EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 13 Aralık 2019 Cuma, 16:44
“BÖYLE BİR FİYAT ARTIŞI OLMAZ”
2019 yılında Ocak ve Temmuz aylarında sigara fiyatlarında artış olmuştu. Yılbaşına sayılı günler kala sigara zammı gündeme geldi. Sosyal medyada yayılan iddialara göre 5 Ocak 2020 tarihinde birçok sigaraya zam gelecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Fiyat artışı olabilir ama böyle bir fiyat artışı olmaz. Bu haberler bir provokasyondur.” Dedi.

Yılbaşına sayılı günler kala sosyal medyada en düşük sigara fiyatının 23, en yüksek fiyatının ise 32 lira olacağı iddia edildi. Sigaraya gelecek olan zamdan sonra fiyatlar adeta kırmızı et fiyatlarıyla yarışacak.

Sosyal medyada gezen fiyat listelerinin sahte olduğunu dile getiren Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, “Birilerinin listelerdeki fiyatları değiştirerek yapmış olduğu bir provokasyon. Böyle bir fiyat geçişi olmaz. Genelde özel tüketim vergilerinin 6 ayda bir artmasından dolayı tütün mamulü ve alkole fiyat artışları oluyor ama bunun bu şekilde olacağını tahmin etmiyorum. Firmalardan da böyle bir bilgi almadık. Firma yetkilileri veya bölge müdürleriyle görüştüğümüzde sosyal medyada sansasyonel bir haber olarak yayınlandığını söylediler. Çünkü o listede de bugün için üretilmeyen sigaraların listede var olduğu görülmekte dolayısıyla yanlış bir liste. Vatandaşlar veya esnaflar buna itibar etmemeli. Fiyat artışı olabilir ama böyle bir fiyat artışı olmaz. Bu bir provokasyondur.”  Dedi.

Burcu Temel