EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 20 Kasım 2020 Cuma, 20:05
Ek tedbirler alındı kısıtlamalar başladı
Vakaların yeniden artışa geçmesiyle birlikte ek tedbirler alındı ve kısıtlamalar başladı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda Edirne Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 20 Kasım 2020 Cuma saat 20.00’den itibaren geçerli olacak şekilde uygulanacak kısıtlamaları açıklamıştı.  Bu kapsamda Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafında alınan karar doğrultusunda Edirne’de kısıtlamalar uygulanmaya başladı.  

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla birçok tedbir kararı alındı ve uygulanmaya başladı.

Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan ek tedbirler gereği kentteki büfelerin de saat 20.00 den sonra açık tutulmasına izin verilmiyor. Ayrıca seyyar satış yapan (Kokoreç, köfte, pilav vb.) satıcıların da satış yapmalarına izin verilmiyor.

Alışveriş merkezi,  market,  berber,  kuaför ve güzellik merkezlerinin sadece saat 10:00 ile 20:00 arasında hizmet vermesi kararlaştırıldı.

Salgınla mücadelede en riskli gruplar arasında yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşlar her gün belli saatler arasında dışarıya çıkabilecek. Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri vatandaşlar her gün 10.00 ile13:00 saatleri arasında dışarıya çıkarken, yaşlılar içeriye girdiği saatten itibaren de gençler dışarıya çıkacak.

 20 yaş altı vatandaşlar her gün 13.00 ile 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerinde çalışan ve bunu belgeleyen vatandaşlar kısıtlamadan muaf tutulacak.

Tüm yurtta olduğu gibi Edirne'de de yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10.00 - 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Özlem Ceylan