EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 11 Ocak 2021 Pazartesi, 17:03
TOROĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR
Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdem Güyümgüler, Edirne Adliyesi'ne giderek futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu hakkında katıldığı televizyon programındaki romanlara yönelik sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

"Bu durumdan büyük üzüntü duyduk"

Edirne Adliyesine giderek Erman Toroğlu hakkında savcılığa şikayet dilekçesi veren Erdem Güyümgüler ve beraberindekiler sonrasında basın açıklamasında bulundu.Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdem Güyümgüler, Adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, roman toplumu ötekileştirme kin ve nefret suçları kapsamında Erman Toroğlu'nun özellikle program yapımcısının ikaz etmesine rağmen 'Çingeneliktir bu' demesinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını aktardı.

Toroğlu'nun sözlerini kınadıklarını söyleyen Güyümgüler, federasyon olarak nefret suçları kapsamında ayrımcılığa sebep veren bu durumdan rahatsızlık duyduklarını aktardı.

"Romanlar Türk toplumunun asli unsurudur"

Romanların, ezanın dinmemesi, vatanın bölünmemesi için her zaman canını vermeye hazır olduğunu ifade eden Güyümgüler; "Romanlar Türk toplumunun asli unsurudur.  Çocuklarımızı askere gönderirken her zaman davullu-zurnalı gönderiyoruz. geldiğinde kurbanlar kesiyoruz. Vatani görevini yaptıktan sonra da kız istemeye gidiyoruz. Böyle vatanını seven, vergisini veren ve çalışan bir toplumu ayrıştırmak ve ötekileştirmekten dolayı Erman Toroğlu'nu kınıyoruz." dedi.

romanların haklarını korumaya devam edeceklerini aktaran Güyümgüler, hak ve hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Özlem Ceylan