taş duvarlar arasına alınmıştır İki kademeli olarak yükselen bu duvarların ilk basamakları yürüyüş ve bisiklet yoludur.

Ben de Litvanya'nın başkenti Vilnius'da yıllar önce görüp Edirne'ye çok yakıştırdığım bu güzel örneğin fotoğrafını çekmiştim.  Nehir sağlı sollu belirli seviyeye kadar taş duvar örülmüş, araya yürüyüş yolları konulduktan sonra yine yüksekçe eğimli içinden çimlerin de çıktığı taş örgü ile tamamlanmıştı. Şimdi Edirne'mizde yapılanla bunu yan yana koyup görüşlerinize sunuyorum. Aradaki dünyalar kadar farkı iyice inceleyip elinizi vicdanınıza koyun.

Çok büyük paralar harcanarak oluşturulan bu betondan manzara Edirne'mize ve Meriç Köprüsü'nün o güzelim estetik taş yapısına yakışıyor mu?

 

Bu yazı (1685) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Ebru Güven
STOKLAR ERİYOR
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE'YE 2 YENİ TAKSİ DURAĞI

“Edirne’ye değil, şahsıma zarar verin!”

2 kişi hayatını kaybetti

2 kişi hayatını kaybetti

Son yolculuğuna uğurlandı

Anne Yemekleri Obeziteye Karşı

Saçları ile umut dağıtıyor

Mantar bariyere çarptı

TASİŞ’te İzdiham Yaşandı

“Bunu yapanlar cezasız kalmayacak”

"Meşhur Kavala kurabiyesi özüne döndü"

Mazot çalarken yakalandı

Direksiyon hakimiyetini kaybedince…

Tadilat yapılacak

Çuvalın İçinde ‘Düşünce’ Var

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir