EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 16 Kasım 2020 Pazartesi, 18:40
Taciz davasında karar çıktı
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 yaşındaki Ahmet Emre Yıldır'a 9 yaşından 18 yaşına kadar cinsel istismarda bulunduğu ve Emre'nin intiharına neden olduğu iddiası ile tutuklu yargılanan 68 yaşındaki V.T.'nin yargılanmasında sona gelindi. Tutuklu yargılanan 68 yaşındaki sanık V.T. hakkında karar çıktı ve 26 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çanakkale Cezaevi’nde tutuklu bulunan V.T.'nin SEGBİS ile katıldığı duruşmada 26 yıl hapis cezası kararı çıktı. Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşması Kovid-19 tedbirleri kapsamında basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Mahkemeye sadece 1.derece yakınları alınırken, avukatlar salonda hazır bulundu.

Karar duruşmasında Ahmet Emre Yıldır'ın ablaları Zehra Nazlı Kulaksızoğlu, Derya Gür, Nur Aslı Kaynar, anne Hülya Oya Yıldır ve baba Mehmet Aydın Yıldır da yer aldı.

Kararın açıklanmasının ardından güçlükle ayakta duran Ahmet Emre Yıldır'ın ailesi gözyaşlarına hakim olamadı.

Duruşmanın sona ermesinin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Avukat Merve Uçanok,

suçun sanık tarafından işlendiğinin tespiti ve sanığın cezalandırılmasının önemli olduğunu ve bu karardan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

"Emre için adalet sağlandı"

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayından beri bir hukuk mücadelesi verdiklerini belirten Avukat Merve Uçanok;

"Meslektaşım Beyza Demir ile beraber karar celsesine katıldık. Nihayet bir karar verildi ve sona gelindi. Sanık hakkında 26 yıl hapis cezası kararı verildi. İndirim uygulanmadı sanığın tutukluluk hali de devam ediyor. Emre hayattayken başlatmıştı bu hukuk savaşını ve annesine 'Anne ben kirlendim, lekelendim yıkanıyorum, yıkanıyorum ama temizlenemiyorum diyordu. Anne benim için artık güneş doğsun diyordu. Artık adalet sağlansın diyordu. Evet adalet sağlandı geç oldu belki ama sonunda adalet sağlandı" ifadelerine yer verdi.

"Bu dava tüm mağdur çocuklara umut ışığı olsun"      

Adalet sağlandığı için Emre'nin artık mezarında rahat uyuyacağını ifade eden Uçanok; "Bu dava tüm mağdur çocuklara umut ışığı olsun. Bunu canı gönülden diliyorum" dedi.

Ses kaydı ile ilgili değerlendirmelerin mahkeme kararının gerekçesinde bahsedileceğini belirten Avukat Merve Uçanok, gerekçede karar yazıldığında sonucu göreceklerini belirtti.

Güçlükle ayakta duran acılı anne Hülya Oya Yıldır, davanın başından sonuna kadar yanında olan herkese teşekkür etti.

"Emre için güneş doğdu"

Sanık V.T'nin Emre'ye yaptıklarının zincirleme suç olarak kabul edilmesinin çok önemli olduğunu belirten Abla Derya Gür; "Hep Emre'ye böyle şeyler yapılmadı iftira atılıyor diye söylentilerle karşılaşıyorduk. Hep savunmalarında bunlar söylendi. Emre'nin arkadaşları, bizler ve ses kaydı tam tersini söylüyordu. Yüce adaletimiz bu ses kaydı ve olanları zincirleme suç olarak kabul etti. Bu da bizim için çok önemli. Bu adamın bu suçu işlediği kesinleşti. 26 yıl ceza aldı. İyi hal indirimi uygulanmadı bu da çok önemli. Karşı taraf bu eylemlerin hiç bir şekilde gerçekleştirilmediğini iftira atıldığını her seferinde söyledi. Ağırlaştırılmış müebbet istiyorduk. Ama bu suçun işlenmesi,kayıtlara geçmesi bile Emre için çok önemli bir şeydi. Çünkü Emre o adamın ceza almasını istiyordu. Emre buna bile razıydı ve 26 yıl aldı. Gerekli yerlere başvurular yapılacak. Kardeşim için bugün güneş doğdu. 9 Aralık Emre'nin doğum günüydü. Bu doğum günü hediyesi avukatımız tarafından bize verildi. Hiçbir çocuğumuz susmasın, konuşsun. Onlara zarar verenleri anlatsınlar. Emre onlara ışık olsun. Kardeşim geri gelmeyecek ama mezarında rahat uyuyacak" şeklinde açıklamada bulundu.

Olay nasıl olmuştu

25 yaşında canına kıyan Ahmet Emre Yıldır, 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası V. T. tarafından cinsel istismara maruz kaldığını ailesine anlattıktan sonra Tarhan ile aralarında geçen konuşmayı ses kaydına alarak Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. İlerleyen süreçte Yıldır, 15. kattaki evinin penceresinden atlayarak intihar etti.

Özlem Ceylan