EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 19 Ekim 2020 Pazartesi, 21:21
EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI
Koronavirüsle mücadele de Trakya'da ilke imza atıldı. Trakya Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan, Türkiye’de yoğun test oranına rağmen 24 saat içerisinde sonuç vermeyi başarabildiklerini söyledi. Bir ekiple ve sadece bir cihazla 1264 kişiye test yapıldığını belirten Prof. Dr. Gürcan, bugüne kadar 75 bin test yaptıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Gürcan, “Edirne’de olgu sayımız en başından beri Türkiye ortalamasının hep altında seyretti. Bunda laboratuvarın çok hızlı sonuç vermesinin ve gece gündüz durmadan sonuç vermemizin çok büyük etkisi var.” Dedi.

“Gece gündüz tüm personelimizle çalıştık”

Trakya Üniversitesi koronavirüs laboratuvarının Türkiye’de laboratuvarların yaygınlaştırma fikri ortaya çıktıktan sonra ilk genişlemenin yapıldığı laboratuvarlar arasında yer aldığını ifade eden Trakya Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de koronavirüs vakası görülmesinin üzerinden 1 hafta sonrasında Trakya Üniversitesi’nin PCR testlerini yapabilecek üniversite olarak görevlendirdiğini dile getirdi.

PCR testlerinin yapıldığı bir laboratuvara sahip olduklarını söyleyen Prof. Dr. Gürcan, “Deneyimli personelimiz var. Seve seve bu hizmeti verir koronavirüs salgınına gereken tüm katkıyı veririz dedik. Anında protokol işlemleri, anlaşmalar yapıldı. 2 gün içerisinde hizmete girdik. O günden beridir Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye bütün Covid-19 testlerini yapan tek laboratuvar olarak devam ettik. Daha sonraki aşamalarda test sayıları gittikçe arttığında biz kapasitemizin artmasını istedik. Yeterli cihaz ve donanım talebinde bulunduk. Ancak üniversitemizin imkânları da kısıtlı olduğundan dolayı kapasite artışı yapılamadı. Ona rağmen biz gece gündüz tüm personelimizle birlikte çalıştık.” Şeklinde konuştu.

“Bugüne kadar 75 bin civarı test yaptık”

1 yıldır neredeyse sadece koronavirüs testleriyle ilgilendiklerini belirten Prof. Dr. Gürcan, “Araştırma gibi diğer işlerimiz yarım kaldı aynı zamanda. Bir an önce asli görevlerimize de dönme zorunluluğu olduğu için ek laboratuvarlar açılmasını talep ettik. Geçen ay bununla ilgili ilerlemeler oldu. Edirne Devlet Hastanesi’nde 2’inci Kovid-19 laboratuvar ve Kapıkule Sınır Kapısı’na PCR test merkezi kuruldu. Yükümüz biraz hafifledi. Bazen bir testi 4-5 kez tekrar ettiğimiz de oluyor. Karar veremediğimiz durumlarda sık sık test yapıyoruz. Şu ana kadar 75 bin civarında PCR testi yaptık ama tekrarlarla bunu koysak 100 bini aşan test çalışmışlığımız var. Sabah laboratuvarlarda tüm personelimizle birlikte görev aldık. Bütün gecemizi burada geçirerek hizmeti kesintisiz vermeye çalıştık.” İfadelerini kullandı.

“Edirne’de vakanın az olmasında laboratuvarımızın çalışma gücünün etkisi çok yüksek”

Türkiye’de yoğun test oranına rağmen 24 saat içerisinde sonuç vermeyi başarabilmiş nadir laboratuvarlardan biri olduklarını söyleyen Gürcan, “Diğer yerlerde bu testleri alıyorlar, 2 3 gün sonra sonuçlara bakıyorlar. Edirne’de olgu sayımız en başından beri Türkiye ortalamasının hep altında seyretti. Bunda laboratuvarın çok hızlı sonuç vermesinin ve gece gündüz durmadan sonuç vermemizin çok büyük etkisi var. Biz sonuçları verdiğimiz de hemen filyoasyon ekibine ulaşıyor ve hemen sahaya dağılıyor. Bütün temaslılardan örnekler alınarak daha fazla kişiye yayılması engellenmiş oluyor.” dedi.

“Bir ekip ve sadece bir cihazla günlük 1264 kişiye kadar test yaptık”

Bir ekip ve sadece bir cihazla günlük 1264 kişiye kadar test yapmış olduklarını vurgulayan Gürcan, “Bu da Türkiye’de çok nadir bir rekordur. Kalite kontrol merkezleri tarafından da belgeleniyoruz. Bu güne kadar hep sağlıklı sonuçlar verdiğimiz belgelenmiş oldu. Yanlış yere negatif dersek de gereksiz yere bir çok kişiyi tehlikeye atmış oluruz.” Açıklamalarında bulundu.

Burcu Temel