EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 20 Eylül 2021 Pazartesi, 16:39
ASIRLIK OKUL TADİLAT BEKLİYOR!
Bakımsızlık nedeniyle dış cephesi dökülen 1. Murat Anadolu Lisesi, içler acısı durumda. 2010-2011 Eğitim öğretim yılında Anadolu Lisesi statüsüne geçmiş olan okulun, dış cephesinde oluşan dökülmelere bakıldığında, “burada nasıl eğitim öğretim yapılıyor”, “bunu yetkililer görmüyor mu” sorularının akıllara geldiğini belirten Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) Edirne Kurucu İl Başkanı Celil Özcan, okulun tadilat olmadığı sürece öğrenciler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

1893 tarihinden Polonyalılar tarafından “Pulak Okulu” olarak inşaa edilen, 1912-1913 Balkan Harbi sırasında hastane olarak kullanılan, 1915 yılında Vali Hacı Adil Bey tarafından Kız Öğretmen Okulu yapılan, 1958 yılından 1973 yılına kadar Erkek İlk Öğretmen Okulu olarak kullanımaya devam eden günümüzde ilse 1. Murat Anadolu Lisesi olarak kullanılan tarihi binanın halinin içler acısı durumda olduğunu aktaran Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) Edirne Kurucu İl Başkanı Celil Özcan, büyük onarım ve tadilat gerektirdiğini söyledi.

“Okul tadilat olmadığı sürece öğrenciler için tehdit oluşturuyor”

2010-2011 Eğitim öğretim yılında Anadolu Lisesi statüsüne geçmiş olan okulun, dış cephesinde oluşan dökülmelere bakıldığında, “burada nasıl eğitim öğretim yapılıyor”, “bunu yetkililer görmüyor mu” sorularının akıllara geldiğini belirten Özcan, “1. Murat Anadolu Lisesi yıllardır tadilat bekliyor. Ancak, 1. Murat Anadolu Lisesi’nin tadilatını yapmak için ilgili ve yetkililer neyi bekliyor? TÖS olarak, Edirne’yi fetheden Osmanlı Hükümdarı 1. Murat’ın adını taşıyan bu tarihi okulun öğrenciler için tehlike oluşturur durumda olduğunu, acilen gerekli tedbirler alınarak, okulun bütün bölümlerinin büyük onarım ile tadilatının yapılması gerektiğini ilgili ve yetkililerin dikkatine sunuyoruz.” Şeklinde konuştu.

Burcu Temel