EDİRNE Açık 26°C   TEKİRDAĞ Açık 24°C   KIRKLARELİ Açık 22°C   ÇANAKKALE Açık 24°C 

Hayalden Gerçeğe
Gözde Kabasakal
90’LARDA ÇOCUK OLMAK
09 Eylül 2017 Cumartesi
 gozdem_forever@hotmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Dönemin teknolojisi ile sokak oyunları arasında sıkışıp kalmak gibi bir şeydi…

Çizgi film izlemek için sabahın en geç 9’unda kalmak gerekirdi. Tom ve Jerry, Casper, Temel Reis, Jetgiller, Twetty ve Şirinler… Şu zamane çocuklarının izledikleri ve adına çizgi film dedikleri yaratıklarından çok daha sevimliydiler ve benim için hala öyleler…

Tablet’te neymiş ya da akıllı telefon? Bilmiyorduk… Uzun bir süre daha bilemeyecektik de…

Hem ne gerek vardı ki…

Bizim Tetris’imiz vardı…

Değişik şekillerde ve değişken hızlarda gelen blokları düz dizme yarışımız, ehh tabii biraz da ustalaştıkça saatlerimizi alırdı.  Araba yarışını da ilk o rengarenk oyuncaklardan öğrenmiştik.

Sonra TV’leri bozmayı bile göze aldığımız o Ateri giriverdi hayatımıza… Süper Mario’nun biricik aşkı prenses’i her gün kaç defa ejderhanın elinden kurtardık kimbilir? PacMan ile labirentleri boydan boya dolaştık… Galaxian ile uzayın boşluğunda son model uzay aracımızla, sineklere benzeyen o tuhaf makineleri vurduk, Bomberman ile zekâmızı zorladık ve canavarları bıraktığımız bombalarla sıkıştırıp öldürdük, Duck Hunt ile silah tutmayı öğrendik, oradan oraya uçuşan ördekleri avladık…

Sanal bebeklerle öğrendik sorumluluk almayı… Gece yatarken uyutup, yastığımızın altında muhafaza ettiğimiz köpeğimiz, kedimiz, civcivimiz her geçen gün biraz daha büyürdü. Sabah uyandığımızda kendimizden önce onun karnını doyururduk.

***

Sulugöz sakızlarla ağlar, patlayan şekerlerle gülerdik. Hafta sonları gazetelerin ek olarak verdiği kartondan bebekleri yine o gazetelerden çıkan elbiseler ile giydirirdik. Maket evlerimizi akşam vakitlerinde sobanın yanında birleştirir, ortaya çıkan şahesere günlerce hayranlıkla bakardık.

Mahallemizin her köşesinde bisikletimizin lastik izleri, her evin bahçesinde ikram edilen salçalı ekmeğin kırıntıları vardır.

Sokak oyunlarının hepsini, hakkını vererek oynardık ve bundan asla usanıp bıkmazdık. Düşüp de bir yerimiz incilse, oyun bölünmesin diye arkadaşımızın uzattığı eli tutup “hiç acımadı” der ve oyuna kaldığı yerden devam eden çocuklardık.

***  

Sonra ne mi oldu?

Diş izlerimiz pillerde, kurşun kalemlerimiz kaset deliklerinde asılı kaldı. Pamuklara sarıp saklayamadığımız çocukluğumuz bizden habersiz büyüdü. Peşinden koşup ebeleyemediğimiz hayaller her kayan yıldız ile bir bir söndü…  

***

Teknolojinin hızla gelişmeye başladığı zamanlardı 90’lara denk gelen çocukluğumuz ve ancak yine de sokak oyunlarıyla büyüyen, walkman dinlerken kulaklığın tekini arkadaşına veren, kan kardeşi olmayı onur bilen, bir neslin de son çocuklarıydık biz.

Biz, Barış Manço’nun adam olacak çocuklarıydık…

Daha farklı yaşıyorduk çocukluğumuzu, samimiydik ve neyimiz varsa paylaşırdık… Bilgisayar ve cep telefonları bizi esir almak için zamanla yarışırken… Biz, bizden sonraki nesilleri teknoloji ile tanıştırdık…

 

 

Bu yazı (1616) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
KIRKPINAR’I DÜNYA VE TÜRKİYE ÖNEMSİYOR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
KIRKPINAR HAFTASI BAŞLADI
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
İSLAM GÜZEL AHLAKTIR
Dilara Pınar ARIÇ
YOK OL
Ebru Güven
ÇİÇEK EV
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

“Kırkpınar’ın Genleriyle Oynadılar”

“Kayıp Arkadaşlar Bulundu”

Enez'deki gerginlik son bulacak

Pehlivan son yolculuğuna uğurlandı

“Türkiye’nin Sağlık Turizmi Şehri”

Başpehlivan Orhan Okulu oldu

Çiftçiye müjde

Motosiklet sürücüsü yaralandı

Bu lezzet dünyaya yayılıyor

%25 ZAM YAPILDI

Edirne bunaltıcı havalara kısa süreli ara veriyor

Tartışmayı polis ekipleri yatıştırdı

“Onların derdi faturayı kim ödeyecek”

Çeşitli değerlendirmelerde bulundu

Turistlerin kimlikleri belirlendi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx