EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 22 Eylül 2021 Çarşamba, 17:25
Selimiye Meydan Projesi için hazırlıklar başladı
Edirne'de ihale aşaması biten ve ilk kazmanın vurulması beklenen Selimiye Meydan Projesi hayata geçiriliyor. Proje alanında kalan belediye dükkânlarında kiracıların iş yerlerini boşaltmasının ardından yıkım hazırlığına başladı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Selimiye Camii Meydan düzenlemesi için 2014 yılında hazırlanan proje hayata geçiriliyor. Edirne Eski Cami’nin karşısında bulunan belediye dış dükkânlarının önünde yıkım öncesi güvenlik önlemi alındı ve etrafı tellerle kaplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vermişti

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, İl başkanları toplantısının ardından Edirne'nin gelişimine kakı sağlayacak Selimiye Meydan Projesi'ni hızlandırmak ve hayata geçirmek adına taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a iletmişti.

Yıllardır çevresi kapalı bulunan ve Edirne’nin kanayan yarası olan Selimiye Camii önündeki bölge için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran ayında sorunun çözülmesi amacıyla talimat verdi. Talimatın ardından yıllardır Selimiye çevresinde görüntü kirliliğine neden olan bölge için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Edirne Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla ilk adım atılarak, belediyeye ait 16 iş yerine eylül ayına kadar boşaltmaları için tebligat gönderilmişti.

1575 yılında Mimar Sinan'ın yaptığı, ‘ustalık eserim’ dediği ve aynı zamanda 2011 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Selimiye Camii nihayet hak ettiği görünüme kavuşacak. Meydan Projesi’nin hayata geçirilmesi için ilk adım atıldı ve çalışmalar başladı.

Özlem Ceylan