EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2021 Salı, 15:07
“Bu ayıp Edirne’ye ve Edirnelilere yakışmıyor”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, son günlerde artan çevre kirliliğine dikkat çekerek, bu duruma yol açanlara tepki gösterdi. Çekirdek çöplerini yerlere ya da masanın üzerine atanlara anlam veremediklerini aktaran Gürkan, “Bir şeyler içiyorlar, o şişeyi çöp kutusuna atmak varken sağa sola fırlatmak nedir. Edirne’ye ve Edirnelilere yakışıyor mu?” dedi.

“Dünyada hiçbir şehri temizleyerek temiz tutamazsınız”

Vatandaşlardan çevre duyarlılığı konusunda hassasiyet beklediklerini ve hiçbir şeyin temizlenerek temiz tutulamayacağına dikkat çeken Gürkan, vatandaşların daha keyifli vakit geçirmelerine katkı sağlamak adına çeşitli çalışmaların yapıldığını burada en büyük görevin yine vatandaşa düştüğünü vurguladı.

Yenilen içilenlerin çöplerinin doğaya atılması halinde bunu ne Edirne Belediyesi ne Çevre Müdürlüğü temizleyebilir diyen Gürkan; “Dünyanın hiçbir belediyesinin bunu temizleme şansı yok. Gölette vatandaş çekirdek yiyor, yere atıyor. Yere atmak, masanın üstüne atmak nedir. Bir şeyler içiyorlar, o şişeyi çöp kutusuna atmak varken sağa sola fırlatmak nedir. Edirne’ye ve Edirnelilere yakışıyor mu? Benim vatandaşım Meriç kenarında çöp kovalarını yakıyor. Yakışıyor mu bu Edirnelilere. Bir şeylere kızarak ya da birilerine kızarak ortak mallarımıza zarar vermek kimseye bir şey kazandırmaz. Onların parası yine sizin cebinizden çıkıyor. Tamir paraları yine sizin cebinizden çıkıyor. Bunun bir mantıklı tarafı yok” dedi.

“Siz her yere çöp atarsanız bunu temizlemek mümkün değil”

 Meriç Nehri kenarında bir düzenleme yapıldığına değinen Gürkan; “Orası İnsanlar orada güzelce keyifli zamanlar geçirsinler diye yapıldı. Biz her piknik yapanın nehir kenarında oturanın peşine adam dikemeyiz. Herkes kendi temizliğini yapsa bu şehir pırıl pırıl olur. Böyle bir düzen yok. Kimse kusura bakmasın, alınan da alınsın. Biz şehrimizi temiz tutacağız, belediyede bunun üzerine gerekenleri yapacak. Ama siz her yere çöp atarsanız bunu temizlemek mümkün değil. Bir de şu mantık var ben vergi veriyorum belediye temizlesin. Böyle bir şey yok” diyerek sitemde bulundu.

“Aşılama salgınla mücadelede önemli rol oynuyor”

Okullarda salgın tedbirleri kapsamında valilik ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda bütün çalışmaları yaptıklarını söyleyen Başkan Gürkan,  aşılama konusunun salgınla mücadelede önemli rol oynadığını aktardı.

“Hiç kimsenin bir başkasının hayatını tehlikeye atma hakkımız yok”

Edirne’de 11 okulda 15 sınıfın karantinada olduğunu ve oradaki çalışmaların yapıldığını ifade eden Gürkan; “4 öğretmenimizde de sonucu pozitif çıkmış. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Öğretmenlerimizin de okula giden çocuklarımızın aileleriyle beraber çok süratli bir şekilde aşılarını yaptırmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Burcu Temel