EDİRNE HABER GAZETESİ
Haber giriş tarihi: 11 Aralık 2019 Çarşamba, 07:06
Ödüllü Proje Yarışması Tanıtıldı
Trakya Kalkınma Ajansı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilecek "Bir Fikrim Var" liseler arası ödüllü proje yarışmasının tanıtım toplantısı Vali Ekrem Canalp’in katılımıyla Edirne Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Trakya Kalkınma Ajansı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilecek "Bir Fikrim Var" liseler arası ödüllü proje yarışmasının tanıtım toplantısı Vali Ekrem Canalp’in katılımıyla Edirne Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Trakya’da 3 ilde yapılan bir projedir”

Liseler arası ödüllü proje yarışmasının tanıtımı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program konuşmalar ile devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Bir Fikrim Var Projesi’nin Trakya Kalkınma Ajansı ile Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ve 2 yıldır devam eden bir proje olduğunu söyledi.

Geçen yıl Tekirdağ’ın yanı sıra Kırklareli ve Edirne’de dâhil olmak üzere Trakya’da 3 ilde yapılan bir proje olduğunu dile getiren Arpacı, proje ile öğrencilerin bilimsel yeteneklerinin geliştirilmesi ve proje tasarlama deneyimi elde etmelerinin sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

 “Projeler öğrencilerin rüyalarına girmeli”

Öğrencilerin hayal etmesi, düşünmesi ve tasarlamasının büyük önem taşıdığını belirten Arpacı; “çocuklarımıza analitik düşünme becerisi kazandırmalı ve hayal gücünü zenginleştirmeliyiz. Hayalini kurmadığımız bir şeyi hayata geçirmek mümkün değildir. O yüzden öncelikle projeler öğrencilerin rüyalarına girmeli. Çocuklarımız çok kitap okuyarak, hayal güçlerini geliştirerek, bilgi ve becerilerini artırarak hayallerini gerçeğe çevirebilir. 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında hayal etme paradigması önemli yer alıyor. Düşünelim, tasarlayalım, uygulayım sonra da başarıyı tüm Türkiye olarak mutlu çocuklar güçlü Türkiye parolasıyla çıktığımız yolda görelim.  " dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, projenin öğrencilerin pratik alanda gelişimine katkı sağladığını söyledi.

“Yüzlerce başvuru alıyoruz”

Öğrencilerin hayata dair fikirlerini "Bir Fikrim Var" projesiyle teorik olarak öğrendiklerini hayata geçirdiğini dile getiren Şahin; "Öğrenciler teorik olarak öğrendiklerini atölyelerinde hayata dair çözümlerle pratik alana taşıyorlar. Ekip olma ruhuyla projeler geliştirip gelişimlerine katkı sağlıyorlar. Bu kapsamda Tekirdağ’da bir pilot uygulama yapmaya karar verdik. Meslek liselerinde sanayi işbirliği çerçevesinde yaptık. Başarılı oldu. Sonrasında bunu Edirne milli eğitim müdürlüğü ile paylaştık. Hem devlet hem de özel sektör okullarıyla beraber bu işi yapma kararı aldık. Yüzlerce başvuru aldık. Her ilden 8 yarışmacı çıkarıp bunların arasından da ilk 3 çıkarıyoruz. Bundan sonraki süreçte 8 arkadaşımızı diğer illerle birleştirerek o fikirleri beraber yarıştırarak projelerin daha da gelişmesini ve hayata geçirilmesini sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Edirne Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen program AB Proje koordinatörü Arif Şafak Erceylan’ın  ‘Bir fikrim var proje yarışması’ tanıtım sunumunu yapmasıyla sona erdi.

Yarışma başvurularının 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

Özlem Ceylan