EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Açık 26°C   KIRKLARELİ Açık 19°C   ÇANAKKALE Açık 26°C 

YÜZ YÜZE
İ. Melih Yurduseven
5.KİTAP FUARINA DOĞRU...
22 Eylül 2017 Cuma
  / / TÜM YAZILARI » 

İlki 2012 yılında yapılan ve açılış günü yeni Vali Duruer'in yaptırılan yirmiye yakın plaketin verilmesi sırasında; "Körler sağırlar birbirini ağırlar sözündeki gibi birbirimizi mi ağırlayacağız" diyerek plaket takdim törenini yarıda kesmesi üzerine olsa gerek 2013 yılında Belediye Başkanı Sedefçi tarafından yapılmayan Kitap Fuarı göreve başladığı 2014 yılından bu yana Başkan Gürkan tarafından hayata geçiriliyor.

Prof. Dr. Emre Kongar'ın onur konuğu olacağı Edirne 5. Kitap Fuarı 6-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Ekmekçi zade Ahmet Paşa Kervansarayı'nda gerçekleştirilecek.

Üç kez ev sahipliği yaptığı Kitap Fuarlarında beğeni toplayan Edirne Belediyesi ve Başkan Gürkan'ın bu yıl ki Fuarı da kusursuz bir şekilde tamamlayacağından şahsen benim en ufak bir kuşkum yok.

Tabii ki bu bir ekip işi olduğu için bu konuda Kültür İşleri Müdürlüğünün önemli görevleri ve çalışmaları oluyor.

Bu güne kadar olduğu gibi bu yılda daha şimdiden başlayan çalışmalar ile hatasız ve noksansız bir Kitap Fuarı ile Okurları yazarlar ile buluşturacakları da kesin bana göre.

Bu konuda etkin bir görev ve sorumluluk üslenen Ender Bilar'ın Belediye'deki görevinden ayrılmış olması çalışmaları nasıl etkiler bilemem ama sanırım Başkan Gürkan kendisini bu etkinlikte yine yanında görmek isteyeceği için bir şekilde onu bu fuarda da görevlendirir diye düşünüyorum.

Onun yokluğunda bu işin sağlıklı bir şekilde sonlanmayacağını birçok kişi de bilir.

Tüm yayın evleri ve yazarlar ile bire bir görüşmeler yapıp onların katılımını sağlamanın yanı sıra Fuar alanında kendilerine yer tahsis etmenin güçlüğüne kadar hepsini göğüsleyen kişi konumundadır Ender Bilar.

Bu tür Fuarlarda Edirne’mizin en büyük eksikliği yer konusunda yaşanıyor her yıl.

Birçok yazar mekân darlığı nedeniyle davet edilemiyor

Tabii ki bu tür kültür hizmetlerin devamlılığı ve gerçekleşmesi için de mekânlara ihtiyaç vardır.

Fuarlardan başka gerçekleşebilecek kültürel faaliyetlerin hayata geçirilebilmesi için mutlak surette çok amaçlı salonları olan bir Kültür Sarayına ihtiyaç vardır.

Ama her ne hikmetse, ağzımıza pesent ettiğimiz "Kültür Kenti" söylemine rağmen hala ilimizde böyle bir merkez yoktur maalesef.

Eski Başkan Sedefçinin 20. görev yılında başlattığı Kültür Sarayı inşaatının akıbetini merak ettiğim için geçtiğimiz günlerde İnşaat alanına gittim.

Çok ilerleme gördüm ama kullanım şekli konusunda bir bilgim olmadığı için de bu tür Fuarların yapılması sırasında ki düzenlemelerin nasıl yapılacağı hatta burada yapılıp yapılmayacağı konusunda da tereddütlü kaldım.

İnşallah Edirne'miz Belediye'miz hatta Hükümetimiz tarafından böyle kapsamlı ve her türlü etkinliğin yapılmasına imkân tanıyacak bir Kültür Sarayına kavuşturulurda küçücük ilçelerde bulunan böyle bir mekâna kavuşmuş oluruz.

Başkan Gürkan bu konuda kararlı ve istekli.

Onunda bir Eğitimci olarak en büyük isteği Şehri Emini olduğu güzel Edirne’mize çok kapsamlı bir Kültür Sarayı kazandırmak.

Her şeyi bir dönemde halletmek kolay olmayacağı için gelecekte sanırım bu konunun hallide kendisi tarafında gerçekleşecektir.

Birçok yazarın daha şimdiden heyecanla 5 Ekimde açılışı yapılacak olan 5.Kitap Fuarını beklediğini tahmin etmek zor değil.

Ama, bir konuyu anımsatmakta yarar var bana göre.

Her ne hikmetse gerek 3. gerekse de 4.Kitap Fuarlarında İlimize Bakanlar geldiği için Edirne Belediyesinin en önemli aktivitelerinden biri olan Fuarlarda Vali ve Protokolün bir bölümü orada bulunmak zorunda kaldığı için burukluk yaşanıyordu.

Dilerim bu yıl aylar öncesinden tarihi belli olan bu etkinlik gününde Bakan ziyareti gerçekleşmez de Edirne protokolü eksiksiz bu etkinlikte yer alır.

Veya Ak Parti İl Teşkilatı bir şekilde Sayın Bakanları da Fuara getirerek programın zenginleşmesini sağlarlar.

Çünkü Başkan Recep Gürkan önemli bir etkinliğin ev sahipliğini yapıyor olmasına rağmen yine de Bakanların programlarına katılmayı ihmal etmiyor.

5 Ekimde Ekmekçi zade de buluşmak dileğiyle.

 

Bu yazı (505) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
KARAAĞAÇ YOLU İÇİN ARTIK KARAR VERİLMELİ…
İ. Melih Yurduseven
SİYASİ YARIŞ BAŞLIYOR…
Enver Şengül
KÖPRÜLERİN ACINACAK HALİ
Gözde Kabasakal
ÇOCUKLUK HAYALLERİ…
Muammer Oytan
MİR’RÂÇ VE ETTEHİYYÂTÜ’NÜN FAZİLETİ.
Cuma Sohbetleri
EŞ VE BABA OLARAK HZ. PEYGAMBER
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
ÇOK OKUNANLAR

Binlerce lira dolandırmışlardı

“Kırkpınar ertelenebilir”

Gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı

Evlerini bisikletleriyle paylaşıyorlar

Tartışma büyüdü, gerginliğe dönüştü

Minik vali dev soruna dikkat çekti

Organizatörler gözaltında

Mutluluklar diliyoruz

Kamyonetin açılan kapağına çarptı

“Büyük bir farkla kazanacağız”

508 adet satış gerçekleşti

Seçimin galibi Emre Alp

Avrupa umutları sınırda son buldu

Kente yakışacak

Niteliksiz sayılmasına tepki

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir