EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 19 Ekim 2020 Pazartesi, 20:17
Havalar soğudu satışlar başladı
Havaların soğumaya başlaması ile birlikte evini sobayla ısıtanlar ve katı yakacakla ısınan sitelerde telaş başladı. Yaklaşan kış mevsimi ile birlikte vatandaşlar odun-kömür satıcılarının yolunu tuttu.

“Zam yok ama satışlar az!”

Yağmurların yağmaya ve havaların da soğumaya başlaması ile birlikte vatandaşların yakacak ihtiyacının ortaya çıktığını belirten Kömür Satıcısı Hüseyin İşbeğendiren; “Bu sene fiyatlarda zam yok. Geçen yılki fiyatlardan satış yapıyoruz. İthal ve yerli kömürlerde de zam yapmadık. Fiyatlarda zam yok ama satışlarımızda da artış olmadı. Doğalgaza geçilmesiyle birlikte bizim işlerimizde durgun geçiyor. Yerli kömür satışlarımız biraz hareketli geçiyor. Biz genellikle toptan satış yaptığımız için sonbaharda sözleşme yapıyoruz. Oradaki miktara göre satışımız oluyor.” Dedi.

Yerli kömürler daha fazla tercih ediliyor

İthal kömürün kalorisinin çok yüksek olduğunu vurgulayan İşbeğendiren; “İthal kömür çok fazla satılmıyor. Yerli kömürlerin kalorisi bizim Edirne’nin kış aylarındaki soğukluğuna göre yeterli. Bu yüzden yerli kömürler daha fazla tercih ediliyor” dedi.

Geçen yılki fiyatlardan satış yapılırken yerli kömür tonu 550 - 600, ithal kömür tonu ise bin 100, liradan satışa sunuluyor.

Ebru Güven Mutlu