EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 14 Ocak 2022 Cuma, 17:39
SOĞUK HAVA PAZARI DA ESNAFI DA VURDU
Edirne’de her hafta Cuma günü kurulan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Ulus Pazarı, en durgun günlerinden birisini yaşadı. Havaların soğuk olması nedeniyle yerli halkın dışarı çıkmaması ve Bulgar turistlerin de kente gelmemesi nedeniyle bu hafta pazar boş kaldı.

Son dönemlerde yaşanan Bulgar turist yoğunluğunun ardından Ulus Pazarı en sakin günlerinden birisini yaşadı. Sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklarını tamamlayan Pazar esnafı boşluk karşısında şok oldu. Yılbaşı öncesi alışverişlerini tamamlayıp stok yapan Bulgar turistlerin sayısında, soğuk havanın da etkisiyle azalma olduğu görüldü.

 Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, havaların soğuk olması nedeniyle Bulgar vatandaşların seyahatlerini kısıtladığını bu nedenle Pazar tezgâhlarının da boş kaldığını söyledi.

Bulgar vatandaşların havaların soğuk olması dolayısıyla seyahatlerini kısıtladığını belirten Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, yılbaşından önce çok ciddi alışveriş ve stok yaptıklarını ve bu yüzden biraz dinlenmeye çekildiklerini aktardı.

Nisan Mayıs aylarına doğru alışverişlerde tekrardan yoğunluk olmasını beklediklerini söyleyen Reisoğlu, “Edirne’ye daha fazla geleceklerdir diye düşünüyoruz. Pahalılık olması yerli vatandaşların alım gücünü düşürdüğü için eskiden aldıkları şeyleri kısıtlıyorlar. Fiyatlarda ciddi artış oldu. İplikte sanayide her şeyde gözle görülür bir zam olduğu için bu da pazara yansıyor. Her insanın kendine göre sermayesi var buna göre kendisini döndürmeye çalışıyor. Küçük sermayeli küçük dönüyor. Büyük olan biraz daha büyük dönüyor bu durumda da daha çok çeşitli ürünler getirerek ona göre ticaretini yapıyor” ifadelerine yer verdi.  

“Tezgâh açma talebiyle Kütahya’dan, Bursa’dan arıyorlar”

Televizyonlarda çıkan Bulgar turist yoğunluğu haberlerinin ardından esnaflar arasında pazara olan ilginin de arttığını dile getiren Reisoğlu,  “Edirne’nin sınır kenti olması sebebiyle alışverişe gelen Bulgar turistler nedeniyle herkes burada dükkân ve pazarda tezgâh kurmak istiyor. Sınır kentlerinde olan hareketliliği değerlendirmeye çalışıyorlar.  Tezgâh açma talebiyle Kütahya’dan, Bursa’dan arıyorlar. Böyle bir arz talep meselesi de gündeme geldi. Şuan yoğunluk olmadığı için talepler de azaldı. Öncelik olarak Edirne’nin esnafına yardımcı oluyoruz daha sonra dışarıdan gelecek olan esnafın taleplerini değerlendiriyoruz. Tüm çarşı esnafımız zor günlerden geçiyor o yüzden bu tür fırsatlardan da ilk olarak Edirne esnafımız yararlanacak” şeklinde açıklamada bulundu.  

“2-3 hafta sonra yeniden hareketlilik yaşanır”

Havaların soğumasıyla birlikte 2 haftadır işlerin durgun geçtiğini belirten pazar esnafı Salim Mızrak, “Döviz kurundaki düşüş nedeniyle Bulgaristan’dan gelen müşterilerin sayısı da azaldı. Pazara talep azaldı. 2 hafta önce işler çok iyiydi. Paraları değerli olduğu için buradan tüm ihtiyaçlarını karşılayıp gidiyorlardı. Bu süreç böyle gitmez düzelir. Belki 2-3 hafta sonra yeniden hareketlilik yaşanır. Biraz zor günlerden geçeceğiz ama sonra düzeleceğine inanıyorum” dedi.

“Mart ayına kadar durgun geçer”

Sezon bittiğini ve işlerin durulduğunu aktaran Pazar esnafı Abbas Turan,  “Her sene yılbaşından sonra bir durgunluk yaşanıyor. 2-3 ay kadar Ocak Şubat aylarında fazla iş olmaz. Şuana kadar işlerimiz iyi gitti. Artık gidişata göre hareket edeceğiz. Müşteriler azaldı. Mart ayından sonra yeniden hareketlilik yaşanmasıyla işlerimiz de düzene girer diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Pazar bu hafta boş kaldı”

İşlerin durgun geçtiğini ve zorlandıklarını söyleyen Pazar esnafı Cengiz Topel Aral, “Bu gelen zamlarla beraber yerli halkın alım gücü düştü. Pazar bu hafta boş kaldı. İşler hiç iyi değil. Durum içler acısı. Ürün alırken dolar ile aldığımız için bu da bizi zorluyor. Her hafta ürün almaya gittiğimizde fiyatları artmış oluyor” dedi.

Özlem Ceylan