EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 17 Ocak 2022 Pazartesi, 16:03
Çiftçiler müjdeli haberi sevinçle karşıladı
56 bin 500 dönüm arazinin sulanmasını sağlayacak ve taşkın kontrolünde kullanılacak olan Çömlekköy Barajı ve Sulama Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2022 yatırım programına alınması bölge üreticileri tarafından sevinçle karşılandı.  Rafta unutulan bu projeyi Edirne siyasetinin sahiplendiğini söyleyen Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Çömlekköy Barajı bittiğinde su sorununun ortadan kalkacağını ve bu durumun umut verici olduğunu belirtti.

“Edirne Siyaseti bu olayı sahiplendi”

40 yıldır beklenen 56 bin 500 dönüm toprağın hayalinin gerçekleşeceğini söyleyen Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, “Göreve geldiğimiz zaman rafta unutulan bu projeyi Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ve 11 Köy Muhtarı ile Edirne Kamuoyuna hatırlattık. Edirne Siyaseti bu olayı sahiplendi. İktidarı ve Muhalefeti bize bu süreçte her türlü desteği vermiştir. Üç yıllık sürecin sonunda Ak Parti İl Başkanı Belgin İba’nın sosyal medya hesabından paylaşması ile birlikte en kritik eşik olan 2022 yatırım programına alınmıştır. Süreci hep birlikte takip edeceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

“Proje, Tarım turizmine de katkı sağlayacak”

       Çömlekköy Barajı’nın sadece suladığı araziye değil çevresine de büyük katkı sağlayacağını söyleyen Öztürk, “Bu bölgenin üst tarafı hayvancılıkla geçinmektedir. Sulu tarıma geçildiğinde ikinci ürün alternatiflerinden bazıları mısır ve kaba yem tarımı yapılacaktır. İkinci katkısı bölgenin iklimsel yapısını değiştirerek tarım turizmine katkı sağlayacaktır” dedi.

“Su sorunu ortadan kalkacak”

       Projenin en büyük katkısının da yaz aylarında Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi düştüğünde Bulgaristan’dan para ile su alımının önüne geçilmesi olduğunu ifade eden Öztürk, “Çömlekköy Barajı bittiğinde su sorunu ortadan kalkacaktır. Barajın kapakları açıldığında 4 gün sonra su Enez’e varacaktır. Edirne’den Enez’e tüm çeltik sahasında baraj bittikten sonra su sorunu tarih olacaktır. Barajın bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese çiftçiler adına teşekkür ederim” şeklinde açıklamada bulundu.

Özlem Ceylan