EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2021 Salı, 15:11
Milli Eğitim, okullarda alınan salgın tedbirlerini açıkladı
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı yüz yüze eğitim süreci ve okullarda uygulanan Kovid-19 salgın tedbirleri kapsamında basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

“Temizlik malzemesi konusunda sorun yok”

Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olan yeterli sayıda maske, dezenfektan ve temizlik malzemelerinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilerek okullara dağıtıldığını söyleyen Dr. Arpacı, hijyen ve temizlik malzemesi temininde herhangi bir sorun bulunmadığını söyledi.

Okula giriş-çıkış, ders ve teneffüslerde sosyal mesafenin korunması için gerekli düzenlemelerin yapıldığını söyleyen Dr. Arpacı, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından sürecin titizlikle yürütüldüğünü aktardı.

Sınıfların ve kapalı alanların havalandırılmasının düzenli olarak sağlandığını ifade eden Dr. Arpacı, kontrol ve denetimlerin yapıldığının altını çizdi.

“TYP kapsamındaki temizlik personeli görevine başladı”

Okullarda mevcut bulunan temizlik personeline ek olarak, TYP kapsamındaki temizlik personelinin görevlerine başladığını aktaran Dr. Arpacı, “Okullarımızda temizlik ve hijyen şartlarının sürekliliğinin sağlanması amacıyla Okulum Temiz Belgelendirme Programı uygulanmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı tarafından “Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi” hazırlanmış olup, okullarda vaka çıktığı takdirde bu rehber doğrultusunda işlemler yürütülmektedir. Öğretmen, öğrenci ve personelin risk durumları MEBBİS HES Kodu Sorgulama Modülü üzerinden günlük olarak sorgulanmaktadır. Aynı zamanda vaka, temaslı ve yakın temaslı bilgileri ile test sonuçları okul müdürlerimize SMS olarak iletilerek gerekli tedbirler rehber doğrultusunda alınmaktadır. Süreç "sınıf bazlı'' ve "vaka bazlı" yönetilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumunda tek vaka çıkması durumunda; 1-12. sınıflarda ise aynı sınıfta ilk vakadan sonra 10 gün içinde ikinci vaka çıkması durumunda 14 günlük sınıf karantinası uygulanmaktadır. Sınıf karantinası uygulanan öğrencilerimizin eğitimine dijital platform üzerinden canlı derslerle devam edilmektedir” şeklinde açıklamada bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak İl Sağlık Müdürlüğü, ilçe müdürlükleri ve okullarla vaka durumu ve alınacak tedbirler doğrultusunda koordinasyon halinde olduklarını aktaran Dr. Arpacı, “Yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz okulların açılmasından ve yüz yüze eğitime geçilmesinden son derece memnun olup; yapılan değerlendirme toplantılarında tüm paydaşlarımızın beklentisinin tam gün ve yüz yüze eğitime devam edilmesi yönünde olduğu görülmüştür” ifadelerine yer verdi.

“Gerekli bilgilendirme ve kontroller yapılıyor”

İl Sağlık Müdürü Vekili Dr. Fatih Selvi, Valilik koordinasyonunda Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber veli ve uygun yaş gurubu öğrencilerin aşı uygulamasının daha da yaygınlaştırılabilmesi için gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını ve yapılmaya kesintisiz devam edildiğini ifade etti.

Vatandaşların aşılamaya göstermiş olduğu hassasiyetin Kovid-19 sürecinde en büyük avantajlardan birisi olduğunu vurgulayan Selvi; “Burada en önemli konulardan birisi öğrenci ve öğretmenlerimizin pozitif olmaları durumunda yapılacak işlemler “yayınlanan rehberde” belirtilmiş olup, bu çerçevede gelişmeler İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda tüm sağlık kuruluşları tarafından takip edilmektedir. Tüm okul çalışanları ve öğrencilerin semptom sorgulamaları günde iki kez yapılmaktadır. Şüpheli bir durumda İl Sağlık Müdürlüğü kontrolünde süreç yayınlanan rehbere göre ivedilikle yürütülmektedir. Bu kapsamda “tüm pozitif ve yakın temaslı vakalarda” filyasyon çalışması titizlikle uygulanmaktadır. Filyasyon ekipleri pozitif vakaların ev ziyaretlerini aynı gün içinde yapmakta, vaka ve temaslı takibi gerçekleştirilmekte ve aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de anlık bilgilendirme yapılmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

Toplantıya İl Sağlık Müdürü Vekili Dr. Fatih Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak, Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm Dr. Mustafa Talha Sütçü, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Selma Heves, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Nail Yılmaz Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Op. Dr. Ali Kaya katıldı.

Özlem Ceylan