EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 24 Mart 2021 Çarşamba, 15:03
İŞKUR, Engelli İstihdamına Yönelik Desteklerini Arttırarak Sürdürüyor
Engellilerin kendi işlerini kurmaları için hazırlanacak projelere İŞKUR tarafından destek sağlanmaya devam ediyor.

Engelli Hibe Desteğinin engelli vatandaşların kendi işlerini kurmalarını amaçlayan hibe destek programı olarak biliniyor.

İŞKUR’dan yapılan açıklamada, “Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir. https://www.iskur.gov.tr  internet adresimizde yer alan Başvuru Rehberi ve Başvuru Kılavuzuna göre hazırlanacak projeler, kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan Komisyon tarafından değerlendirilecektir. Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecektir” ifadelerine yer verildi.

Kabul edilen her bir proje için 65 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacağı dile getirilen açıklamada; “Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL. İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL. Demirbaş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 45.000 TL.” denildi.

Desteğin amacı ise şu şekilde belirtiliyor, engellilerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak.

Başvurular 16 Nisan 2021 tarihine kadar “e-Devlet” üzerinden gerçekleştirilecek. Elden veya posta ile yapılan proje başvuruları kabul edilmeyecek.

Haber Merkezi