EDİRNE Açık 22°C   TEKİRDAĞ Açık 22°C   KIRKLARELİ Açık 23°C   ÇANAKKALE 0°C 

EĞİTİMİN KALEMİ
Özge Özkan
İYİ BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ
17 Aralık 2016 Cumartesi
  / / TÜM YAZILARI » 

İnsan hayatındaki çocukluk serüveninin en önemli dönüm noktalarından biri anaokuluna başlamaktır. Çünkü ev yaşamına ve belirli kişilerle iletişim kurmaya alışmış bir çocuğu düşünürsek; anaokulu onun için hem merak ettiği hem de korktuğu konuların da var olduğu bir noktadır. Çocuğun korkuları endişeleri yeni arkadaş edinme, öğretmeni ile iletişimi, ebeveynden uzaklaşma, eve göre daha kurallı bir ortamla karşılaşma, daha çok sorumluluk sahibi olma gibi korkulardır.

Bu korkuları olan çocukların her biri farklı hayatlardan çevrelerden kültürlerden gelmektedir. Uyum sağlamak onlar için oldukça zor bir süreçtir. Özellikle alt sosyo-ekonomik düzeyden gelen aileler,hayat mücadelesi ile daha çok uğraşırken çocuklarına karşı daha ilgisiz kalmakta ve dolayısıyla da, çocuklarının anaokulu ile ilgili korkularını görememektedir.

Genelde, az önce bahsettiğim standartlara sahip olan ebeveynler anaokulunu bol oyuncakların olduğu ve bol bol oyun oynanan bir yer olarak algılamaktadır. Çocuklarını da okula eğlensinler diye göndermektedirler. Ya da kendileri biraz kafa dinlesin diye, bazıları da işe gittiği için çocuğunu bırakacak kimsesi olmadığından çocuklarını anaokuluna göndermektedir. Neticede bir eğitimsel amaçları yoktur. Yani ebeveyn okul öncesi öğretmeninden ve eğitiminden beklentisizdir. Böyle bir sınıftaki öğretmen için ise her şey çok daha zor ya da çok daha kolaydır. Daha açık bir ifade ile;öğretmen ya  hem aileyi hem de çocukları eğitmek için, bilinçlendirmek için çabalayacaktır;  ya da ekonomiyi, eğitimsizliği mazeret olarak gösterip, sıradan bir eğitim vererek o çocukları yeterince desteklemeyecektir.

Klasik bir söz olacak ama söylemeden edemeyeceğim:

“Öğretmenlik gönül işidir.”

Aynen öyle işte… Vicdan, azim ve sabır olmazsa, öğretmenlik mesleği layıkıyla yerine getirilemez. Uzaktan bakıldığında her öğretmen, kötü bir öğretmen bile olsa, dışarıda iyi bir öğretmen rolüne bürünme eğiliminde bulunur. Çünkü toplum içerisinde saygın bir konumda olmak ister. Bu durumda bazı ebeveynleri yanıltabilir.

Bir okul öncesi öğretmenini gerçekten tanımak istiyorsanız; alanınla ilgili kendisini geliştirmek için neler yaptığını sorgulayın… Belgelerine, sertifikalarına bakın… Ki bunu kendisine sormadan bile günümüz teknoloji çağında, bir öğretmenin sosyal medya hesaplarına bakarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca iyi bir öğretmen sadece okul saatlerinde çocuklara eğitim vermez. İyi bir öğretmen için çocuğun ev yaşamı da çok önemli olduğundan, iyi bir öğretmen aileleri bilinçlendirmek için muhakkak sıkça toplantılar yapar, eve mektup gönderir, bilgi kitapçıkları hazırlar ve benzerlerini yapar; çok çabalar.

Şu bir gerçektir ki; iyi bir okul öncesi öğretmeni çocukların karşısına 0-6 yaşları arasında iken çıkan ve tam çocukların zeka gelişimlerinin %80’ inin tamamlandığı bu zamanda, onların geleceği için en önemli anahtarlardan biridir.

Özge ÖZKAN

Trakya Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi

 

Bu yazı (2039) defa okundu.
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Mehmet Şeref’in torunu… İLHAN KOMAN’IN TEPKİSİ…
Beyazıt Sansı
BİZİM ATATÜRK SEVGİMİZ HİÇ BİTMEYECEK…
İ. Melih Yurduseven
5.KİTAP FUARINA DOĞRU...
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
BAYRAMDA ÇALIŞANA İLAVE ÜCRET YASAL HAKTIR
Kerim YURK
CHP ADALET KURULTAYI VE EDİRNE
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
SUÇLU KİM?
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI- 33       
Cuma Sohbetleri
Mukaddesatın tanımı ve mukaddesata saygı
ÇOK OKUNANLAR

Onlar erdi muradına

Hayali polis olmaktı

Genç yaşta yaşama veda

Sağanak geliyor

“Nereden torpili var?”

Süre kısaldı

Kanala devrildi

Kırklareli'yi su bastı

Önce kadına çarptı, sonra kaçtı

Bulgaristan’dan gelin aldık

Hoş geldin Tanem

Zübeyde Hanım parkı yerle bir oldu

Asılsız ihbara hapis cezası 

Motosiklet çarptı

Gözyaşları sel oldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir