EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 19 Ekim 2020 Pazartesi, 20:00
Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor
İçişleri Bakanlığı Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeni bir genelge yayınladı. Bu kapsamda her gün farklı alanda denetim gerçekleştiriliyor. Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri gıda alanında denetim yaparken, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de maske ve sosyal mesafe denetimi yaptı. Saraçlar ve Çilingirler Caddesi’ndeki yoğun kalabalık ise tedirgin etti.

İçişleri Bakanlığı Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeni bir genelge yayınladı. Genelgeye göre ilk gün umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekânları denetlendi. Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri kentte yaptığı denetimlerde işletme sahiplerini kurallara uyum konusunda bilgilendirdi ve uyarıda bulundu.

İşletme sahipleri yapılan denetimler sayesinde hem kendilerinin eksikliklerini tamamlama fırsatı bulduğunu hem de müşterilerine daha iyi hizmet sunduklarını söyledi.

Hafta başı olması nedeniyle kentte oluşan kalabalık polis ekiplerini harekete geçirdi. Postane ve banka önlerinde oluşan yoğunluk dolayısıyla Edirne İl Emniyet Müdürlüğü Ekipleri gün boyu maske ve sosyal mesafe uyarısında bulundu. Kentte genel olarak maske kuralına uyulduğu görülürken, zaman zaman sosyal mesafe konusunun ihmal edildiği görüldü.

Saraçlar ve Çilingirler Caddesi olmak üzere kentin birçok noktasında denetim yapan ekipler, vatandaşları özellikle maske takmaları konusunda uyardı. Yoğunluk oluşan işletmelere de uğrayan polis ekipleri, Kovid-19 kurallarını hatırlattı.

Vatandaşlar denetimlerden memnun

7’den 70’e maske uyarısının yapıldığı cadde ve sokaklarda kimisinin maskesini hiç çıkarmazken, kimisinin de polisi görünce maske taktığı görüldü. Denetimlerden memnun olduğunu söyleyen vatandaşlar, özellikle havaların soğumaya başlaması ile birlikte kapalı alanlarda yapılacak denetimlerin çok faydalı olacağını belirttiler.

Çeşitli alanlarda denetimler devam edecek

Yayınlanan genelgeye göre bugün şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerlerde denetim yapılacak.

21 Ekim Çarşamba, Organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme vb. yerler ile personel servisleri denetlenecek.

22 Ekim Perşembe, Tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler kontrol edilecek. 23 Ekim Cuma, AVM'ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesisleri denetlenecek.

24 Ekim Cumartesi, Vatandaşların kalabalıklar halinde bulunabildikleri kamuya açık alanlarda (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazaryerleri, sahiller vb.) denetim gerçekleştirilecek.

25 Ekim Pazar, Berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikâh salonları, lunapark/tematik parklar denetlenecek.

Özlem Ceylan