EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 19 Şubat 2020 Çarşamba, 08:00
MOR VE ZERDEÇALLI EKMEĞİ SEVDİK
Edirne’de kısa süre önce üretilmeye başlanan mor ve zerdeçallı ekmek vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Edirne Hasege Unlu Mamülleri İşletmecisi Nuray Yılmaz Geldi, düzenlediği basın toplantısıyla mor ve zerdeçallı ekmeğin faydalarını anlattı.

Edirneli vatandaşların mor ve zerdeçallı ekmeğe yoğun ilgi gösterdiğini belirten Nuray Yılmaz Geldi, kentteki bir kafede basın mensupları ile bir araya gelerek, soruları yanıtladı. İnsanoğlunun uygarlık serüveni içinde binlerce yıldır vazgeçemediği en eski temel besin maddesi kaynağının ekmek olduğunu belirten Hasege Unlu Mamulleri İşletmecisi Nuray Yılmaz Geldi; “Ekmek tarihi kuşkusuz buğday tarihi ile başlar. Göbeklitepe yeryüzünde buğdayın toprakla buluştuğu ve tarım faaliyetlerinin ilk başlatıldığı yerdi ve bunu bir kadın gerçekleştiriyor sonra o kadın o buğdayla bir sofra kuruyor. O sofrayla beraber insanoğlu da yeryüzünde kök salmaya başlıyor. Bir buğday tanesiyle uygarlığa ilk adım atılmış oluyor” dedi.

“Eski tarihlerde keşfedilmeye başladı”

Tarihte ilk defa Lidyalılar’ın sebzeleri ekmeğe kattıklarını ifade eden Geldi, aslında fonksiyonel gıdanın eski tarihlerde keşfedilmeye başladığını söyledi. Fonksiyonel gıdaların kapsül, tablet ya da daha farklı ilaç formunda bulunmadığını aktaran Geldi, günlük olarak tüketilen gıdaların zenginleştirilmesi ile elde edildiğini belirtti.

“Mor ekmek ve Zerdeçallı ekmek fonksiyonel birer üründür”

Mor ve zerdeçallı ekmeğin fonksiyonel ürün olduğunu dile getiren Geldi; “Sağlıklı beslenmenin sürdürülebilir olması düşüncesiyle Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi günlük hayatımızda sıklıkla tüketemediğimiz mor sebze ve meyveleri (yaban mersini, böğürtlen, vişne, kırmızılahana, mor havuç) ileri teknoloji kullanılarak sağlığımız için yüksek ısıda değer kaybına uğramayan %100 doğal mormiks'i geliştirdi. Yine sağlığımız için ne kadar tüketmek istesek de gündelik hayatımızda kullanma alışkanlığına sahip olmadığımız zerdeçalı içindeki kurkumince 300 kat daha zenginleştirerek zerdemiks’i ekmek ile toplum sağlığının hizmetine sunmuştur” ifadelerine yer verdi.

 “Faydaları saymakla bitmiyor”

Mormiks ile üretilen mor ekmeğin faydalarından bahseden Nuray Geldi; “Hücre yenilenmesini sağlayan antosiyaninler ve flavonoidler içerir. Kanserle savaşan antioksidanlar içerir. Obezite ve diyabetle savaşan bileşikleri içerir. Enfeksiyonları önleyici özellik taşır. Daha uzun sürede sindirilir. Glisemik indeksi düşüktür. Sağlığa zararlı hiçbir kimyasal ve renklendirici içermez” dedi.

“Zerdeçalı, ekmek olarak hayata kattık”

Gündelik hayatta kullanılmayan zerdeçalı, ekmek olarak hayata kattıklarını belirten Geldi, zerdeçalın da birçok faydasının bulunduğunu ve kıymetli yapan şeyin kurkumin olduğunu söyledi.

Kurkiminin faydaları hakkında bilgi veren Geldi, metabolizmayı hızlandırma, kemik erimesini önleme, kolesterolü dengelemede yardımcı güçlü bir antioksidan olduğunu söyledi.

Türkiye’de 4 şehirde üretiliyor

Mor ekmek, Malatya, Sivas, Ankara ve Edirne’de üretiliyor.  Zerdemiksli ekmek ise Türkiye’de ilk defa Edirne’de üretiliyor. 04 Mart 2020 Çarşamba günü saat 13.00'de Mormiks ve zerdemiks'i üretek toplumun hizmetine sunan Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibinin katılımı ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda bir konferans gerçekleştirilecek.

Özlem Ceylan