EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 25 Nisan 2022 Pazartesi, 10:53
YAZ MEVSİMİNİN YAKLAŞMASIYLA BİRLİKTE SİVRİSİNEK MÜCADELESİ BAŞLADI
Geçtiğimiz yıl Trakya bölgesinde ve Edirne'de yüksek sıcaklık nedeniyle dantel böceklerinin popülasyonunda artış yaşanmıştı. Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte sivrisinek ve diğer böcek çeşitlerine karşı ilaçlama çalışmaları başladı.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, özellikle Karaağaç ve çevresinde görülen sivrisineklerle mücadele çalışmaları hakkında açıklamada bulundu. Alınması gereken önlemler ve sivrisineklerle mücadele konusunda açıklamada bulunan Dr. Tanrıkulu, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte ilaçlama çalışmaları ve faaliyetlerin arttığını ifade etti.

Edirne’nin hemen hemen her bölgesinde geçtiğimiz yıl yaşanan dantel böceği sorunu ile karşılaşmadan önce gereken önlemleri aldıklarını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, alınan önlem sayesinde zararlı böceklerin yayılmasının önüne geçildiğini ifade etti.

5 mist blower, 18 sırt pompası, 5 araç ve 18 uygulayıcı ve ilgili müdürlerle çalışmaların devam ettiğini aktaran Tanrıkulu, bu anlamda vatandaşların da eğitimine önem verdiklerinden dolayı müstakil evde yaşayanları afişler ve el broşürleri ile bilgilendirdiklerini söyledi.

Kullanılmayan eski lastiklerin içerisinde biriken sulardan ötürü çok ciddi sinek türediğinin görüldüğünü belirten Tanrıkulu, “Bu yüzden halkın bilinçli olması gerekir ki böyle şeylerle daha az karşılaşabilelim. Vatandaşlarımızı önce bilgilendiriyoruz, sonrada gerekli desteği veriyoruz. Asıl olanda zaten bu tür çalışmalarda halkımızın bilgilendirilmesidir. İnsan sağlığına etki etmeyecek, CE, TSE belgeli ve sağlık bakanlığından ruhsatlı çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“Yerleşim bölgelerine yakın yerlerde çeltik ekilmemeli”

Trakya bölgesi ve Edirne’de çeltik ekiminin yaygın olmasına bağlı olarak sivrisinek görülme oranının da yüksek olduğunu söyleyen Tanrıkulu, ikametlere yakın bölgelerde çeltik ekiminin yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Doğayı ve yeşili korumak için fazla ilaçlama yapılmaması gerektiğine de değinen Tanrıkulu, “Bazen sivrisinek ısıracak, zarar verecek ama doğanın ve yeşilin korunması için gerekli fedakârlığı göstereceğiz” diye konuştu.

Çevreye zarar vermeden bilimsel ve biyolojik yöntemlerle çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tanrıkulu, Edirne’nin çevresine ve doğasına zarar vermeden biyolojik bir yöntemle ve bilimsel şekilde çalışma yaptıklarını vurguladı.

Edirne gibi toprağı değerli olan bir coğrafyada asıl olan şeyin doğaya korumacı yaklaşmak, halkın sağlığını ve yaşam kalitesini yükseltmek olması gerektiğini aktaran Dr. Tanrıkulu, yazın yapılan çalışmaların yanı sıra kışın da kapalı alanları, ahırları, su birikintilerini larvaya karşı ilaçlama yaptıklarına değindi.

Sadece sivrisinekle mücadele çalışması yapmadıklarını belirten Dr. Tanrıkulu, kene, fare, dantel böceğine karşı da ilaçlama yaptıklarını ifade etti.

“Sinekler yüzünden yürüyemiyoruz, yüzümüze geliyorlar”

Karaağaç’ta yürüyüşe çıktığı zaman sineklerden dolayı rahat edemediğini söyleyen vatandaşlardan Metin Doğan, bu konuda ilaçlama çalışmalarının arttırılması gerektiğini savundu. 

Bisiklet sürerken karşılaştığı sinekler yüzünden bazen zorluk yaşadığını aktaran Vatandaşlardan Ergun Sevindi, “Bisiklet sevdalısıyım. Biraz mevsimsel bir iş ancak bisiklet sürerken bazen sivrisinekler yüzünden sarsılıyorum çok fazla var bunun için ilaçlama yapılmasını bekliyoruz. Karaağaç yolunda, köprünün üzerinde insanların gözlerine geliyorlar. Yağmur sonrası nemli havalarda çok fazla çıkıyorlar. Bunlar için özel bir ilaçlama yapılmalıdır. Güzel bir ilaçlama yapılırsa seviniriz” ifadelerine yer verdi.

Burcu Temel- Sude Menteş