EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 16 Ekim 2020 Cuma, 19:57
Denetimler, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge sonrası ekipler harekete geçti. Edirne’nin trafiğe kapalı ve en işlek caddelerinden olan Saraçlar ve Çilingirler’de Kovid-19 salgın tedbirlerine uyum denetimi gerçekleştirildi.

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri kentin kalabalık noktalarında maske ve sosyal mesafe denetimi gerçekleştirdi. Yapılan denetimler sayesinde vatandaşların Kovid-19 kurallarına karşı daha duyarlı davrandığı görüldü.

Genelgede, salgınla mücadelede içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması ve vali/kaymakamlar koordinasyonunda sürdürülen denetim faaliyetlerinin, salgınla mücadelede başarı açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapıldı.

Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu noktalarda denetim yapan ekipler, bunun yanı sıra toplu taşıma araçları, taksiler, Pazar yerleri gibi noktalarda da kurallara uyulup uyulmadığını kontrol etti.

Edirne genelinde bazı vatandaşların sosyal mesafe ve maske kuralına uyuma özen gösterdiği görülürken, bazılarının ise polisi görünce maskesini taktığını görüldü. Denetimlerin arttırılması bazı vatandaşlarda maske takma alışkanlığı kazandırdı.

Özlem Ceylan