EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 21 Ocak 2020 Salı, 08:30
“Keşan’da CHP’li gezip, Edirne’de BTP’li üyelere ihtiyacımız yok”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, il kongresinin onaylanırsa 9 Şubat’ta gerçekleştirileceğini söyledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pekcanlı,  geride kalan 2 kongrede il başkanlığını kazanmayı başardığını belirtti. Pekcanlı ayrıca “Keşan’da CHP’li gezip, Edirne’de BTP’li üyelere ihtiyacımız yok. Belediye başkanını beğenmeyebilirsin, belediye meclisinde olmayabilirsin. Seçim çalışmalarına katılmamanın hiçbir mazereti olamaz. “ açıklamasında bulundu.

CHP üyesi olan herkesin aday olma hakkı vardır”

Hiçbir zaman kongreye tek liste ile girmediğini dile getiren CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “İki kongrede iki defa il başkanı seçildim. Bu partinin öz evladıyım. Son seçimde de bir öncekinde de karşı liste hep olmuştur bana karşı, olmalıdır da. Biraz heyecan katıyor. Ben demokrasi yarışının olduğuna inanıyorum. Hiç öyle bir endişemde yok. Tek adayın getirdiği avantajlar var. Liste yapma konusunda daha rahat davranabiliyoruz. CHP’nin tüzüğünde her şey açıktır. CHP üyesi olan herkesin aday olma hakkı vardır. Tüzükte belli şartlar vardır. Aday olmak isteyenler de bu şartlara uyacaktır.” Şeklinde konuştu.

“415 delege 315 oy, 11 boş oy kullanıldı”

12 Ocak 2020’de gerçekleştirilen Merkez İlçe kongresinde 415 delegenin, 315 tanesinin oy kullandığını ifade eden Pekcanlı, tek liste olduğu için üyelerin gelme zorunluluğu hissetmediklerini söyledi.

Kongrede rekor bir katılım yaşandığını vurgulayan Pekcanlı, “Şu ana kadar tek listeli kongrelerde yüzde 75 katılım olmadı. İyi bir katılım bence. 11 boş oy kullanıldı. Doğal olarak listede yer bulamayan arkadaşlar olmuş olabilir. Tepki göstermesiyle alakalı boş oy kullanmış olabilir. Bunlar bizim hain olarak gördüğümüz insanlar değil. Tepkide olsa oyunu kullanmıştır. Bu çok normaldir. Bizde hatalarımızdan ders çıkarmalıyız.” İfadelerini kullandı.

Keşan’da CHP’li gezip, Edirne’de BTP’li üyelere ihtiyacımız yok”

Parti üyelerinin en çok seçim zamanı lazım olduklarını belirten Pekcanlı, “Normal süreçte de üyelerin parti görevini yerine getirmesi lazım. Ben dahil tüm üyelerin seçimlerde partinin yanında olması lazım. Keşan’da CHP’li gezip, Edirne’de BTP’li üyelere ihtiyacımız yok. Belediye başkanını beğenmeyebilirsin, belediye meclisinde olmayabilirsin. Ama partinin çalışmasında illaki arıyoruz. Seçim çalışmalarına katılmamanın hiçbir mazereti olamaz. “ açıklamalarında bulundu.

“Destekler benim için önemli”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın benim isteğim tekrardan Fevzi Pekcanlı’nın başkan olması demesi üzerine Pekcanlı, “Recep Başkanla bizi yakından tanıyanlar iyi bilir. Siyasete girdiği ilk gün yanında olan ilk insanımdır. Uzun süredir bir abi kardeş ilişkimiz var. Herkesin düşüncesine de saygım var. Desteği benim için çok önemli. Manevi varlığı çok önemli. Muhtemelen herkesin desteğini alacağım.” Dedi.

Burcu Temel