EDİRNE Açık 22°C   TEKİRDAĞ Açık 22°C   KIRKLARELİ Açık 23°C   ÇANAKKALE 0°C 

Cuma Sohbetleri
 RAMAZAN’A HAZIRLIK
12 Mayıs 2017 Cuma
  / / TÜM YAZILARI » 

Hoş geldin ey Şehr-i Ramazan, Hoş geldin Kur’an ayı. Hoş geldin mağfiret ayı. Hoş geldin bereket ayı. Hoş geldin fakirlerin umudu. Hoş geldin gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru. Hoş geldin bedenimize şifa olan oruç ayı. Hoş geldin ruhumuza esenlikler veren kutlu ay. Kardeşlerim! Mübarek ve faziletli bir ayın, Kur’an ve oruç ayının rahmet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor. Bizleri bu aya kavuşturan Allah’a hamdolsun.

Bu ay, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın pekiştiği, sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının daha da geliştiği, “on bir ayın sultanı” olan bir aydır.

Bu ay, orucu, sahuru, iftarı, teravihi, dolan camileri, dinlenen vaaz ve mukabeleleri ile bereket ayıdır. Bu ay, Kur’an ayıdır, Oruç ayıdır. Bu ayın adı Allah lisanı ile Ramazan’dır. Bizleri Ramazan’a ulaştıran Yüce Mevla’ya hamdolsun.

Ramazan’a "on bir ayın sultanı" denilmiştir. Bu ayın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Kur'an-ı Kerim bu ay içerisinde indirilmiştir. Yüce Rabbimiz;

“Ramazan ay'ı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayı açıklayan Kur'an, bu ayda indirildi" (1 ) buyurmuştur.

 2- Kur'an-ı Kerim'de, "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilen Kadir gecesi bu ay içerisindedir.

 3- Dinimizin beş temelinden biri olan oruç ibadeti bu ayda üzerimize farz kılınmıştır.

Kur'an-ı Kerim'de;

"Sizden kim bu aya yetişirse oruç tutsun” (2) buyurulur.

Ramazan ayı girince şartlarını taşıyan kimselere oruç farz olur.

4- Fıtır sadakası vermek bu aya mahsus bir ibadettir.

5- Teravih namazı da bu aya mahsus ibadetlerimizdendir. Ebû Hüreyre (r.a)'dan şöyle rivayet edilmiştir:

"Rasulullah (s.a.s)'in Ramazan hakkında şöyle buyurduğunu işittim: Kim inanarak ve sevabını umarak Allah rızası için teravih namazı kılarsa geçmiş günahları bağışlanır" (3)

6- Ramazan ay'ının son on gününde itikafa girmek sünnettir.

7- Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i okumak, hayır ve hasenatta bulunmak teşvik edilmiştir. İbn Abbas (r.a.) dan şöyle rivayet edilmiştir:

"Rasulullah (s.a.s) insanların en cömerdi idi. Onun bu cömertliği Ramazan ayı girip de kendisiyle Cebrail (a.s.) karşılaştığı zaman daha da artardı. Cebrail (a.s.) Ramazan ay'ı çıkıncaya kadar her gece Rasulullah (s.a.s) ile buluşup, Rasulullah (s.a.s) Kur'an'ı arzeder (okur) du. Rasulullah (s.a.s) Cebrail (a.s) ile buluştuğunda insanlara rahmet getiren rüzgardan daha cömert, daha faydalı olurdu" (4)

Hadis-i şeriften Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i hatmetmenin sünnet olduğu anlaşıldığı gibi, gücü yetenlerin çokça sadaka vermeleri, hayır ve hasenatta bulunmalarının da sevap olduğu anlaşılmaktadır. Enes (r.a)'dan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s)'e; "Hangi sadaka daha faziletlidir?" diye sorulunca, "Ramazan ayında verilen sadaka" buyurmuştur.(5)

Ramazan ay'ı dinimizce faziletli ve mukaddes bir aydır. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.s)'den bir takım hadis-i şerifler rivayet edilmiştir:

Ebû Hureyre (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Ramazan ayı girince göklerin kapısı (başka bir rivayette Cennetin kapıları) açılır, Cehennemin kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur" (6)

Ubade b. es-Samit (r.a)'dan: Rasulullah (s.a.s) Ramazan ayının yeni girdiği bir gün şöyle buyurdu:

"Size bereket ayı Ramazan geldi. Bu ayda Allah sizi kuşatıp rahmetini indirir. Günahları bağışlayıp, duaları kabul eder. Allah bu ayda sizin hayır hususunda yarışmanıza bakar ve sizinle meleklerine karşı iftihar eder. Allah'a hayır ameller takdim ediniz. Şaki, (günahkar ) bu ayda Allah’ın rahmetinden mahrum olan kimsedir".(7)

Ramazan ayı öyle bir aydır ki; O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işleyen gibidir. O, sabır ay'ıdır, sabrın karşılığı ise Cennettir. O, yardımlaşma ay'ıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da bir şey noksanlaşmaz.

