EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 13 Ekim 2021 Çarşamba, 14:12
Birinci Kabak Festivali’ne çalgılı- çengili davet
Edirne'de bu yıl birincisi düzenlenecek ‘Karaağaç Kabak Festivali' için geri sayım başladı. Festival, Saraçlar Caddesi’nde kabaklarla süslenen alanda tanıtıldı.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü Roman Müzik Grubu da etkinlikte verdiği konserle vatandaşları eğlendirdi. Vatandaşlar kabak tatlısı ikram edilerek hafta sonu yapılacak festivale davet edildi.

Festivali duyurmak amacıyla Saraçlar Caddesi'ndeki Pehlivanlar Heykeli önü kabaklarla süslendi.

Kadim şehir Edirne’nin aynı zamanda festivaller yolunda hızla devam ettiğini söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Meriç ve Tunca’nın verimli topraklarıyla sulanan Karaağaç bölgesinde yetişen her ürün gibi kabakların da kıymetli olduğunu aktardı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Karaağaç Bahçesi'nde iki gün boyunca birbirinden güzel etkinlikler düzenleneceğini belirten Soytürk, Etkinlikler kapsamında kurgusal fotoğraf atölyesi, tiyatro ve konserlerin yanı sıra halk oyunları gösterilerinin de yapılacağını duyurdu.

Kadınlara özel "Kabak tadı veriyoruz' adlı, dört kategoride yarışma yapacaklarını aktaran Soytürk;  “Şehrimizin önemli şefleri ve İstanbul'dan gelecek şeflerle beraber kabak oyma sanatı etkinliği düzenlenecek. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerimize salgın kurallarına uyarak 2 gün boyunca hem Karaağaç kabağımızın tadını tattıracağız hem de şehrimizi gezdirmiş olacağız" ifadelerine yer verdi.

“Herkesi 1. Karaağaç Kabak Festivali’ne davet ediyorum”

AGRO turizmle beraber kültür turizmine ilave H ayında gerçekleştirilen Lavanta Festivali ve 16-17 Ekim tarihlerinde yapılacak birinci Karaağaç Kabak Festivali’nin açılış programını ilan etmek için bu şekilde bir davet gerçekleştirdiklerini belirten Soytürk; “Ekip arkadaşlarımızla, STK’larımızla ve yerli-yabancı turistlerimizle beraber cumartesi ve pazar günü çocuklarımızın, öğrencilerimizin sahne performanslarıyla, yetenekli kadınlarımızın yemek yarışmalarıyla, şehrimizdeki şef ve aşçılarımızı yanı sıra İstanbul’dan da gelecek olan şeflerimizin kabak oyma sanatlarıyla, kurgusal fotoğraf çekimi atölyelerimizle, birbirinden ilginç, eğlenceli etkinlikleriyle 16-17 Ekim tarihlerinde Karaağaç Tarımsal Araştırma Bahçesi’nde gerçekleştireceğimiz 1. Karaağaç Kabak Festivali’ne hepinizi, herkesi davet ediyorum. Bugün burada da kadın aşçılarımız tarafından hazırlanan kabak tatlılarını ikram ederek, halkımızı festivale davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yetiştirdiği en büyük bal kabağını her yıl dükkânında sergileyen Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar 10 yıldır devam ettirdiği kabak geleneğinin bu yıl da festivalle tatlandırılmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Sanat yönetmeni ve fotoğraf sanatçısı Gülşen Gürses de kendi yaptığı tasarımlarla festivalin duyurulmasına katkı sağladı.

Burcu Temel