EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 18 Kasım 2020 Çarşamba, 21:34
Sahibinden ikinci el satılık ilaç!
İnternette yapılan ikinci el ilaç satışları tehlike saçıyor. Yasal olmayan şekilde ambalajı açılmış ilaçlar, “tedaviyi bitirdim elimde kaldı, kremin yarısını kullandım yarısı duruyor” gibi notlarla satışa çıkarılıyor. Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, “Özellikle ikinci el ya da bir miktar kullanılmış ilaçların bu şekilde satılması son derece sakıncalı. Çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Her ne kadar hastanın bildiği, kullandığı bir ilaçta olsa bunun hangi koşullarda muhafaza edildiği belli olmadığından bir enfeksiyonun bulaş ihtimali söz konusu olabilir.” Dedi.

İğneden, hapa, şuruptan kreme kadar çok sayıda ikinci el ilaç, internette yarı fiyatına satılıyor. Satılan yarım, kullanılmış ilaçlar tehlike saçıyor.

“İkinci el satışlar çok ciddi sonuçlara yol açabilir”

İkinci el satış yapılan internet sitelerinde kullanılmış veya sıfır ilaçların satılmasının son derece tehlikeli olduğunu belirten Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, ilacın hiçbir şekilde internette satılmasının doğru ve yasal olmadığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın bu durumları gördüğünce derhal siteleri kapattığını ve yasal işlem uyguladığının altını çizen Ciravoğlu, “Normalleri için de başka isimlerle açıp bir taraftan yapmaya çalışanlar var. Bunlara da şahit oluyoruz. Özellikle ikinci el ya da bir miktar kullanılmış ilaçların bu şekilde satılması son derece sakıncalı. Çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Her ne kadar hastanın bildiği, kullandığı bir ilaçta olsa bunun hangi koşullarda muhafaza edildiği belli olmadığından bir enfeksiyonun bulaş ihtimali söz konusu olabilir. Bozulma olup, kötü yan etkiler ve sonuçlar ortaya çıkarabilir. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ilaçların ya da tedavide kullanılacak olan tıbbi ürünler, bitkisel ilaçlar, Tarım Bakanlığı’ndan da ruhsatlı olsa bunların ne şekilde üretileceği toptan dağıtımının depolar vasıtasıyla nasıl yapılacağı son tüketiciye sunumunun nasıl yapılacağı yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş bir şey.” Şeklinde konuştu.

“İlaçların tek alım yeri eczanelerdir”

İlaçlar için soz konusu olan tek ulaşım yerinin eczane olduğunu dile getiren Ciravoğlu, “Bu kanalın dışına çıkıldığında birçok tehlikeyi içinde barındırıyor. Sahte ürün olma ihtimali var, bozulmuş ürün olma ihtimali var, enfeksiyon bulaşması ihtimali var. Bunların hepsine çok dikkat etmek lazım. Vatandaşlarımızın bu konularda uyanık olması lazım. Bu tür şeyleri yaparlarken bir fiyat avantajı gibi sunup orada cazibe yaratmaya çalışıyor olabilirler. Böyle bir şey ilaç için söz konusu bile olamaz. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ilaçların fiyatları kararnameyle belirlenmiştir. Bu kararname gereği fiyatları Sağlık Bakanlığı veriyor. Türkiye’nin her yerinde ve bütün eczanelerde Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği eczanelerin sistemlerine işlenmiş olan fiyatlar üzerinden satış oluyor. Bunların dışına çıkıldığında altında başka sorunlar aramak gerekir.” Dedi.

Burcu Temel