Ashab; "Ya Rasulullah! Hepimiz oruçluyu iftar ettirecek bir şey bulamıyoruz" deyince Rasulullah (s.a.s): Allah bu sevabı oruçluyu kuru bir hurma ile veya bir yudum su ile ya da bir yudum süt karışığı ile iftar ettirene de verir. O öyle bir aydır ki; evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da Cehennem ateşinden kurtuluştur. O ayda köle ve hizmetçilerinin yükünü hafifleten kimseyi Allah bağışlar ve Cehennem ateşinden kurtarır".(8)

Ramazan ayında sevaplar katlanır da katlanır. Öbür aylarda zaten bire on verilen mükafat bu ayda daha da artar.

Yaratan Yarattığı kullar için çok merhametlidir. Merhametinin tecellisini Hadis-i Şerifte şöyle öğreniyoruz. Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyor.  

 “Allah Teâlâ iyilik ve kötülükleri takdir edip yazdıktan sonra bunların iyi ve kötü oluşunu şöyle açıkladı: Kim bir iyilik yapmak ister de yapamazsa, Cenâb-ı Hak bunu yapılmış mükemmel bir iyilik olarak kaydeder. Şayet bir kimse iyilik yapmak ister sonra da onu yaparsa, Cenâb-ı Hak o iyiliği on mislinden başlayıp yedi yüz misliyle, hatta kat kat fazlasıyla yazar. Kim bir kötülük yapmak ister de vazgeçerse, Cenâb-ı Hak bunu mükemmel bir iyilik olarak kaydeder. Şayet insan bir kötülük yapmak ister sonra da onu yaparsa, Cenâb-ı Hak o fenalığı sadece bir günah olarak yazar.”(9)

Kur’an-ı Kerimde ise bu hususla ilgili şöyle buyrulmaktadır.

“Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.” (10)

Ramazan’da iyilikler elbette daha fazla karşılık bulacaktır. Çünkü bu ay Allah’ın rahmet ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı aydır.

Hadîs-i şerîfde buyurulur: “Eğer insanlar, Ramazan-ı Şerîf’in ne olduğunu lâyıkıyla bilselerdi, senenin tamamının Ramazan olmasını arzu ederlerdi.”

Büyük ecir ve sevaplarla dolu olan ramazan ayına girerken, bu ayı ihya etmek için manen hazırlıklı olmak lazımdır. Kendimizi bu ayın sevap ve mükafatına hazırlıklı ve lâyık bir hale getirmeye çalışmalıyız. Bunun için:

Ramazan ayına girerken maddî ve manevî kirlerden temizlenmeli, işlediğimiz günahları terk ederek Cenab-ı Hakk'a tövbe ve istiğfar etmeliyiz. Mesela; beş vakit namazı düzenli olarak kılmıyorsak, bir daha terk etmemek üzere devamlı kılmalıyız.

Başkalarına haksızlık etmişsek, onlardan helâllik dilemeliyiz. Kul hakkıyla Allah'ın huzuruna çıkmak büyük bir tehlikedir. Haksızlık ve kötülük yapanların mutlaka tevbe ederek, helâllik alması gerekir.

Ramazan ayına girerken; Dinimiz’in haram kıldığı kin, hased, dedikodu, yalan, bühtan, iftira, gıybet, nefret gibi kötü huylardan vazgeçmeliyiz. Dünya ve ahiretimiz için faydası olmayan her türlü davranışlardan uzak olmalıyız.  Rabbim ramazan ayımızı bereketli eylesin. Yaptığımız ibadetleri noksansız ve kusursuz olarak amel defterimize kaydetsin. Ramazanı bizden razı etsin inşaAllah…

Bilal GÜNDÜZ

1- (el-Bakara, 2/185)

2- (el-Bakara, 2/185)

3- (Buhârî, Teravih, I).

4- (Buhari, Savm, 7).

5- (Tirmizi, Zekat, 28).

6- (Buhari, Savm, V).

7- (et-Tergîb, II, 99).

8- (et-Tergîb, II, 94-95)

9- ( Riyazü’s-Salihin, Hadis No:12)

10- (En’am, 6/160)

 

 

Bu yazı (751) defa okundu.
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Mehmet Şeref’in torunu… İLHAN KOMAN’IN TEPKİSİ…
Beyazıt Sansı
BİZİM ATATÜRK SEVGİMİZ HİÇ BİTMEYECEK…
İ. Melih Yurduseven
5.KİTAP FUARINA DOĞRU...
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
BAYRAMDA ÇALIŞANA İLAVE ÜCRET YASAL HAKTIR
Kerim YURK
CHP ADALET KURULTAYI VE EDİRNE
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
SUÇLU KİM?
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI- 33       
Cuma Sohbetleri
Mukaddesatın tanımı ve mukaddesata saygı
ÇOK OKUNANLAR

Onlar erdi muradına

Hayali polis olmaktı

Genç yaşta yaşama veda

Sağanak geliyor

“Nereden torpili var?”

Süre kısaldı

Kanala devrildi

Kırklareli'yi su bastı

Önce kadına çarptı, sonra kaçtı

Bulgaristan’dan gelin aldık

Hoş geldin Tanem

Zübeyde Hanım parkı yerle bir oldu

Asılsız ihbara hapis cezası 

Motosiklet çarptı

Gözyaşları sel oldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir