EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 15 Ekim 2020 Perşembe, 07:00
 “Bakım canınızın sigortasıdır”
Havaların soğumaya başlaması ve kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte araçların lastik, motor ve fren sistemi gibi önemli aksamlarında bakım yapılması, sürücülerin yolda kalmaması, sonradan ortaya çıkacak yüksek maliyetli olası arızaların önlenmesi açısından önem taşıyor. Edirne Merkez Sanayi Sitesi esnaflarından Çağla Dobranyalı, yaklaşan kış mevsimi öncesi sürücülere araç bakımlarını yaptırmakta geç kalmamaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

Yaklaşan kış mevsimi öncesi araç bakımlarını yaptırmak isteyen vatandaşlar sanayinin yolunu tutarken, servis ustaları ise araç bakımlarının zamanında yaptırılması konusunda uyardı.

Araçlara yazlık ve kışlık olmak üzere yılda en az iki kere bakım yapılması gerektiğini belirten Sanayi Sitesi’nin Çağla Ustası, özellikle kışlık bakımda araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerinin kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığını aktardı.

Bakımlarınızı son ana bırakmayın!

Yaklaşan kış mevsimi öncesi araç sahiplerini, araçlarının bakımlarını yaptırmaları hususunda uyaran ustalar, sürücülerin soğuk hava şartlarına hazırlanması, kışı rahat geçirmek için araçlarının bakımlarını şimdiden yaptırması gerektiğini söylüyor.

 ‘Lastik fiyatları el yakıyor’

Lastik fiyatlarında beklenenin üstünde zamlar olduğunu söyleyen Dobranyalı, Kovid-19 salgını döneminde işlerinin azaldığını ve zor günler geçirdiklerini belirtti. Araçların belli periyotlarla uzman seviyede bakımdan geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Sanayi Sitesi’nin Çağla Ustası, düzenli olarak yağlama ve bakım yaptırıldığı takdirde araçların uzun süre ve rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi.

“Yılda bir kez değişmesini sağlamanız gerekir”

Motor yağının motordaki aşınmaların önüne geçmek ve motorun parçalarını temizlemek için kullanıldığını dile getiren Dobranyalı; “Her araç kullanımında yağ seviyesi biraz düşmektedir. Kullandığınız motor yağı seviyesini düzenli olarak kontrol etmek ve bu yağın ortalama yılda bir kez değişmesini sağlamanız gerekir. Yağ filtresi ise bu motor yağını süzerek kanallara akışına yardımcı olur. Motor yağı değiştirilse de yağ filtresi değiştirilmediği sürece tıkanmalar oluşur. Bu yüzden yağ filtresinin zamanında değiştirilmesi ve bakımının da düzenli olarak yapılması gerekir.” Şeklinde açıklamada bulundu.

“Lastik kontrolü hayat kurtarır”

Güvenli ve rahat bir sürüş için düzenli bakım ve kontrolden geçirilmesi gereken parçanın lastikler olduğunu belirten Dobranyalı, lastiklerin havasının kontrol edilmesinin yanı sıra balansının, ön düzen ayarlarının ve basıncının da kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Lastiklerin zamanla aşınmaya uğradığını aktaran Çağla Usta; “Kullanım şekline ve kilometreye bağlı olarak lastikler ortalama 3 yılda bir ve 30.000 kilometreden sonra mutlaka değiştirilmelidir. 5 yıldan uzun süre araç üzerinde kalan lastikler ise az kullanılmış olsa dahi sertleşmiş ve özelliğini kaybetmiş demektir” dedi.

En sık yapılan hatalardan birisinin ise yalnızca 2 lastiğin bakımdan geçirilmesi olduğunu söyleyen Dobranyalı, güvenli ve rahat yolculuk yapmak için mutlaka tüm lastiklerin bakımdan geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Özlem Ceylan