EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 12 Ekim 2021 Salı, 15:14
Köylerdeki tarla fiyatları 2 katına yükseldi
Kovid-19 salgınıyla mücadele döneminde müstakil evlere olan ilgi vatandaşları arsa ve tarla almaya yöneltti. Kiralık evlerin fiyatlarındaki yüksekliğin ardından şimdi ise köylerdeki tarla fiyatları 2 katına yükseldi. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, pandemiden önce dönümü 100 bin lira olan yerlerin şuan 220 – 250 bin liraya çıktığını söyledi.

Salgın döneminde insanların alışkanlıklarının da değiştiğini söyleyen Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, betonlaşmaya yatırımdan çok kırsala yatırım yapılmaya başlandığını aktardı.

Edirne’nin merkeze bağlı köylerinde tarla fiyatlarının 2 katına çıktığını söyleyen Feda, ilerleyen günlerde daha da yükselmesini beklediklerini belirtti.

Biraz birikimi olan insanların bir dönüm bile olsa yer almaya çalıştığını aktaran Feda,  8 ay öncesine kadar dönümü 100 bin lira olan yerlerin şuan 220 – 250 bin liradan satıldığını ifade etti.

Vatandaşların yakın köylerde yer alarak hafta sonları doğada çocuğunun rahat bir ortamda vakit geçirmesi konusunda titizlik gösterdiğini söyleyen Feda, tarla alımlarına taleplerin arttıkça fiyatların yükseldiğine dikkat çekti.

“Tarlası olanın da satmaktan vazgeçti”

 Son dönemlerde tarlası olanın da satmaktan vazgeçtiğini aktaran Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda; “Arz talepten dolayı fiyatlar yükseliyor. Ama bu fiyatlar ilerleyen günlerde düşmeyecek daha da yukarıya çıkacak. İnsanlar doğayı seçiyor. Vatandaşlar aileleri için bu tür yatırımlara yöneldi. Civar köylerdeki tarlaları dışarıdan gelip alan çok vatandaşımız var. Hızlı treninde etkisi var. İstanbul’da yaşanacak bir depremde bir yerimiz olsun diyenleri buraya yönlendiriyor. Fiyatlar Çorlu, Babaeski’ye göre Edirne’de tarla fiyatları daha düşük. Tercih etmelerinin ön büyük nedeni İstanbul’da bir dönüm yerini satan bir vatandaş 15 – 20 dönüm yer alabiliyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Ebru Güven Mutlu