EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 18 Ekim 2021 Pazartesi, 15:18
TED Koleji lise öğrencilerinden NASA başarısı
NASA tarafından 10 yıldır düzenlenen ‘SPACE APPS CHALLENGE’ her geçen yıl daha fazla ülkeye ulaşıyor. Çevre problemlerinin çözülmesi ve uzay teknolojilerinde yeni fikirler bulmak amacıyla 100'e yakın ülkede düzenlenen HACKATHON'da boy gösteren TED Edirne Koleji öğrencileri katılım sertifikalarını aldı.

Dünyanın en büyük HACKATHON yarışması olan NASA SPACE APPS etkinliği, bu yıl 2 - 3 Ekim tarihlerinde çevrim içi gerçekleştirildi. TED Edirne Koleji lise öğrencileri NASA tarafından 10 yıldır düzenlenen ‘SPACE APPS CHALLENGE’ yarışmasına katıldı.

NASA SPACE APPS, bu yıl tamamen çevrim içi olarak Ankara, Çorum, Edirne, Elazığ, İstanbul ve Şanlıurfa’da NASA Yerel Liderleri tarafından düzenlendi ve etkinliğe Türkiye’nin her şehrinden katılım sağlanabildi.

10.kez düzenlenen yarışmada dünyanın dört bir yanından binlerce insan bir araya geldi ve NASA’nın açık kaynaklı verilerini kullanarak 48 saat boyunca 9 farklı kategoride 28 görevden birisini seçip bir proje üretmek üzere ter döktü.

NASA bu projeyle beraber yaratıcılığı yetenekle birleştiren beyinlere ulaşmak için küresel bir ‘HACKATHON’ düzenliyor. Dünya çevre problemlerinin çözülmesi, uzay teknolojilerinde ilerleme kaydedilmesi ve insanlığın geliştirilmesi için yeni fikirler bulmak üzerine uygulamalar ve platformlar yaratan bu organizasyon her yıl daha da büyüyen bir ilgiyle karşılanıyor. Etkinliğin düzenlendiği hafta sonu boyunca, katılımcılar Space Apps web sitesinde paylaşılan açık kaynak uzay verilerinden yararlanabiliyor. Katılımcılar en az 2, en fazla 6 kişiden oluşturdukları takımlar ile seçtikleri konuya 48 saat boyunca çözüm geliştirdi ve yerel jüriye sundular.

Yaklaşık 100 ülke ve 200 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenen bu yarışmada binlerce insan, 48 saat içerisinde dünya ve uzayda karşılaşılan problemlere çözümler getirmeye çalıştı.

Özlem Ceylan