EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 19 Kasım 2020 Perşembe, 13:30
TED Koleji öğrencileri 'Bilge Kunduz' etkinliğine katıldı
Yaklaşık 60 ülkede çevrimiçi olarak uygulanan Ankara Üniversitesi'nin yürüttüğü Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği 9-13 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Etkinliğe TED Edirne Koleji öğrencileri de katılım sağladı.

Yaklaşık 60 ülkede çevrimiçi olarak uygulanan Ankara Üniversitesi'nin yürüttüğü 'Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği'ne TED Edirne Koleji 3.,4.,5.,6. ve 7.sınıf öğrencileri online olarak katıldı.

2014 yılından itibaren Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler ve öğretmenlerle yürütülen etkinliğe katılım her yıl artıyor. TED Edirne Koleji 3.,4.,5.,6. ve 7.sınıf öğrencileri de etkinliğe online olarak katılarak birçok ülke arasında yer aldı.  

Etkinliğe katılan üye ülkeler arasında Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Estonya, Almanya, Hollanda, Polonya, Avusturya, Letonya, Slovakya, İtalya, Finlandiya, İsviçre, Fransa, Macaristan, Slovenya, Japonya, Belçika, Kanada, Kıbrıs, İsrail, İspanya, Bulgaristan, İsveç, Tayvan ve Avustralya yer almaktadır. Etkinliğe katılmayı planlayan ülkeler arasında ise Türkiye, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Malezya, Meksika, Singapur, Kuzey Kore ve Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır.

Bilge Kunduz - Uluslararası Enformatik Etkinliği nedir?

Bilge Kunduz - Uluslararası Enformatik Etkinliği, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Etkinlik Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Özlem Ceylan