EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 18 Kasım 2020 Çarşamba, 14:48
Yaz cezayı, kahveye bırak kimliği...
Koronavirüs ek tedbirleri kapsamında geçtiğimiz hafta vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlarda sigara içmek yasaklanmıştı. Saraçlar Caddesi'nde salgın tedbirlerine uyum denetimi yapan Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri maskesi olmayan ve sigara içen bir kişiye cezai işlem uyguladı.Kural ihlali yapan şahıs polislere; “Yaz cezayı, kimliği de kahveye bırakırsın"cevabını verdi. Şahsın verdiği cevap karşısında polis kısa süreli şaşkınlık yaşadı.

Kovid-19 salgınıyla mücadele için yeni tedbirler getirildi. Getirilen yeni ek tedbirler kapsamında tüm Türkiye'de olduğu gibi Edirne'de de denetimler arttırıldı. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri gün boyu kentin trafiğe kapalı ve en işlek caddelerinde devriye dolaşarak denetim yaptı. Ekip otosundan uyarı anonsu yapan polisler, zaman zaman yaya olarak da dolaşarak vatandaşlara Kovid-19 kurallarını hatırlatıyor.

Saraçlar Caddesi'nde vatandaşları ve esnafları kurallara uyum konusunda uyaran ekipler, maskesiz dolaşarak sigara içen bir kişiye cezai işlem uyguladı.

Elinde sigara olan ve maske takmadığı görülen şahıs ile polis ekipleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Sokakta sigara içen kişiyle polis arasında ilginç diyalog yaşandı

Açık alanlarda sigara içmenin yasaklandığını söyleyen polisler, elinde sigarayla gelen vatandaştan sigarasını söndürmesini istedi. Polis ekipleri elinde sigara olan kişiden kimliğini istediği sırada "Maskeye Gerek yok, al cezayı yaz. Yaz oraya yaz. Akşamdan beri yazıyorlar. Neyi söndüreceğim, (sigara) söndürmeyeceğim. Yaz cezayı, kimliği de kahveye bırakırsın"cevabıyla karşılaştı.

Cezai işlem uyguladıktan sonra kimliğini vatandaşa geri veren polisler, "Gerek yok kimliğe, benim ekmeğim gitmiş sen neden bahsediyorsun bana. Kahveye getir kimliği."ifadesiyle karşılaşınca caddeden geçenler de durum karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Özlem Ceylan