EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 12 Aralık 2019 Perşembe, 07:00
Torik balığına dikkat!
Bazı esnaflar torik ve tombik balıklarını vatandaşlara 'palamut' etiketiyle satmaya başladı. Palamudun, kolaylıkla torik ve tombikten ayırt edilebildiğini belirten balıkçılar da tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

En çok tercih edilen balıklar arasında yer alan palamudun bulunamaması üzerine bazı esnaflar, palamuda benzeyen torik ve tombik balıklarını 'palamut' etiketiyle satmaya başladı.

Palamut ile torik balığı arasındaki farkı herkesin anlayamayacağını dile getiren Feridun Bistren, “Vatandaşların anlayabilmesi için torik palamut balığından daha iri oluyor. Ortalama 3 kilo civarında. İlk olarak balığın dişlerine bakılması gerekiyor. Palamudun dişleri vardır ancak tombiğin dişleri yoktur. Dişi olmayan balık, palamut değildir. Eğer dişine bakmadıysanız beneklerine bakarak da kontrol edebilirsiniz. Palamudun yüzeyinde çizgiler varken, tombik beneklidir. Buradan da iki balık arasındaki fark rahatlıkla anlaşılabilir. Ayrıca tüketiciler, balığı takoz biçiminde kestirsinler. Balık kesildikten sonra eti beyaz ise o palamuttur. Tombik ve toriğin eti siyah olur ve genellikle lakerda olarak değerlendirilir. O sebeple sadece fiziksel olarak değil, lezzet anlamında da çok ciddi farklar var. Ayrıca tüketicilerin her yerden balık almasını da önermiyorum. Kendi güvendikleri bir balıkçıdan alışveriş yapmalarını öneririm.” Şeklinde konuştu.

Burcu Temel-Ogün Kurkan