EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 20 Kasım 2020 Cuma, 15:25
“Her çocuk yarınlarımız için bir umuttur”
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş,  “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Bugünün küçükleri olan çocuklarımız, yarının büyükleri olacağını belirten Özbaş, her çocuğun yarınlar için bir umut olduğunu ifade etti.

20 Kasım 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmakta olduğunu belirten Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Bugünün küçükleri olan çocukların, yarının büyükleri olacağını söyledi.

“Bir toplumun en değerli varlığı çocuklardır”

Çocuk Haklarının tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, barınma, yaşama, oyun, fiziksel/psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavram olduğuna değinen Özbaş; “Bugünün küçükleri olan çocuklarımız, yarının büyükleri olacaktır. Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır. Çoğu zaman çocuklarımız için çalışır, geleceğimizi çocuklarımıza göre planlarız. Bugünü mutlu ve huzurlu kılmak, geleceğe güvenle bakmak; milli ve manevi değerlere sahip, bilimin ışığında yetiştirilen çocuklarımızla mümkündür” dedi.

“Her zaman çocuklarımızın yanındayız”

Nüfusun büyük bir bölümün oluşturan çocukların; sosyal ve kültürel değerler çerçevesinde yetiştirilmesi, tüm kurumların ve herkesin öncelikli görevi olduğunu dile getiren Özbaş, “Bu konuda sorumluluk; anne/babalara, öğretmenlerimize, toplumumuza, tüm kuruluşlarımıza ve yöneticiler olarak bizlere düşmektedir. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bizler çocuklarımızın her zaman yanındayız. Mesleki rol ve sorumluluk gereği; Dünyada ve ülkemizde çocukların uğradığı, fiziksel, cinsel, sınıfsal ve psikolojik her türlü istismarın takipçisi ve ayrıca sorunların çözümünde çocuk haklarının korunması için mücadele etmeyi onur sayan sosyal hizmet mesleğinin uygulayıcılarıyız. Çocuklarımızın iyilik halini güçlendirmek için; eğitimden, sağlığa, sosyal hizmetlerden, adalet sistemine kadar, bütüncül hak temelli bir yaklaşımla, bakanlığımızın hizmet modelleri kapsamında; koruyucu, önleyici ve rehabilite edici destek ile ayrımcılığın yaşanmayacağı, çocuğun yüksek yararının gözetileceği çalışmaları önemsemekte ve uygulamaktayız” şeklinde açıklamada bulundu.

“Çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır”.

Çocuklara yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade eden Özbaş, çocukların sahip olduğu haklardan uzak kalması durumunda Alo 183 üzerinden 7 gün 24 saat çağrı merkezindeki uzmanlara ulaşabileceğini aktardı.

Özbaş’tan vatandaşlara çağrı

 Sokakta mendil, su, hediyelik eşya satan, tartı tutan, dilenen, müzik aleti çalan, ayakkabı boyayan, çiçek satan, trafik ışıklarında cam silen, vb. durumda çalışan çocuklardan” alış-veriş yaparak onların sokağa mahkûm edilmemesi gerektiğinin altını çizen Özbaş; “Özellikle işlek caddelerde, cami bahçelerinde, trafik ışıklarında çocuğunu kullanarak, ona istismar yapmaya çalışan anne ve babalara fırsat vermeyelim. Bu durumlar ile karşılaştığınızda lütfen Alo 183’ten durumu bizlere bildirin…” dedi.

Dünya’nın neresinde olursa olsun, çocukların; çalıştırılma, şiddet, ihmal, istismar, açlık, savaş, terör, göç, erken evlilikler gibi nedenlerle yaşadıkları mağduriyetlerin son bulmasını temenni eden Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş,  tüm çocukları “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü” kutladı.

Özlem Ceylan