EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 19 Nisan 2022 Salı, 07:44
Otogar ihale tartışması sürüyor
İş İnsanı Mustafa Altunhan ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt tartışması basın üzerinden devam ediyor. Altunhan, Zıpkınkurt'un kira sözleşmesiyle ilgili iddialarına cevap vererek; "'Ben 2012'de yoktum' falan dedi. O belgelerin sahte olduğu konusunda kriminal inceleme başlayacak. Sonuçlarını sizinle paylaşacağım." Dedi.

Otogar ihalesi tartışması devam ediyor

İş İnsanı Mustafa Altunhan ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt'un şehir otogarı üzerinden başlattığı tartışma devam ediyor. Zıpkınkurt'un açıklamalarının ardından bugünde İş İnsanı Altunhan basın toplantısı düzenledi. Altunhan, otogardaki ofisini noterden tasdik ettirdiğini belirtti.

Otogarda 2019'dan bugüne ihale olmadığına ilişkin açıklamalarda da bulunan Altunhan, otogardaki en yüksek kirayı verdiğini, işgalci olmadığını dile getirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zıpkınkurt'un düzenlediği basın toplantısında yalanlarında boğulduğunu iddia eden Altunhan, "Açıklanacak olan gerçek konuyu saptırdı açıklamadı, benim yatırımlarımdan bahsetti. Köprünün berisinde bunu yapıyor, öteki tarafında bunu yapıyor, Saros Körfezi'nde bunu yapıyor dedi. Esas konuya gelmedi, geçiştirdi. 'Ben 2012'de yoktum' falan dedi. O belgelerin sahte olduğu konusunda kriminal inceleme başlayacak. Sonuçlarını sizinle paylaşacağım." Dedi.

"İllegal kişiler gelmiş. Bekliyorlar."

Edirne'nin dışından illegal kişilerin geldiğini, otogarı sardıklarını ifade eden Altunhan, otogardaki ofisini noterde onaylattığını; sahibi olduğu malını korumaya çalıştığını tüm sebep olan kişinin ise Edirne Ticaret Odası Başkanı olduğunu savundu.

Otogarda tekelcilik yok

Otogarda tekelcilik var iddiasına cevap veren Altunhan şunları söyledi: "Bunun bir firması var. Edirne, Uzunköprü, Keşan, Enez, Erikli ve Yayla'ya çalışan araçları var. Yıllardan beri böyle bu. Halen çalışıyor ama nasıl çalışıyor biliyor musunuz? Kendisi iş yapmıyor, vermiş arabaların haklarını kiraya oradan her ay cebine koyuyor parayı. O haklar da ahbap - çavuş ilişkiler ile alınan haklar. Onun Uzunköprü'ye hattı var, benim Uzunköprü'ye hattım yok. Ben Edirne'den kalıyorum direk Keşan'a gidiyorum Uzunköprü'ye giremiyorum. 10 tane aracı var, bunlardan her ay düzenli şekilde parasını alıyor, koyuyor cebine. Ne muavin çalıştırıyor, ne şoför çalıştırıyor. Diyor ki, 'Bana ayda şu kadar para vereceksin'. Araba da başkasının. Ben böyle bir para kazanamıyorum. Avantadan para." İfadelerini kullandı.

Altunhan ayrıca 2012 yılındaki ihale sürecini anlattı. Dönemin Edirne Valisi Gökhan Sözer'in kendisini Recep Zıpkınkurt'u, Mahir ve Ömer Erakman'ı davet ettiğini ifade eden Altunhan, otogar ihalesine girmeleri konusunda valiye söz verdiklerini ancak sonrasında diğerlerinin ihaleye girmediklerini belirtti.

Sahibi olduğu her şeyi ipotek ederek ihaleyi tek başına aldığını anlatan Altunhan, diğer isimlerin ise eski cüzi kiradan otogardaki ofislerinde işlerine devam etmek istediklerini iddia etti. 

Altunhan; " Recep Zıpkınkurt anlamışlar demişler ki, 'biz burada eski ödediğimiz cüzi kirayı ödeyeceğiz, kira falan vermeyeceğiz. Sözleşmesi bitene kadar mahkeme sürer, biz de burada kalırız' diye düşündüler.  8-9 ay mahkeme sürdü. Kira alamıyorum, hiçbir şey vermediler. Haram zıkkım olsun. Sonra mahkemeden karar çıktı; 'temyiz yolu kapalı olmak üzere derhal otogardaki işgalciler dışarıya çıkarılacak' diye.

Hepsini otogardan attılar. Ondan sonra da Mustafa Altunhan tekelci oldu. Daha önce beraberdik, o zaman tekelci değil miydik? Beraberken beni yarı yolda bıraktınız. Diyorlar ya 2019'dan beri ihale olmuyor. Ben belediyenin tespit ettiği en yüksek kirayı şu anda ödüyorum, orada işgalci falan değilim. Belediye bu kirayı kendisi tespit etti. O zamanki durduğumuz gibi 100-200 lira değil. Belediyenin tespit ettiği ecrimisil olarak en yüksek kirayı ödüyorum, bu da böyle bilinsin." Diye konuştu.

Haber Merkezi