EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 15 Ekim 2020 Perşembe, 15:49
Bilgin; “Uzunköprü Belediyesi Ergene’nin kirliliğine katkıda bulunuyor”
AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Kadir Bilgin, ilçe belediyesini evsel atıkları arıtmadan Ergene’ye deşarj ettiğini belirtti. Ergene Havzası Koruma eylem planı çerçevesinde DSİ marifetiyle ilçeye kazandırılan arıtma tesisinin belediye tarafından gerektiği gibi çalıştırılmadığını söyledi. Bu nedenle ilçe belediyesinin Ergene Nehri’nin kirliliğine katkı yaptığını ifade etti.

Ergene Nehri’nin kirliliği ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Avrupa’ya örnek olacak en büyük çevre projelerinden olan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı projesinin başlatılmış olduğunu dile getiren AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Kadir Bilgin, “Bu proje 2015 yılında başlatılmış olup maliyeti, 10 milyar TL’dir. Avrupa’nın en büyük çevre projelerinden biridir. Bu projede şuan sona gelinmiştir. Ancak Ergene kirliliği konusuna hassasiyetle önem veriyoruz. Bu yüzden proje 7 yıl önce başladı. Ancak bu proje her yıl yavaş yavaş Ergene temizlenecek şeklinde değil. Son çivi çakılmadan hayata geçecek bir proje değildir. Son çivi çakıldıktan sonra hayata geçecektir. Bu son çivide önümüzdeki günlerde Marmara Derin Deşarj projesiyle birlikte hayata geçecektir. Ondan sonra Ergene’de gözle görülür bir temizlenme olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Ergene kirliliğinin sadece sahada olan atıklardan değil, evsel atıklardan da oluştuğunun altını çizen Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ergene Eylem Planı kapsamında Ergene’yi kirleten 12 belediyeyi de projeye dâhil ettiğini vurguladı. DSİ tarafından inşa edilen projenin çok iyi ve sağlam bir şekilde teslim edildiğini söyleyen Bilgin, CHP’li Uzunköprü Belediyesi tarafından arıtmanın işletilmediğini aktardı.

Uzunköprü Belediyesi’nin arıtmanın çalışmasına rağmen, Ergene’yi kirletmeye devam ettiğini dile getiren Bilgin, ”Biz Ergene’yi korumak için bu projeyi gerçekleştirdik. Şuan arıtmayı işleten Uzunköprü Belediyesi Ergene’yi kirletmeye devam etmektedir. Bütün evsel atıklar, lağımlar arıtmaya uğramadan direk Ergene’ye ulaşıyor. Sadece siyaset yapmak için laf ebeliği yapmanın siyaset yapmak olduğunu düşünmüyorum. Siyaset yapmanın hizmet olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Burcu Temel