EDİRNE Açık 17°C   TEKİRDAĞ Açık 19°C   KIRKLARELİ Açık 19°C   ÇANAKKALE Açık 24°C 

EĞİTİMİN KALEMİ
Özge Özkan
ANAOKULUNA BAŞLAMADAN ÖNCE
10 Haziran 2017 Cumartesi
  / / TÜM YAZILARI » 

Tüm çocuklar kişisel özellikleri ve yaşadığı çevre vesilesi ile birbirinden farklıdır. Bu farklılıklara rağmen tüm çocuklar gelişimleri bakımından da birbirine çok benzerdirler. Örneğin; emekleme, konuşma, yürüme gibi uzayıp giden birçok beceriyi her çocuk belli dönemlerde kazanır. İşte anaokuluna başlama süreci de çocukların benzerlikleri arasında değerlendirilebilir. Belki yaşam koşulları nedeniyle kimi çocuklar çok erken yaşlarda anaokuluna giderken, bazıları geç gidebilir. Bu noktada farklılıklar görülebilir ama yaşa göre duygular ve düşüncelerin farklılık göstermesine rağmen okula başlama sürecinde çocuklar benzer duyguları yaşarlar.

Çocuğun okula başlayacağı zaman yaklaşırken, ev ortamında da okul ile ilgili sohbetler artar ve çocuğun çevresindeki insanların okul ile ilgili görüşleri çocuğun bakış açısını şekillendirir. Bu yüzden anaokuluna başlama öncesi, ebeveynlere düşen görevler vardır:

1. Çocuğa öğretmen otoriter, disiplinli, fena biri olarak tanıtılmamalıdır. Çocuk öğretmenin ona rehber olacağını, ona yeni bilgiler öğreteceğini, sınıfça oyunlar oynayacağını ve ihtiyacı olduğunda ona yardım edeceğini, onu seveceğini bilmelidir. Ancak yardım etme konusu çok hassastır. Öğretmen, çocuğun gerçekten ihtiyacı olduğundan emin ise yardım eder. Bu yaşlardaki çocuklar yardım kelimesini duyduğunda, kendi sorumluluklarından kaçma eğilimi göstererek kendi yapması gereken şeyleri öğretmenin de yapabileceği anlamını çıkarabilir. Çocukla bu konuyu konuşurken dikkatli olunmalıdır.

2. Çocuğa okulun güvenli ve eğlenceli bir yer olduğu hissettirilmelidir. Bu yüzden anaokuluna başlamadan önce ara ara okulun bahçesine gidilip, çocuğa bahçede oyun oynama fırsatı sunulmalıdır.

3. Okula başlamadan önceki süreçlerde (en azından son 3-4 ay) evde uyanma zamanı, yemek zamanı, oyun zamanı gibi standart zamanlar oluşturulmalıdır. Aksi halde evde aşırı serbest olan bir çocuk anaokuluna başladığında özgürlüğü kısıtlanmış gibi hissedebilir.

4. Çocuğun evdeki oyuncakları bir karmaşa halinde bir kutuda değil, grup grup bulunmalıdır. Örneğin; pelüş oyuncaklar, Legolar, arabalar, bebekler vs. her biri ayrı ayrı kutulara konmalıdır. Çocuğun odasında uygun bir ortam varsa, oyuncakları kutular yerine ayrı ayrı gruplandırarak açık raflara dizmek daha idealdir.

 

Özge ÖZKAN
Trakya Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrencisi
Instagram: egitiminkalemi

Bu yazı (3480) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
KARAAĞAÇ YOLU İÇİN ARTIK KARAR VERİLMELİ…
İ. Melih Yurduseven
SİYASİ YARIŞ BAŞLIYOR…
Enver Şengül
KÖPRÜLERİN ACINACAK HALİ
Gözde Kabasakal
ÇOCUKLUK HAYALLERİ…
Muammer Oytan
MİR’RÂÇ VE ETTEHİYYÂTÜ’NÜN FAZİLETİ.
Cuma Sohbetleri
EŞ VE BABA OLARAK HZ. PEYGAMBER
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
ÇOK OKUNANLAR

Binlerce lira dolandırmışlardı

10 kişi tutuklandı

“Kırkpınar ertelenebilir”

Evlerini bisikletleriyle paylaşıyorlar

Tartışma büyüdü, gerginliğe dönüştü

Minik vali dev soruna dikkat çekti

Organizatörler gözaltında

Gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı

Kamyonetin açılan kapağına çarptı

Mutluluklar diliyoruz

“Büyük bir farkla kazanacağız”

508 adet satış gerçekleşti

Seçimin galibi Emre Alp

Müzik şöleni sundu

Avrupa umutları sınırda son buldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir