EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 25 Mart 2020 Çarşamba, 07:02
TEMAD'tan üyelerine 'Evde Kal' çağrısı
Koronavirüs vakasının Türkiye'de görülmesinin ardından vatandaşlar evlerine çekildi. Evlerde canı sıkılanlar kitap okuyarak sohbet ederek ve çeşitli aktivitelerle günleri geçiriyor. Bu kapsamda Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Edirne Şube Başkanı Aydın Bildiş, TEMAD üyelerine 'Evde Kal' çağrısında bulunarak; dernek binasının yönetmelikler gereği kapalı dahi olsa, yönetim olarak 65 yaş üstü üyelerin yardımına hazır olduklarını belirtti.

"Her zaman sorumluluklarımızın bilincinde olduk"

Eğitimli bireylerden oluşan, sorumluluklarının bilincinde olan asker ve asker aileleri olduklarını gururla söyleyen Bildiş;  "Asker, emekli de olsa disiplinlidir ve kuralları vardır. Zorlukları kolay göğüsler ve asla pes etmez. İçinde bulunduğumuz bu zor süreci de bu disiplinli yapımızla kurallara harfiyen uyarak atlatacağımızdan eminiz. Kendimizi korumanın yanında, çevremize de olan sorumluluklarımızın hepimiz farkındayız" dedi.

"Bu zorlu süreç geçene kadar kurallara uymalıyız"

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)Edirne Şube Başkanı Aydın Bildiş,üyelerden Devlet kurumlarının ve mahalli otoritelerin yönetmelik ve duyurularına harfiyen uymaya özen göstermelerini, 65 yaş üstünün sokağa çıkmaması kuralını hiç bir gerekçe ile ihlal etmemelerini,

İhtiyacı olan ve yardım edecek yakını olmayan üyelerin İçişleri Bakanlığı'nın yönetmeliklerine uygun olarak 112, 155 ve 156'yı arayarak ihtiyaçlarını bildirmelerini istediklerini ifade etti.

Yönetmelik gereği dernek binasının kapalı olduğunu belirten Bildiş,Yönetim olarak her daim hizmete ve yardıma hazır olduklarını aktardı.

"Kişisel temastan kaçınıyoruz"

Virüsün yayılmasına sebep olmamak ve yaşlı üyeleri riske atmamak amacıyla kişisel temas ve görüşmeleri mümkün olduğu kadar kısıtlamaya çalıştıklarını vurgulayan Bildiş; "Yine de bizlerin yardımına ihtiyaç duymanız durumunda Yönetim Kurulumuzu iletişim numaralarından arayarak bilgilendirmenizi özellikle rica ediyoruz. Kurallara riayet ettiğimizde bu sıkıntılı günler en az zararla mutlaka geçecektir. Ancak, yapacağımız her hata ve kural ihlalinin virüsün yayılmasına ve kontrolünün zorlaşmasına sebep olacağı gibi, salgın riski geçtikten sonra da bizlerde ve sevdiklerimizde telafisi mümkün olmayan hasarlar bırakabileceğini asla unutmayalım" ifadelerine yer verdi.

"Lütfen kurallara uyalım ve evde kalalım"

Dünyada uğruna savaşılan her şeyin bir anda anlamsız kalıverdiğini belirten Bildiş; "Suriye, İdlib, Edirne' de ki mülteciler, Libya ve daha niceleri bırakın konuşulmayı, kimsenin aklına bile gelmez oldu, Kahveyi Starbucks'ta mı yoksa Kahve Diyarı'nda mı içmenin daha havalı olacağının bir anlamı kalmadı, bir birini ölümüne seven insanlar bırakın sarılıp öpüşmeyi, elini tutamaz, tokalaşamaz oldu, dedeler, nineler sokaktan gelen torununu bırakın içine çeke çeke öpüp koklamayı, torunundan kaçar oldu, bu zor dönemden öncesinde nasıl ailece hep birlikte mutlu ve güçlü isek, el ele vererek bu zor günleri de atlatıp yine eski günlerimize sağlıklı ve eksiksiz girmek umuduyla. Lütfen kurallara uyalım ve evde kalalım" şeklinde açıklamada bulundu.

Özlem Ceylan