EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 08 Eylül 2021 Çarşamba, 13:21
El işçiliği ile üretilen balya makinaları yurt dışından yoğun talep görüyor
Babadan kalma ‘kaynakçılık ve tarım makinaları tamiri’ mesleğini sürdüren Mustafa Çınarkök, oğlu Mutlu ile birlikte yeni sanayi sitesindeki atölyelerinde saman balyası ve tarım makinalarının üretimini yaparak yurt dışına ihraç ediyor. Afrika ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden talep olduğunu söyleyen Çınarkök, bu konudaki görüşme ve çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Edirne’de dedesinden kalma kaynakçılık ve tarım makinaları tamirinde babası ile birlikte çalışan 23 yaşındaki Mutlu Çınarkök, 46 yıl önce başlatılan mesleği sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor. Dede mesleğini büyük bir aşkla devam ettiren Çınarkök, babası ile birlikte yaptığı başarılı çalışmalar sonucu kendi atölyelerinde ürettikleri saman balya makinasını Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ihraç ediyor.  

“Avrupa’nın birçok ülkesine balya makinası ihraç ediyoruz”

Trakya’nın tek saman balya makinesini üreten ve İki yılda 20 saman balya makinesi üreten baba-oğul, Yunanistan ve Afrika başta olmak üzere birçok ülkeye balya makinesi ihraç ediyor. Gece gündüz demeden üretmeye devam eden Çınarkök ailesi, fabrika ortamına taşımayı hedefledikleri işte istihdama da katkı sağlamak istiyor.

Babasından devraldığı mesleği ilerletmek için çalışmalarına her gün yenisini ekleyen Mustafa Çınarkök bu konuda en büyük destekçisinin ise oğlu olduğunu aktardı. Makine mühendisliğinden mezun olan Mutlu Çınarkök, ürettikleri saman balya makinelerinin tasarımını ve parçalarını yapıyor. Salgın sürecinde de üretmeye devam eden baba-oğul ürettikleri makineleri, Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç etmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyor.

Tamirle başladıkları işte makine üretmeye başladılar

Edirne’nin Tayakadın Köyü’nde 46 yıl önce kaynakçılık atölyesi açan İşletmenin kurucusu 69 yaşındaki Arif Çınarkök, balya makinası tamiriyle başladığı işi, sanayi sitesinde açtığı işyeri sonrasında oğlu ve torununa devretti. Kaynak ve tamirle işe başlayan Çınarkök ailesi, işlerin ilerlemesinin ardından kendi ürettikleri makinaları Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç etmeye başladı.

“Torunum teknik boyutta büyük fayda sağlıyor”

Balya makinası tamiri ile başladığını işler açılınca yeni sanayide bir atölye tuttuğunu söyleyen Arif Çınarkök, “Yeni atölyeye geçince oğlum da bana yardıma geldi. 2010 yılında işlerimi tamamen oğluma devrettim. Oğlum diğer imalat makinalarını aldı. Torunum da bu sene makine mühendisliğinden mezun oldu. O da burada çalışmaya başladı. Burada işin teknik boyutunda bize çok faydası oluyor. Şuan işlerimiz ilerledi. Burada ürettiğimiz makinaları kendimiz yapıyoruz. Yurt dışına da ihracatımız oluyor. Buralara gelene kadar çok zorluklardan geçtik imkânlarımız kısıtlıydı. Sabaha kadar çalıştığımız oldu. Çalışarak bu günlere geldik. Oğlum da benim yanımda çalışırken yetişti. Çırak ustayı geçer derler. Çok güzel işler yaptı. Şimdi toprak işleme ve çiftçi malzemelerini üretiyoruz. Günümüzde en büyük sıkıntılardan birisi de çırak yetişmiyor olmasıdır. Çok merak eden yok” şeklinde açıklamada bulundu.

2010 yılında babasından devraldığı işi ilerleterek oğluyla birlikte devam ettirmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Mustafa Çınarkök, tarım makinelerini tamirle başladığı işte imalat noktasına geçtiğini ve yurt dışına ihraç eder hale geldiğini ifade etti.

Üretim yaparken teknik bilgilere de sahip olduklarını ifade eden Çınarkök,  toprak işleme makinasından saman balyalama makinasına kadar çeşitli tarım aletleri üretmeye başladıklarını ve yoğun taleple karşılaştıklarını söyledi.

“Etiyopya ve Azerbaycan ile görüşmelerimiz var”

Ürettikleri makinalara Avrupa’nın birçok noktasından talep olduğunu dile getiren Çınarkök, “Toprak işleme makinalarından Afrika’ya ihracatımız var. Almanya’ya da ihracatımız oldu. Ürettiğimiz makinalardan bir kısmı Yunanistan, Bulgaristan’da da yoğun ilgi gördü. Ürettiğimiz balya ve toprak işleme makinasından Afrika’ya Moritanya’ya gönderdik. Bunun yanında şuanda ihracat konusunda Etiyopya ve Azerbaycan ile görüşmelerimiz var. Ürettiğimiz makinalar talep görüyor. Salgın sürecinde bütün dünya ülkeleri sıkıntı yaşadı. Biz de bu konuda bir katkı sağlamak için üretmeye devam ediyoruz. Üretim ve tedarik zor olsa da çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 Oğlunun üniversiteden mezun olduktan sonra makine üretiminin teknik boyutları konusundaki eksiklikleri tamamladığını belirten Çınarkök, “Oğlum da okuldan mezun olduktan sonra bize daha fazla katkısı olmaya başladı. İşin teknik boyutlarını bilmediğimiz için bu noktada oğlum bizim eksiklerimizi tamamlamış oldu. Hedefimizde bir fabrika kurmak var. İnşallah o zaman daha farklı planlarımız olacak. Dededen toruna devam eden işi en iyi şekilde ilerletmeye çalışıyoruz. Babam bana devretti ben de oğluma devredeceğim. Bu Şekilde nesilden nesile ihracat odaklı ilerliyoruz” dedi.

Üniversiteden mezun olmadan önce de atölyede babasına yardıma gittiğini söyleyen 23 yaşındaki Mutlu Çınarkök, şimdilerde işin başına geçmekle birlikte dedesi ve babasını gururlandırıyor olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Üniversitenin ilk yılındayken bu balya makinasının üretimine başladıklarını aktaran Mutlu Çınarkök, “Şimdi işlerimiz ilerledi çok yüklü makinalarımız var. Üretime geçtiğimizde dışarıdan hiçbir parça almadan kendi malzemelerimizden makinaları tamamlamaya başladık. Üretimi daha ileriye taşımak için daha büyük bir alana geçmeyi planlıyoruz. Bunun yanında makinaların tüm çizim ve tasarımları bize ait. Makinalarımız yurt dışından yoğun talep görüyor. Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Yurt dışı görüşmelerimiz devam ediyor. Afrika, Hindistan, Azerbaycan ile ihraç görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İşlerindeki en büyük sıkıntının çırak yetişmemesi olduğunu vurgulayan Çınarkök, genç girişimci olarak dedesi ve babasını gururlandırıyor olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.  Dedesinin 1975 yılında kurduğu atölyeyi daha ileriye getirmeyi planladıklarını aktaran Çınarkök, işi fabrika ortamına taşımayı hedeflediğini belirtti.

Özlem Ceylan