EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 27 Haziran 2020 Cumartesi, 09:10
Oyun salonları önlemlerini aldı, açılmayı bekliyor!
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre internet kafeler ve video oyunu yerleri, Covid-19 tedbirlerinin alınması şartıyla 1 Temmuz’da faaliyetlerine başlayabilecek. Edirne’de internet kafe dükkanı bulunan Sermet Erengin, açılmaya hazır olduklarını ve tüm önlemleri aldıklarını söyledi.

Türkiye’de koronavirüsünün yayılmasını önlemek amacıyla bir dizi önlemler alınmıştı. Bunlardan biri de İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile internet kafelerin ve oyun salonlarının kapatılması olmuştu.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, internet kafeler ve elektronik oyun yerlerine maskesiz girilemeyecek, içeride maske çıkarılmayacak. Genelgeye göre, internet kafeler ve elektronik oyun yerleri, Kovid-19 tedbirlerinin alınması şartıyla 1 Temmuz'da faaliyetlerine başlayabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nca 81 ilin valiliğine, ‘internet kafeleri, salonları ve elektronik oyun yerleri” konulu genelge gönderildi.

İnternet kafeler ve video oyunu yerlerine maskesiz girilemeyecek, içeride maske çıkarılmayacak. İşletmeciler tarafından genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak, internet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinin müşteri kapasitesi mesafe kuralına göre belirlenecek, kapasite bilgisi işletmenin girişinde görülebilir bir yere asılacak ve bu kapasiteye uygun sayıda müşteri kabul edilecek. Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri bu yerlerin girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.

Edirne’de bir oyun salonu işletmecisi Sermet Erengin, 1 Temmuz itibariyle açılacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Açılmış olmamız bizim için çok iyi bir şey. Sonuç itibariyle para kazanmaya başlayacağız. İşlerimizi eskisi gibi olacak mı diye de düşünmüyor değiliz. Devletin öngörmüş olduğu düzenlemeler var. Bir bilgisayarı boşluk bırakarak oturmak gerekiyor. Müşteri kalktıktan sonra bilgisayarın ve masanın dezenfekte edilmesi gerekiyor. Müşteriler arasında mesafe olması gerekiyor. İçeride belirli insan sayısı olması gerekiyor. Bizim yerimiz şuan 86 metrekare yani 21 kişi alabiliyoruz.” Şeklinde konuştu.

110 gündür kapalı olduklarını ve 1 Temmuz’a kadar düzenlemeleri yapmak istediklerini söyleyen Erengin, “Aktif bir şekilde kullanılıyoruz. 110 gündür kapalıydık. Açıldıktan sonra da yoğunluk beklemiyoruz aslında. Dükkanım çarşıda olduğu için daha yoğun olabiliyor tabii ki de.” Dedi.

Burcu Temel – Özlem Ceylan