EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 28 Eylül 2021 Salı, 16:58
Mevsimsel grip vakalarında artış bekleniyor
Havaların soğumaya başlaması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte grip vakaları da görülmeye başladı. Mevsim geçişlerinde hastalıkların artması sebebiyle bu noktada grip aşısı büyük önem taşıyor. Grip aşısının önemine değinen Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, bu yıl okulların açılması, tedbirlerin gevşetilmesi nedeniyle mevsimsel grip vakalarında artış beklendiğine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz yıl Kovid19 salgını ve bu salgına karşı alınan önlemler nedeniyle ülkemizde ve dünyada mevsimsel grip (influenza) vakalarında azalma görüldüğünü hatırlatan Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, ancak bu yıl okulların açılması, tedbirlerin gevşetilmesi nedeniyle mevsimsel grip vakalarında artış beklendiğine vurgu yaptı.

“Kovid-19’a karşı olduğumuz aşılar mevsimsel gripte etkili değil”

Kovid-19 hastalığına koronavirüsün, mevsimsel grip hastalığına ise İnfluenza virüsünün neden olduğunu aktaran Kılıçcıgil, bu nedenleKovid-19’a karşı olunan aşıların mevsimsel grip hastalığından korumadığına dikkat çekti.

“2 çeşit aşı bulunuyor”

Grip aşılarının her yıl Eylül - Aralık dönemlerinde yapıldığını söyleyen Kılıçcıgil; “Bu sene ülkemize iki çeşit grip aşısı gelmiştir. Bu iki grip aşısı arasında koruyuculuk açısından fark bulunmamaktadır. Grip aşılarından biri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödenmekte diğeri ise ücreti karşılığında eczanelerden temin edilebilmektedir. Ücretli aşıyı vatandaşlarımız eczanelerden kimliklerini gösterip satın alabilirler. Bu aşının ücreti 85,12 TL’dir. Euro kurundaki artış, dünyada talebin yüksek olması gibi nedenlerden dolayı aşı ücretleri bu sene artış göstermiştir” dedi.

“SGK’nın ödediği aşılar hekimler tarafından reçete edilmeli”

Hipertansiyon dâhil kalp damar hastalıkları, astım ve KOAH dâhil akciğer hastalıkları, diyabet (şeker) hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları olan ve bu durumlarını rapor ile belgeleyen kişiler ile 65 (dahil) yaş üzeri ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan vatandaşların grip aşılarının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığını hatırlatan Kılıçcıgil,  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen aşıların hekimler tarafından reçete edilmesi gerektiğine değindi.

Yaşanan sistemsel sorun nedeniyle aşıların şu an için reçete edilmediğini belirten Kılıçcıgil, konu hakkında kurumlar arası çalışmaların devam ettiğini ve çok kısa bir süre içinde sorunun çözüleceğini aktardı.

“Edirne’miz aşılama konusunda oldukça bilinçli ve Türkiye’ye örnektir”

Özellikle 65 yaş üzerinde veya kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların grip aşılarını olmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Kılıçcıgil; “Hastane yatışlarını azaltmak, hastalıkları daha rahat geçirmek ve belki de olacağımız hastalığa yakalanmamak için tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Edirne’miz aşılama konusunda oldukça bilinçli ve Türkiye’ye örnektir. Bu durumun grip aşılarında da devam etmesini diliyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

Özlem Ceylan