EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 13 Mayıs 2022 Cuma, 15:23
"GENÇLERİ KÖYLERDE TUTACAK ÇALIŞMALAR YAPILMASINI İSTİYORUZ"
Son yıllarda köylerden kente göçün artarak devam ettiğinin görüldüğünü söyleyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, bu durumun genç nüfusun tarımı sürdürecek özgün bir eğitime kavuşamamasından kaynaklandığını ifade etti.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciği tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Odanın il temsilcisi Erdoğan Yanılmaz,

"Gençleri köylerde tutamıyoruz"

Kırsal nüfus hakkında kesin verilere dahi sahip olmamakla birlikte,  tarımsal faaliyette bulunan nüfusun ve ÇKS ye kayıtlı  çiftçilerin sayısının gittikçe azaldığını belirten Yanılmaz, "Kırsal yerleşimlerin  bir çok yerde Büyükşehir Belediyelerine ve kalabalık kasabalara entegre edilmesi idari gerçeği ifade etmediği gibi bu konudaki yatırım ve planlamayı da engelliyor. Yapısını ve kapasitesini (nüfus ve doğum oranı) iyi bilemediğimiz yerler için konuşmak ve değerlendirme yapmak zordur. Özellikle gençleri köyde tutamıyoruz ve kendilerine de iyi bir tarımsal eğitimi de veremiyoruz. Gençler özellikle şehirde “Ne iş bulursak çiftçilikten daha iyidir” mantığıyla hareket ederek tarımdan kopuyorlar. Bu da son yıllarda tarımda uygulanan yanlış politikaların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor ve köylerde sadece yaşlı nüfus kalıyor" ifadelerine yer verdi.

Ayçiçeğinin ekim alanlarının genişlemesi hususunda desteklemelerin artırılması ve teşvik verilmesinin büyük önem taşıdığını aktaran Yanılmaz, "Rusya ile Ukrayna savaşırken sanki bombalar ülkemize düşüyordu. Ekmek ve yağ fiyatları beklenenin çok üzerinde ve hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Buğday ve ayçiçeğinde dışa bağımlılığımız ortaya çıktı. Ekmek fiyatları halen artmaya devam etmekte ve güvenilir ve ucuz gıdaya ulaşmada sorunlar yaşanmaktadır" dedi.

"Köyde çiftçilikle uğraşan yaş ortalaması 50-55 civarında"

Köylüye yeteri kadar tarımsal eğitim verilmediğini aktaran Yanılmaz, "Gerçek anlamda üretim zincirinin içinde bulunan çiftçilerimizi sık aralıklarla eğitmekte fayda olduğu düşüncesindeyim. Köylerde yaşayan ve çiftçilik ile uğraşan nüfusun yaş ortalaması 50-55 civarında. Çiftçiliğin devamı için genç nüfusu, genç çiftçiyi köyde tutabilmek ve bu gençleri çiftçiliğe teşvik etmek, kurslar düzenlemek bu kurslar sonrası verilecek sertifika ve belgeler karşılığı yatırıma yönlendirmek, yatırım kredilerini düşük faizli vermek gerektiği düşüncesindeyiz" şeklinde açıklamada bulundu.

Üretimi teşvik etmek için destekleme miktarlarının ve taban fiyatlarının ekim tarihinde açıklanması  gerektiğini belirten Yanılmaz, Tüm üreticilerin çiftçiler gününü kutladı.

Burcu Temel- Sevgi Temiz