EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 20 Kasım 2020 Cuma, 14:30
Minik Elif çocuk haklarına dikkat çekti
“20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla Edirne Ülkü Ocakları tarafından etkinlik düzenlendi. Yüksel Yeşil İlkokulu 2. Sınıf Öğrencisi Elif Özkan, bu kapsamda hazırlanan açıklamayı okudu.

Edirne Ülkü Ocakları'nın 20 Kasım Çocuk Hakları Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikte basın açıklamasını okuyan 7 yaşındaki Elif Özkan, tüm çocukların haklarının, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu olduğunu vurguladı.

Çocuk Haklarını hazırladığı metin ile anlattı

Tüm çocuklara örnek teşkil eden Elif Özkan, Çocuk haklarının dünyadaki her çocuğun, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerinde doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden anlatmakta kullanılan evrensel kavram olduğunu söyledi.

Dünyanın birçok yerinde var olan insan haklarının ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta olduğunu söyleyen Elif Özkan, bu duruma daha fazla sessiz kalmamak ve çocuk haklarını korumak adına 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” imzalandığını ifade etti.

“Ben bir çocuğum, benim yaşamaya, iyi eğitim almaya, oyun oynamaya hakkım var”

Bu anlaşmayla dünyadaki tüm çocukların haklarının koruma altına alındığını dile getiren Özkan; “Biz çocukların erişkinlerden farklı; fiziksel ve psikolojik özelliklerimizin olduğu, bizim sürekli büyüme ve gelişme gösterdiğimizin bilincinde olmalarının, bize bakmanın bir toplum sorunu olduğu ve herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ülkeler tarafından kabul edildi. Bu anlaşmayı toplamda 193 ülke imzaladı ve biz çocukların haklarının tüm ülkelerce korunmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye, benim haklarımı korumak için anlaşmayı 1995 yılında kabul etti. Ben bir çocuğum, benim yaşamaya, iyi eğitim almaya, oyun oynamaya hakkım var. Ben bir Türk çocuğuyum, benim milletimi yüceltmeye ve hak ettiği seviyeye getirme vazifem var! 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle farkındalık yaratmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli, çocuklara örnek olmak ve tecrübe kazandırmak amacıyla 7 yaşındaki Elif’i çağırarak hazırlanan metni okuttuklarını söyledi.

“2023’e’ Lider Ülke Türkiye ‘ hedefi ile hazırlanan gençleriz”

2023’e’ Lider Ülke Türkiye ‘ hedefi ile hazırlanan gençler olduklarını söyleyen Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli, en büyük vazifelerinin Türk Gençliğini yarınlara bu ülkenin geleceğine hazırlamak olduğunu vurguladı.

Özlem Ceylan