EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 20 Şubat 2020 Perşembe, 08:06
Vakıflar haftasına ‘İndirim Günleri’ önerisi
Edirne Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, Tarihi Arasta Çarşısı esnaflarını ziyaret etti. Ticaret İl Müdürü Altun, vakıflar haftasını fırsata çevirip ‘Vakıflar Haftası İndirim Günleri’ düzenlemeleri konusunda öneride bulundu.

Tarihi Arasta Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adem Bayrak, ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirtti. Selimiye Arastası esnafları geleneği bozmadan dükkânlarının kapısını yine bereket duası ile açtı. Yapılan duanın ardından esnaflarla bir araya gelen Ticaret İl Müdürü Altun ve Çarşı Başkanı Bayrak, ticarette dikkat edilmesi gereken noktalar ve fiyat etiketleri konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

“Ticarette düştüğüne değil, nasıl koşacağına bakacaksın”

İşlerin arttırılması konusunda farklı çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayan Altun; “Vakıflar Haftasını fırsata çevirebiliriz. Vakıflara ait iş yerlerinde ‘vakıflar haftası indirim günleri’ adı altında bir kampanya düzenlenebilir. 1 hafta boyunca bu şekilde bir farklılık yapılırsa müşterilerin dikkatini çekebiliriz. Osmanlı’dan günümüze kadar gelen tarihi çarşılarda değişik bir kampanya yapılmış olur. Ticarette düştüğüne değil, nasıl koşacağına bakacaksın” dedi.

“Toplam 9 bin 151 esnaf var”

5 bin 518 Esnaf Odası’na, 3 bin 633 tane de Ticaret Sanayi Odası’na kayıtlı olmak üzere Edirne merkezde 9 bin 151 esnaf olduğunu aktaran Altun; “Bu esnaf sayısı nüfusa göre fazla. E-ticaret uygulaması yaygınlaştığı için vatandaşlar artık internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı. Esnaflarımız da E-Ticaret uygulamasına alışarak kullanmaya başlamalıdır. Fiyatlarda regülasyona gidilirse daha iyi olur diye düşünüyorum. İnternet üzerinden alışveriş yaptıkları zaman 14 gün içerisinde cayma hakları olduğu için cazip kılıyor.  İş yerinden aldığı bir üründe bir hata defo yoksa onu değiştiremiyorlar” dedi.

“Bir kişinin yaptığı hata herkesi etkileyebiliyor”

Fiyat etiketlerinde sıkıntılarla karşılaştıklarını belirten Altun; “ Bazı esnaflar etiketlere sadece 5 ve ya 10 yazmış. Bu da belirsizliği beraberinde getiriyor. Yunan vatandaş geldiğinde Euro, Bulgar vatandaş gelirse Leva diyenler olduğu şikâyetleri var. Bu da sıkıntılı bir durum ortaya çıkarıyor. Gerçek değeri ile etiket değeri birbirine uymuyor. Bu da işini layıkıyla yapan esnafları da kötü etkileyebiliyor. Çarşı esnafları olarak bunun gibi noktalara da dikkat edilmesi gerekiyor. Çarşı başkanları zaman zaman bir araya gelerek esnaflarla toplantılar yapmalıdır. Bazen bir kişinin yaptığı hata herkesi etkileyebiliyor” dedi.

Tüketicinin ve üreticinin hakları konusunda esnaflara bilgi veren Altun, Edirne Ticaret İl Müdürlüğü olarak 7 gün 24 saat boyunca esnaflar için hizmet sunmaya hazır olduklarını belirtti. Tarihi Arasta Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adem Bayrak, Vakıf Haftası İndirim Günleri fikrini desteklediğini ve bu konuda esnaflarla bir araya gelerek çalışmalar yapacaklarını söyledi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda esnaflara yönelik düzenlenen ücretsiz eğitimler olduğunu ifade eden Altun, bu eğitimleri Vali Ekrem Canalp’in büyük destek verdiğini ve tüm esnafların faydalanmasını istediklerini belirtti.

Özlem Ceylan-Dilek Kızılkan