EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 15 Ocak 2022 Cumartesi, 12:59
Ailelerine kavuşmak için saatlerce kuyrukta beklediler
Edirne İstanbul arası otobüs fiyatlarının 120 liraya yükselmesi nedeniyle tren yolculuğuna yönelen öğrenciler, sabahın erken saatlerinden itibaren gar önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Final sınavlarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 1 aylık ara tatile giren üniversite öğrencileri, ailelerine kavuşabilmek için soğuk havaya rağmen saatlerce kuyrukta bekledi.

Uygun fiyatlı olması sebebiyle tren yolculuğunu tercih eden üniversiteliler, erken saatlerden itibaren Edirne'deki tren garının yolunu tuttu. Edirne'den İstanbul'a otobüsle 120 liraya giden üniversite öğrencileri, çareyi tren yolculuğunda buldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren tren garına akın eden üniversiteliler, uzun kuyruklar oluşturdu.

Trene binemeyenler bavullarıyla geri döndü

Edirne'de Trakya Üniversitesi öğrencileri  final sınavlarının ardından memleketlerine dönebilmek için ekonomik ve hesaplı olması sebebiyle en çok tren yolculuğunu tercih etti. Şehir dışından gelen öğrenciler evlerine dönebilmek için sıraya girdi ve izdiham oluşturdu.

Edirne'de üniversitelerin ara tatile ardından tren garında yoğunluk yaşandı. Sabahın erken saatlerinde sıraya giren öğrenciler, bilet alabilmek için saatlerce uzun kuyrukta bekledi. Başı sonu gözükmeyen kuyruklar oluşurken, bazı öğrenciler ise trene binemeden geri dönmek zorunda kaldı.

Zamanla yarıştılar...

Edirne'de tren garında HES kodu sorgulamasının ardından bilet almak için sıraya giren öğrenciler, tren istasyonunun olduğu kısımda da izdiham yaşanmasına sebep oldu. Trene binebilmek için canını bile tehlikeye atan öğrenciler, rayların diğer tarafına geçerek açılan kapılardan binmeye çalıştı.

Bazı öğrenciler umutsuzca dışarıda kalırken, kolay binebilmek için trendeki arkadaşlarına eşyalarını teslim eden bazı öğrenciler ise, eşyalarını alabilmek için trenin arkasından koştu.

Trene binemeyen öğrenciler, çaresizce bir sonraki gün daha erken gelerek ailelerine kavuşma umuduyla evlerinin yolunu tuttu.

"Erken geldim ama çok sıra vardı"

Trene binmek için erkenden gelen öğrencilerden Büşra Kamalar, "Erken geldim ama çok sıra var alınır mıyım bilmiyorum. Treni tercih etme sebebimiz fiyatının daha uygun olması ama gidebilecek miyiz bilmiyorum. İlk defa böyle gördüm herkes finalden sonra gidiyor" ifadelerine yer verdi.

" 33 liraya gidiyoruz"

Öğrencilerden Fatih Baş, "Bu şekilde kalabalık olacağını biliyorduk ama yapacak bir şey yok hepimiz öğrenciyiz. Tren daha ucuz olduğu için herkesin tren yolculuğunu tercih edeceğini tahmin etmiştik. Trenle İstanbul'a 33 liraya gidiyoruz gayet uygun. Sınavları bitirdik arkamızda bıraktık. Biz şanslıydık çok beklemedik. 10-15 dakika bekledik sıra hızlı ilerledi. Bizden daha uzun bekleyenlerde vardı. Hava da soğuk bekliyoruz ve dayanıyoruz" dedi.

"Uyku bile uyumadık"

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden Emre Uyar, "Sabah erkenden trene binmek için geldik. Ama çok kalabalık rezillik binemedik. Nasıl gideceğiz bilmiyoruz. Yarın daha erken saatte gelip gitmeyi deneyeceğiz. Binemeyen çok kişi  var. 2 saat bekledik gece uyumadan geldik ama yarın da dolu olursa sonraki gün yine geleceğiz. Ucuz olduğu için treni tercih ediyoruz. Öğrenciyiz otobüse binmeye kalksan çok para" dedi.

"1 saat bekledik ama binemedik"

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden Cansu Köse, "İstanbul'a gitmek için normalde tren kullanıyorduk ama bugün fena bir şekilde yoğunluk vardı. 1 saat bekledik ama binemedik. Arkadaşımı önden bindirdim ve eşyalarımı, cüzdanımı her şeyimi ona verdim kolay binebilmek için. Her şey onda kaldı onu indirip o şekilde eşyalarımı geri aldım maalesef binemedim. 2 vagon eksik gelmiş diye duyduk. Bu kadar öğrenci burada rezil oldu şuan eve mi gitsem ne yapsam bilemiyorum. Yaklaşık 3-4 aydır buradayım ve treni kullanıyorum rahatlık ve fiyat açısından daha uygun geliyor. Bu yüzden treni tercih ediyorum. Bu şekilde yoğun zamanlarda 2 sefer çıkarılsa ve de kapasite arttırılsa daha iyi olur. Sınavlarımız bitti herkes dönüş kararı verince böyle oldu. Yaklaşık 1 ay kadar tatilimiz var" ifadelerine yer verdi.

Saatlerce sırada bekleyip binemeyen öğrenciler ise, böyle zamanlarda ek sefer çıkarılması ya da vagon sayısının arttırılması gerektiğini savundu.

Özlem Ceylan