EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 19 Kasım 2020 Perşembe, 19:31
Dünya Kadın Girişimciler Günü
Dünya Kadın Girişimciler Günü dolayısıyla TOBB Batı Marmara Bölge Temsilcisi Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, bir mesaj yayımladı. Gelişmişliğin toplumu oluşturan kadın ve erkeğin işgücüne ortak katılımı ile mümkün olacağını belirten Başkan Aslan, üreten kadının refahı, gelişmeyi, huzur ve kalkınmayı beraberinde getirdiğini aktardı.

"Kendinize güvenin ve hayallerinizin peşinden gidin"

TOBB Batı Marmara Bölge Temsilcisi Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan Dünya Kadın Girişimciler Günü’nü kutladı. Yaptığı örnek çalışmalarla balkanlara ve 81 ile rol model olan Aslan, kadınların kendine güvenerek hayallerinin peşinden gitmesini söyledi.

Cumhurbaşkanının Eşi Emine Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın her zaman kadınların yanında olacak projelere yer verdiğini belirten Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, kadınlar istedikten sonra verilen destekler ve yapılan projeler sayesinde her işin üstesinden gelebileceğini vurguladı. 

Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu olarak Dünya Kadın Girişimciler Günü'nü, TOBB'un belirlediği 'İşimin Başındayım' sloganı ile kutladıklarını ifade eden Başkan Aslan, girişimci kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlara çalışmalarında başarılar diledi.

Kadınların çalışma hayatındaki yeri ve önemine değindi

Dünya Kadın Girişimciler Günü dolayısıyla tüm girişimci kadınların gününü kutlayan TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Pınar Ersaçmış, bu vesileyle kadınların sosyal hayattaki ve çalışma hayatındaki yerinin önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Kadınların elinden tutmak gerek"

28 yıldır ticaretle uğraşan Pınar Ersaçmış; "İşimi geliştirmek için her türlü yeniliği takip ediyorum. Kadınların elinden tutulması gerekiyor. Üreten ve emek veren kadınların elinden tutulduğu sürece yapamayacakları ve üstesinden gelemeyecekleri iş yoktur. Kadın girişimcilik kısaca kalkınma, eşitlik ve ekonomik gelişim olarak ifade edilebilir. kadının en önce kendisine öz güveni olmalıdır. Ayaklarının üzerinde durmak ve ev ekonomisine katkı sağlamak kadınlar için çok önemlidir. Yaklaşık 2000 yılından beri Türkiye'de kadın girişimciler için sertifikalı ve çeşitli programlar yapılıyor. Bu programlardan tüm kadınların faydalanması gerekiyor. İlimizde de ticaret ve sanayi odamızın öncülüğünde çeşitli kurslar açılıyor. Bu kursların çoğu sertifikalı olduğu için birçok kadının kurslardan sonra kendine olan güveni artıyor. Kadınlarımızın bunlardan faydalanmasını tavsiye ediyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

"Kadınlara destek ve öncü olmaya hazırım"

Kadın olarak bir yere gelebilmenin zor olduğuna değinen Ersaçmış, bu durumun kadınların birbirine vereceği destekle aşılabileceğini aktardı. Edirne'deki kadınlara öncü ve destek olmak adına elinden ne geliyorsa yapmaya hazır olduğunu ifade eden Ersaçmış, Devletin verdiği destekler ve sağladığı imkanlarla da büyük başarı sağlanabileceğini söyledi. Kadınların bazen bir işe girişmeyi ve başlamayı istese de doğru noktayı bulmakta zorlandığını dile getiren Ersaçmış, bu anlamda da destek olmaya hazır olduğunu belirtti.

Çalışan bir kadın olarak diğer kadınlara da çalışıp kendi ayaklarının üstünde durmayı tavsiye eden Terzi Sevgi Dağlar, kadınların da çalışma hayatında olması ve kendi ayaklarının üstünde durması gerektiğini söyledi.

"Çalışmaya başlayınca kendine güven artıyor"

Her kadının kendi ayaklarının üstünde durabilmesi gerektiğine vurgu yapan Terzi Sevgi Dağlar; "Çalışmaya başlayınca insanın kendine olan güveni artıyor ve evine katkı sağladığı için daha mutlu oluyor. Özellikle kız çocuklarının okuduktan sonra erken yaşta çalışma hayatına atılması onlara büyük katkı sağlıyor. Bir erkek simit satarak da geçimini sağlayabiliyor ama kadınlar her işi yapamıyor. Bu vesileyle kadınlara kendilerine güvenip çalışma hayatına atılmalarını öneriyorum" dedi.

"Eşimle birlikte hayallerimi gerçekleştirdim"

Çocukluğundan beri kendine bir dükkân açıp iş kurma hayali olduğunu söyleyen Terzi Sevgi Dağlar, ilk başlarda evde kendime ve yakınlarıma kıyafet dikmeyle başladım. Daha sonralarda komşular arkadaşlar yaptığım işleri beğenince hep kendine neden bir dükkân açmıyorsun diyordu. Benim de hayalimde bir iş kurma düşüncesi yatıyordu. Eşimin emekliliğine yakın onunla konuştum o da gel birlikte çalışalım dedi. Çünkü eşim de terzi olduğu için hayalimin gerçekleşmesinde bana çok büyük destek oldu. 2 makineyle işe başladık. Sonra kendimizi daha fazla geliştirerek işleri ilerlettik" şeklinde açıklamada bulundu.

Özlem Ceylan